Afekt wobec braku. Poezja Bolesława Leśmiana
DOI:
https://doi.org/10.18778/2299-7458.07.05Słowa kluczowe:
Leśmian, poezja, brak, afektAbstrakt
Lektura poezji Bolesława Leśmiana pozwala wskazać zasadniczą cechę w postaci wielowymiarowego uwrażliwienia na brak. W liryce autora Sadu rozstajnego wyróżniam te zabiegi, które wydobywają już na poziomie językowym poczucie niepełni, nieobecności, nieistnienia. Apofatyczność języka przekłada się na problem niebytu jako braku znaczącego. Zajmuję się brakiem nie tyle jako kategorią zaprzeczenia istnienia, ile raczej jako samodzielnym, ukonstytuowanym, afektywnym rodzajem przeżycia. Zastanawiam się, co dzieje się z „ja” mówiącym, które konfrontuje się z innym w sytuacji przeżywania bólu wynikającego z braku. Najbardziej istotne okazuje się empatyczne współodczuwanie „ja” z innym. W momencie odkrycia cudzego bólu następuje stan afektywny, który nie podlega już ani uświadomieniu, ani opisaniu. Zderzenie na osi „ja” – inny – brak przynosi i stwarza afekt. Empatycznie nakierowane „ja” liryczne zderza się z innym, który przeżywa brak. Odczucia nnego zostają przez osobę mówiącą w tekście – do pewnego przynajmniej stopnia – rozpoznane, a nawet nazwane. Dopiero w tym, co rozgrywa się później, upatruję stanu afektywnego. Empatyczne zderzenie i współodczuwanie wybija „ja” z samego siebie, rozbija czasami tekst – doprowadza bowiem do przeżycia, które plasuje się poniżej uświadomionego, tym bardziej wyrażonego i wreszcie niewyrażalnego. Jest przeżyciem nie-do-nazwania.
Pobrania
Bibliografia
Bieńczyk M., Melancholia. O tych, którzy nigdy nie odnajdą straty, Warszawa 1998.
Google Scholar
Cieślak T., Liryka bezpośrednia w twórczości Bolesława Leśmiana, [w:] Twórczość Bolesława Leśmiana. Studia i szkice, pod red. T. Cieślaka i B. Stelmaszczyk, Kraków 2000.
Google Scholar
Czabanowska-Wróbel A., Baśń w literaturze Młodej Polski, Kraków 1996.
Google Scholar
Czabanowska-Wróbel A., Bolesław Leśmian i „słowo ostatnie”, [w:] „Lecz nie było już świata…” Bolesław Leśmian. Miłość i śmierć. Wiersze, całość ułożył, fotografie wykonał i słowem wstępnym opatrzył A. Nowakowski, Kraków 2017.
Google Scholar
Czabanowska-Wróbel A., Leśmian – autonomizacja poznania wzroku w poemacie „Oczy w niebiosach”, http://sensualnosc.bn.org.pl/pl/articles/lesmian-autonomizacja--poznania-wzroku-w-poemacie-oczy-w-niebiosach-766/.
Google Scholar
Czabanowska-Wróbel A., Złotnik i śpiewak. Poezja Leopolda Staffa i Bolesława Leśmiana w kręgu modernizmu, Kraków 2009.
Google Scholar
Czapliński P., Poetyka afektywna i powieść o rodzinie, [w:] Kultura afektu – afekty w kulturze. Humanistyka po zwrocie afektywnym, pod red. R. Nycza, A. Łebkowskiej, A. Daukszy, Warszawa 2015.
Google Scholar
Deleuze G., Guattari F., Percept, afekt i pojęcie, [w:] G. Deleuze, F. Guattari, Co to jest filozofia, przeł. P. Pieniążek, Gdańsk 2000.
Google Scholar
Głowiński M., Bolesław Leśmian. „Otchłań”, [w:] Liryka polska. Interpretacje, pod red. J. Prokopa i J. Sławińskiego, wyd. 3, Gdańsk 2001.
Google Scholar
Głowiński M., Zaświat przedstawiony. Szkice o poezji Bolesława Leśmiana, Warszawa 1981.
Google Scholar
Jarzyna A., Imaginauci. Pismo wyobraźni Bolesława Leśmiana, Józefa Czechowicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Nowaka, Łódź 2017.
Google Scholar
Karpowicz T., Poezja niemożliwa. Modele Leśmianowskiej wyobraźni, Warszawa 1975.
Google Scholar
Kluba A., Autoteliczność – referencyjność – niewyrażalność: O nowoczesnej poezji polskiej (1918–1939), Wrocław 2004.
Google Scholar
Kultura afektu – afekty w kulturze. Humanistyka po zwrocie afektywnym, pod red. R. Nycza, A. Łebkowskiej, A. Daukszy, Warszawa 2015.
