Od redaktorów: Wokół rewizyt badawczych i reinterpretacji socjologicznych danych jakościowych

Autor

DOI:

https://doi.org/10.18778/1733-8069.15.1.01

Słowa kluczowe:

reanaliza, rewizyta badawcza, dane społeczne, badania jakościowe, archiwa społeczne

Abstrakt

Artykuł jest wstępem do zbioru prezentowanych w tym numerze tekstów na temat różnych sposobów i możliwości powtórnego wykorzystania materiałów pochodzących z jakościowych badań społecznych. Zastanawiamy się, jak taka powtórna analiza wpływa na pogłębienie refleksji metodologicznej na temat działalności badawczej w terenie, statusu samych danych i kontekstów ich wytwarzania oraz tworzonej na ich podstawie wiedzy socjologicznej. Próbujemy również podsumować sześć lat działalności Archiwum Danych Jakościowych przy IFiS PAN oraz opisać zmiany, jakie dokonały się w tym czasie w podejściu do dzielenia się materiałami badawczymi zarówno u nas w kraju, jak i za granicą.

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.

Biogramy autorów

Piotr Filipkowski - Instytut Filozofii i Socjologii PAN, ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa

Piotr Filipkowski, socjolog, adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, członek zespołu Archiwum Danych jakościowych, współtwórca Archiwum Historii Mówionej prowadzonego przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie. Autor monografii Historia mówiona i wojna. Doświadczenie obozu koncentracyjnego w perspektywie narracji biograficznych (Wrocław 2010). Ostatnio publikuje głównie na temat teorii i metodologii historii mówionej oraz socjologicznych badań biograficznych.

Marta Karkowska - Instytut Filozofii i Socjologii PAN, ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa

Marta Karkowska, z wykształcenia historyk i socjolog, adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, członek zespołu Archiwum Danych Jakościowych. Autorka monografii Pamięć kulturowa mieszkańców Olsztyna lat 1945−2006 w perspektywie koncepcji Aleidy i Jana Assmannów (Warszawa 2014). Jej zainteresowania naukowo-badawcze koncentrują się wokół szeroko rozumianej tematyki pamięci społecznej i lokalności, a także kwestii związanych z metodologią badań jakościowych.

Justyna Straczuk - Instytut Filozofii i Socjologii PAN, ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa

Justyna Straczuk, socjolożka i antropolożka, adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii IFiS PAN, członkini zespołu Archiwum Danych Jakościowych IFiS PAN, autorka monografii Cmentarz i stół (Wrocław 2006, Toruń 2013), współautorka książki Wzory jedzenia a struktura społeczna (Warszawa 2014), współredaktorka zbioru Emocje w kulturze (Warszawa 2012). Interesuje się metodologią badań jakościowych, kwestiami pograniczności, antropologią emocji oraz studiami jedzeniowymi.

Danuta Życzyńska-Ciołek - Instytut Filozofii i Socjologii PAN, ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa

Danuta Życzyńska-Ciołek, mgr socjologii i psychologii, specjalistka ds. badań i archiwizacji w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Pracuje w Zespole Porównawczych Analiz Nierówności Społecznych, gdzie należy do grupy realizującej Polskie Badanie Panelowe POLPAN, oraz – od 2016 r. – w zespole Archiwum Danych Jakościowych przy IFiS PAN. Interesuje się metodologią badań społecznych, podejściem biograficznym w socjologii i perspektywą life course.

Pobrania

Opublikowane

2019-05-14

Jak cytować

Filipkowski, P., Karkowska, M., Straczuk, J., & Życzyńska-Ciołek, D. (2019). Od redaktorów: Wokół rewizyt badawczych i reinterpretacji socjologicznych danych jakościowych. Przegląd Socjologii Jakościowej, 15(1), 6–13. https://doi.org/10.18778/1733-8069.15.1.01

Podobne artykuły

<< < 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 > >> 

Możesz również Rozpocznij zaawansowane wyszukiwanie podobieństw dla tego artykułu.