Władysław Strzemiński – seria kolaży „Moim przyjaciołom Żydom”. Doświadczenia wojny, żal i smutek
DOI:
https://doi.org/10.18778/1644-857X.13.01.05Słowa kluczowe:
Władysław Strzemiński, kolaż, cykl Moim przyjaciołom Żydom, getto łódzkie, fotografieAbstrakt
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie i pogłębiona interpretacja unikalnego w dorobku Władysława Strzemińskiego (1893–1952) i w ogóle historii sztuki, zespołu prac zatytułowanego Moim przyjaciołom Żydom (1945/1946?). Moim zadaniem było wykazanie jak na tle koncepcji awangardy artystycznych XX w., których Strzemiński był głównym ideologiem i twórcą, kształtowały się losy tego artysty, jego przyjaźni, fascynacji artystycznych, zaangażowania w życie społeczne oraz jak – w obliczu wydarzeń II wojny światowej i Zagłady – idealistyczne, niespełnione marzenia uległy ostatecznemu, jak uważał, zniszczeniu. Podstawowym zadaniem było dokonanie niejako nowej interpretacji cyklu poprzez skupienie uwagi na kontekście historycznym, politycznym i społecznym, które uwarunkowały powstanie cyklu dziesięciu kolaży.Pobrania
Statystyki pobrań niedostępne.
Pobrania
Opublikowane
2014-01-01
Numer
Dział
ARTYKUŁY, STUDIA I ROZPRAWY / ARTICLES, STUDIES AND DISSERTATIONS
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Jak cytować
Jedlińska, Eleonora. 2014. “Władysław Strzemiński – Seria kolaży „Moim przyjaciołom Żydom”. Doświadczenia Wojny, żal I Smutek”. Przegląd Nauk Historycznych 13 (1): 127-66. https://doi.org/10.18778/1644-857X.13.01.05.



