Laicyzacja Czech - analiza przestrzenna
DOI:
https://doi.org/10.18778/1733-3180.07.19Abstrakt
Republika Czeska jest znana jako jedno z najbardziej ateistycznych państw świata. To odejście od religii przypisywane jest najczęściej czterdziestoletniej indoktrynacji ideologii komunistycznej, która w tym kraju była wyjątkowo wrogo nastawiona do wszystkich kościołów. To jednak zbytnie uproszczenie. Obojętny stosunek Czechów do religii wynika z ich historycznych doświadczeń i ma o wiele dłuższą tradycję niż historia komunizmu. Obecnie większość społeczeństwa czeskiego deklaruje się jako bezwyznaniowa: według ostatniego spisu ludności z roku 2001 było to 60% z ogółu ludności. Ta liczba jest jednak tylko średnią a poszczególne regiony znacznie się pod tym względem różnią.
Niniejszy przyczynek przedstawia przestrzenną analizę zjawiska deklarowanego ateizmu w Republice Czeskiej. Okazuje się, że są pewne prawidłowości geograficzne w rozmieszczeniu tego zjawiska. Ateizm jest najbardziej rozpowszechniony w północnozachodnich Czechach i maleje w kierunku wschodnim i południowym. Większy jest także w miastach aniżeli na wsi, przy czym także tutaj widać tę sama zależność: w miastach Czech zachodnich i północnych występuje częściej, aniżeli w miastach Moraw i czeskiego Śląska na wschodzie i południu kraju. Opracowanie stara się wyjaśnić to zjawisko.
Pobrania
Bibliografia
Danĕk P., Štĕpanék V., 1992, Územní diferenciace náboženského vyznáni obyvatel českých zemí 1930-1991. Sbornik „Ćeské geografické společnosti", nr 97: 3.
Google Scholar
Havliček, T., 2003, Religiózní struktury a procesy v makroregionech svĕta, [in:] Geografie na cestách poznání, Sborník příspĕvku k šedesátinám Ivana Bičíka. Univerzita Karlova, Přírodovĕdecká fakulta, Katedra sociální geografie a regionálniho rozvoje, Praha.
Google Scholar
Náboženské vyznání obyvatelstva, 2003, Český statistický úřad, Praha.
Google Scholar
Spousta, J., 1999, Ćeské církve očima sociologidcých výzkumu [in:] J. Hanuš (ed.), Náboženství v dobé společenskych změn. Masarykova univerzita, Brno.
Google Scholar
Srb, V., 1997, Náboženské vyznání a demografické, sociálně-ekonomické a kulturní charakteristiky obyvatelstva. „Demografie”, nr 3.
Google Scholar
Statistický lexikon obcí v Republice československé, 1935. Státní úřad statistický, Praha, (part I: Země česká, part II: Země moravskoslezská).
Google Scholar
Vykoukal l., Litera B., Tejchman M., 2000, Východ: vznik, vývoj a rozpad sovětského bloku 1944-1989. Libri.
Google Scholar
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Praca jest udostępniana na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 3.0 Unported License.