Koncepcja egzystencji Karla Jaspersa jako przyczynek do refleksji nad codziennością wychowania

Autor

Słowa kluczowe:

Jaspers, filozofia egzystencjalna, egzystencja, sytuacje graniczne, wychowanie, filozofia wychowania

Abstrakt

W artykule przedstawiono swoiście definiowane pojęcie egzystencji w filozofii Jaspersa. W jego wykładni owa egzystencja, która pozwala człowiekowi na wybicie się ponad miałkość życia empirycznego – niepełnego, stała się myślą do rozważań nad codziennością wychowania. Według Jaspersa w życiu człowieka istotną rolę odgrywają sytuacje graniczne, które zmuszają go do podejmowania wysiłku przeobrażania siebie. Człowiek jako istota wolna może podjąć ów wysiłek, czyli wejść w sytuację graniczną i w egzystencję, a tym samym transcendować ku Bytowi lub też pozostać poza egzystencją. Kreacja samego siebie, jaką można obserwować u człowieka zobrazowanego w filozofii Jaspersa, jest analogiczna do procesu wychowania i samowychowania, tak jak ma to miejsce w Kantowskiej i neokantowskiej filozofii wychowania, kiedy człowiek podąża od anomii, przez heteronomię ku autonomii moralnej.

Biogram autora

Justyna Sztobryn-Bochomulska - Uniwersytet Łódzki

Justyna Sztobryn-Bochomulska – magister, asystent w Zakładzie Pedagogiki Filozoficznej na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. Zainteresowania naukowe: pedagogika ogólna, filozofia wychowania, teoria wychowania oraz tanatologia i tanatopedagogika.

Pobrania

Opublikowane

2016-04-04

Jak cytować

Sztobryn-Bochomulska, J. (2016). Koncepcja egzystencji Karla Jaspersa jako przyczynek do refleksji nad codziennością wychowania. Nauki O Wychowaniu. Studia Interdyscyplinarne, 2(1), 147–155. Pobrano z https://czasopisma.uni.lodz.pl/wychow/article/view/11397