Opodatkowanie nieodpłatnego nabycia własności rzeczy i praw majątkowych w prawie podatkowym Polski i Litwy. Wybrane problemy

Autor

  • Stefan Babiarz Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego

DOI:

https://doi.org/10.18778/1509-877X.2018.02.01

Słowa kluczowe:

spadek, darowizna, zapis windykacyjny, zapis zwykły, dalszy zapis, podmiot, przedmiot opodatkowania, podstawa opodatkowania, ulgi i zwolnienia, podatek od spadku obowiązujący w Republice Litewskiej, ustawa o podatku od spadków i darowizn

Abstrakt

Z przedstawionych porównań wynika ewidentnie, że obowiązujący w Republice Litewskiej podatek od spadków jest podatkiem prostym, nieskomplikowanym zarówno pod względem prawnym, jak i finansowym. Tym samym nie wywołuje on poważniejszych problemów praktycznych ani w jego płaceniu, ani w wymiarze. Jego obliczenie i wymiar są przyjazne dla podatników.

Na szczególną uwagę zasługują takie rozwiązania, jak obniżenie podstawy opodatkowania o 30%, brak odliczania długów i ciężarów oraz skomplikowanej procedury ich ustalania, respektowanie zasady unikania podwójnego opodatkowania czy brak instytucji ponownego powstania obowiązku podatkowego.

Tego nie można powiedzieć o obowiązującym w Polsce podatku od spadków i darowizn. Jedyne, co można powiedzieć na korzyść rozwiązań obowiązujących w Polsce, to to, że zakres przedmiotowy tego podatku jest szerszy, co prowadzi do niemożliwości poddania wielu przedmiotów nabycia wyższym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Autor chce tym tekstem rozpocząć cykl publikacji przybliżających polskim podatnikom, organom podatkowym, a także ustawodawcy rozwiązania prawne obowiązujące w zakresie opodatkowania nieodpłatnego nabycia własności rzeczy i praw majątkowych w innych wybranych krajach europejskich.

Polska ustawa o podatku od spadków i darowizn jest niezwykle skomplikowana, generująca spory podatkowe, niesprzyjająca nawiązywaniu poprawnych relacji między podatnikami a organami podatkowymi i, niewątpliwie, także rodząca konflikty rodzinne.

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.

Bibliografia

Babiarz S., Spadek i darowizna w prawie cywilnym i podatkowym, Warszawa 2018.
Google Scholar

Etel L., Opodatkowanie dochodu w wybranych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, Białystok 2006.
Google Scholar

Fedorowicz Z., Finanse w gospodarce socjalistycznej, Warszawa 1966.
Google Scholar

Gajl N., Finanse i prawo finansowe, Warszawa 1980.
Google Scholar

Kostecki A., Elementy konstrukcji podatku, [w:] System instytucji prawno-finansowych PRL, t. 3: Instytucje budżetowe, cz. 2: Dochody i wydatki budżetu, red. M. Weralski, Ossolineum, Wrocław 1985.
Google Scholar

Mariański A., Komentarz do art. 7 pkt 1, [w:] S. Babiarz, A. Mariański, W. Nykiel, Ustawa o podatku od spadków i darowizn. Komentarz, Warszawa 2010.
Google Scholar

Medelienĕ A., Sudavičius B., Mokesčius teisě, Vilnius 2011.
Google Scholar

Mikielewicz A., Warunki życia i pracy w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Białystok 2012.
Google Scholar

Nita A., Stosunek prawnopodatkowy, Kraków 1999.
Google Scholar

Nykiel W., Komentarz do art. 15 pkt 1, [w:] S. Babiarz, A. Mariański, W. Nykiel, Ustawa o podatku od spadków i darowizn. Komentarz, Warszawa 2010.
Google Scholar

Nykiel W., Ulgi i zwolnienia w konstrukcji prawnej podatku, Warszawa 2002.
Google Scholar

Ostrowski K., Prawo finansowe. Zarys ogólny, Warszawa 1970.
Google Scholar

Reniger H., Prawo finansowe, red. L. Kurowski, Warszawa 1955.
Google Scholar

System finansów publicznych Polski i Litwy, red. S. Presnarowicz, B. Sudavičius, Białystok 2017.
Google Scholar

Zawora J., Samodzielność finansowa gmin w świetle uwarunkowań prawnych i samorządowych wydatków inwestycyjnych, „Finanse Komunalne” 2014, nr 10.
Google Scholar

Pobrania

Opublikowane

2018-06-30

Jak cytować

Babiarz, S. (2018). Opodatkowanie nieodpłatnego nabycia własności rzeczy i praw majątkowych w prawie podatkowym Polski i Litwy. Wybrane problemy. Kwartalnik Prawa Podatkowego, (2), 9–34. https://doi.org/10.18778/1509-877X.2018.02.01

Numer

Dział

Articles

PlumX metrics

Inne teksty tego samego autora