Google Scholar
Kuźma E., O poetyce negatywnej. Od poetyki do poetologii, od poetologii do metapoetyki, [w:] Poetyka bez granic, pod red. W. Boleckiego i W. Tomasika, Warszawa 1995.
Google Scholar
Kwiatkowski J., Dwudziestolecie międzywojenne, wyd. 3, Warszawa 2000.
Google Scholar
Lam A., Obraz i dyskurs w poezji Leśmiana, [w:] Poetyki Leśmiana. Leśmian i inni, pod red. E. Czaplejewicza i W. Sadowskiego, Warszawa 2002.
Google Scholar
Łebkowska A., Zdarzenie – afekt – twórczość, [w:] Kultura afektu – afekty w kulturze. Humanistyka po zwrocie afektywnym, pod red. R. Nycza, A. Łebkowskiej, A. Daukszy, Warszawa 2015.
Google Scholar
Markowski M.P., Polska literatura nowoczesna. Leśmian, Schulz, Witkacy, Kraków 2007.
Google Scholar
Massumi B., Autonomia afektu, „Teksty Drugie” 2013, nr 6.
Google Scholar
Michałowski P., Głosy, formy, światy. Warianty poezji nowoczesnej, Kraków 2008.
Google Scholar
Nawrocki M., „Ballada bezludna”: spełnione nieistnienie – niespełnione istnienie, [w:] M. Nawrocki, Wariacje istnieniowe. O ontologii poetyckiej Bolesława Leśmiana, Tarnów 2009.
Google Scholar
Nawrocki M., Wariacje anielskie, [w:] Leśmian nowoczesny i ponowoczesny, pod red. B. Grodzkiego i D. Trześniowskiego „Radomskie Monografie filologiczne” 2012, nr 1, Radom 2012.
Google Scholar
Pilch U.M., Podmiot zamknięty w spojrzeniu, [w:] Stulecie „Sadu rozstajnego”, pod red. U.M. Pilch i M. Stali, Kraków 2014.
Google Scholar
Podraza-Kwiatkowska M., Leopold Staff i Bolesław Leśmian, czyli o dwóch poematach tercyną, [w:] M. Podraza-Kwiatkowska, Labirynty – kładki – drogowskazy. Szkice o literaturze od Wyspiańskiego do Gombrowicza, Kraków 2011.
Google Scholar
Podraza-Kwiatkowska M., Pustka – otchłań – pełnia. Ze studiów nad młodopolską symboliką inercji i odrodzenia, [w:] M. Podraza-Kwiatkowska, Somnambulicy – dekadenci – herosi. Studia i eseje o literaturze Młodej Polski, Kraków 1985.
Google Scholar
Prokop J., Niepochwycień (Motyw regresu w poezji Leśmiana), [w:] Studia o Leśmianie, pod red. M. Głowińskiego i J. Sławińskiego, Warszawa 1971.
Google Scholar
Rowiński C., Człowiek i świat w poezji Leśmiana. Studium filozoficznych koncepcji poety, Warszawa 1982.
Google Scholar
Rymkiewicz J.M., Leśmian. Encyklopedia, Warszawa 2001.
Google Scholar
Sandauer A., Samobójstwo Mitrydatesa. Eseje, Warszawa 1955.
Google Scholar
Stala M., Jam jest miejsce spotkania. Duch, dusza i ciało w poetyckiej antropologii Bolesława Leśmiana, [w:] M. Stala, Trzy nieskończoności. O poezji Adama Mickiewicza, Bolesława Leśmiana i Czesława Miłosza, Kraków 2001.
Google Scholar
Stala M., O tych, których nie ma. Na marginesie Leśmianowskiego cyklu „Aniołowie”, [w:] M. Stala, Trzy nieskończoności. O poezji Adama Mickiewicza, Bolesława Leśmiana i Czesława Miłosza, Kraków 2001.
Google Scholar
Winiecka E., Z wnętrza dystansu. Leśmian – Karpowicz – Białoszewski – Miłobędzka, Poznań 2012.
Google Scholar
Wojda D., Poetyka negatywna, [w:] D. Wojda, Milczenie słowa. O poezji Wisławy Szymborskiej, Kraków 1996.
Google Scholar
Woźniak-Łabieniec M., Leśmianowska „ontologia” nicości, „Acta Universitatis Lodzensis. Folia Litteraria Polonica” 1998, nr 1.
Google Scholar
Woźniak-Łabieniec M., Między mrokiem a światłem. Epistemologiczne peregrynacje podmiotu w wierszu „Oczy w niebiosach” (z cyklu „Poematy zazdrosne”), [w:] Stulecie „Sadu rozstajnego”, pod red. U.M. Pilch i M. Stali, Kraków 2014.
Google Scholar
Zaleski M., Niczym mydło w grze scrabble, „Teksty Drugie” 2013, nr 6.
Google Scholar
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.