CALL FOR PAPERS. MODA POD LUPĄ. O SOCJOLOGICZNYCH KONTEKSTACH UBIORU

2024-09-05

Człowiek to zwierzę szyjące i noszące ubrania. Wiele wskazuje bowiem na to, że tym co najwyraźniej odróżnia ludzi od innych zwierząt, nie jest język czy posiadanie kultury – jak długo zakładano – a właśnie fakt, że jako jedyny gatunek żyjący na ziemi zakrywany nasze ciała ubraniami. To właśnie one są czymś, co charakteryzuje, łączy i różnicuje ludzkość od tysięcy lat.

Celem proponowanego numeru „Przeglądu Socjologii Jakościowej” jest refleksja nad społecznym i kulturowym znaczeniem ubioru i mody, a także analiza współczesnych metod badawczych stosowanych wobec mody i jej kontekstów. Chcemy zastanowić się nad tym, w jaki sposób „ubranie”, „ubieranie się” i „moda” może być przedmiotem zainteresowania takich dziedzin jak socjologia, kulturoznawstwo, filozofia i antropologia. Inspirację dla Autorek i Autorów proponowanego tomu mogą stanowić zarówno prace klasyków wspomnianych dyscyplin (m.in. Simmla, Barthesa czy Goffmana), jak i najnowsze zjawiska związane ze światem mody, takie jak działalność influencerów i fashionistek w mediach społecznościowych czy promowanie samodzielnego szycia i recyklingu odzieżowego.

Zapraszamy zatem Autorki i Autorów do podjęcia próby odpowiedzi na pytania: jakie funkcje społeczne pełni ubranie, na czym polega status ubioru jako formy komunikacji, czym jest moda i jak funkcjonuje jej rynek. Interesuje nas także styl życia (zarówno współczesny, jak i historyczny) i jego odzwierciedlenie w konkretnych trendach modowych. Równie ciekawym wątkiem są wzajemne relacje mody i mediów. Ubiór sam w sobie może przecież stanowić swoiste medium, przekazując mniej lub bardziej wyraziste przesłania, poprzez ornamenty i symbole. Chcemy również przyjrzeć się procesowi projektowania ubrań, zwłaszcza takiemu, który opiera się na współpracy między konsumentami, projektantami oraz producentami (design partycypacyjny).

Zgłaszane artykuły powinny stanowić przykłady analiz jakościowych i korzystać z osiągnięć badawczych socjologii jakościowej, antropologii wizualnej, a szczegółowo np. z technik analizy dyskursu, storytellingu czy metod humanistyki cyfrowej. Szczególnie mile widziane są teksty w konwencji paradygmatu interpretatywnego i symbolicznego interakcjonizmu.

Proponujemy między innymi następujące obszary tematyczne: historyczne konteksty ubioru; kulturowe znaczenie ubioru; ubieranie się jako forma komunikacji; globalizacja mody; modyfikacje w ubiorze w zależności od płci i wieku; moda w mediach społecznościowych; moda i jej znaczenie w percepcji ekspertów, m.in. projektantów różnych pokoleń; współkreacja w przemyśle modowym; mroczna strona mody; przyszłość mody w kontekście koncepcji zrównoważonego rozwoju.

Prosimy o przygotowanie artykułów zgodnie z wymogami pisma dostępnymi na stronie: http://www.qualitativesociologyreview.org/PL/authors_pl.php i przesłanie ich na adres kalina.kukielko@usz.edu.pl  do 31 stycznia 2025 roku.

Redaktorki numeru: dr hab. Aldona Guzik, dr Kalina Kukiełko, dr hab. Paulina Rojek-Adamek, prof. UKEN.

Język zgłoszeń: polski, angielski.

Wydanie tomu planowane jest na pierwszy kwartał 2026 roku.

Publikacja przesłanych tekstów będzie możliwa jedynie po pozytywnym przejściu procesu recenzji.