„Przygotować się do działania”, skoordynowany program badań inspirowany ideą „myślenie-transformacja”, pilotowany przez Katedrę UNESCO Instytutu Katolickiego w Paryżu

Autor

DOI:

https://doi.org/10.18778/2450-4491.13.19

Słowa kluczowe:

situations d’incertitude, préparation à l’action, l’analyse de l’expérience, métiers de l’humain

Abstrakt

Tekst przedstawia ramy programu badawczego zainicjowanego przez Katedrę UNESCO ICP „Formation Professionnelle, Construction Personnelle, Transformations sociales”. Celem tego programu jest stworzenie przestrzeni wymiany naukowej między badaczami i praktykami (professionnels) zainteresowanymi konstruowaniem „aktywności możliwych”. Opiera się on na tradycjach badań w dziedzinie analizy aktywności w związku z konstruowaniem podmiotów. Jego celem jest identyfikacja i analiza procesu konstruowania przez podmioty działające możliwych aktywności we wszystkich sytuacjach charakteryzujących się niepewnością sytuacji/działania i jej/jego możliwych transformacji. Szczególne zainteresowanie odnosi się do sytuacji niepewnych lub nieznanych dla podmiotów indywidualnych i kolektywnych, na przykład dotyczy to sytuacji rozwoju kryzysu. Zespół badawczy stawia pytanie: jak podmioty przygotowują się do działania, uwzględniając z jednej strony biegłość w konstruowaniu ich doświadczenia, z drugiej zaś ich zaangażowanie w działanie? Odpowiedź na to pytanie interesuje przedstawicieli wszystkich zawodów sfery społecznej, którzy oddziałują na drugiego z zamiarem zmiany jego dotychczasowej aktywności oraz wpływają na istotę zaangażowania podmiotów w ich własną transformację. Wyraża ją np. podjęcie aktywności twórczej, terapeutycznej, własnej działalności (auto-entreprise) czy też co nazywa się zarządzaniem sobą (entreprise de soi) itp. Analizując kontekst tego projektu, autorzy przyjmują, że coraz więcej sytuacji profesjonalnych charakteryzuje się sytuacjami niepewności: nie wiadomo z góry, co należałoby uczynić i z tego powodu trudno jest przygotować się do działania jedynie na podstawie antycypacji czy posiadanych kompetencji. Przygotowanie się do działania staje się coraz częściej pracą niewidoczną i z tego powodu proces ten jest słabo rozpoznany w działalności profesjonalnej. Zwykle podejście do tych „możliwych sytuacji” nie wynika tylko z analizy aktywności w dosłownym sensie, ale także z analizy doświadczeń, których podmioty nie mają świadomości. Uczestnictwo w badaniach sprzyja ich uświadomieniu i wyjaśnieniu zdarzeń dla siebie i dla drugiego. Chodzi tutaj o rozpoznanie takich sytuacji aktywności podmiotu, jak np. transformacja percepcji sytuacji działania; symulacja sytuacji, które mogą się zdarzyć; konstruowanie nowych, możliwych działań; transformacja reprezentacji siebie samego w działaniu. Analiza tych zagadnień jest w sposób transwersalny ważna dla każdej aktywności człowieka. Wymaga poszukiwania argumentów dla działania nie tylko w kategoriach wiedzy, zdolności, umiejętności czy kompetencji, relacji między podmiotami a wcześniej zdefiniowanymi aktywnościami, ale zwrócenia się w kierunku analizy procesu konstruowania „możliwych aktywności”.

Biogramy autorów

Jean-Marie Barbier - Chaire Unesco-ICP ; Cnam, Paris, France

Barbier Jean-Marie, profesor emeritus w Conservatoire National des Arts et Métiers w Paryżu, specjalista w dziedzinie edukacji dorosłych, analizy aktywności i procesów konstruowania doświadczenia. W badaniach, kształceniu i działaniu profesjonalnym przyjmuje paradygmat określany jako „odkrycie aktywności” (entrée activité). Jest doktorem honoris causa Université Catholique w Louvain. Wraz z Augustin Mutuale jest odpowiedzialny za Katedrę UNESCO ‘Formation Professionnelle, Construction Personnelle, Transformations Sociales’, w Institut Catholique w Paryżu. Jest przewodniczącym Biennale Internationale de l’Education, de la Formation et des Pratiques Professionnelles.

Martine Dutoit - Chaire Unesco-ICP ; Cnam, Paris, France

Dutoit Martine, wykładowczyni-badaczka, początkowo w Université d’Evry, a obecnie w Institut Catholique de Paris. W badaniach łączy problematykę aktywności i procesów konstruowania doświadczeń populacji, do których adresowane są działania społeczne i/lub zdrowotne oraz aktywności i doświadczenia przedstawicieli zawodów, którzy im towarzyszą. W jej pracach badawczych wyraźnie zaznacza się podejście konstruktywistyczne oraz paradygmat określany jako „odkrycie aktywności” (entrée activité). Jest odpowiedzialna za rozwój Katedry UNESCO ‘Formation Professionnelle, Construction Personnelle, Transformations Sociales’, gdzie prowadzone są badania we współpracy z przedstawicielami zawodów społecznych.

Bibliografia

Barbier J.-M. (2019) Pour une archéologie des cultures de conception de la formation, « Education Permanente », (spécial 50 anniversaire) Former demain, no ¾ (220–221) : 1–13.
Google Scholar DOI: https://doi.org/10.3917/edpe.220.0025

Barbier J.-M. (2020) Penser ensemble l'activité et la construction des sujets en activité, https://www.innovation-pedagogique.fr/article7251.html [consulté : 30.07.2021].
Google Scholar

Barbier J.-M., Dutoit M. (2021) Innovation Pédagogique, Apprendre : Être plus grand dans sa tête, janvier, https://www.innovation-pedagogique.fr/article8610.html [consulté : 30.07.2021].
Google Scholar

http://www.education-permanente.fr/public/articles/articles.php?id_revue=1760 [consulté : 30.07.2021].
Google Scholar

Opublikowane

2021-10-29

Jak cytować

Barbier, J.-M., & Dutoit, M. (2021). „Przygotować się do działania”, skoordynowany program badań inspirowany ideą „myślenie-transformacja”, pilotowany przez Katedrę UNESCO Instytutu Katolickiego w Paryżu. Nauki O Wychowaniu. Studia Interdyscyplinarne, 13(2), 333–339. https://doi.org/10.18778/2450-4491.13.19

Inne teksty tego samego autora

1 2 > >>