Gospodarowanie czasem i światem w powieści „Kamień na kamieniu” Wiesława Myśliwskiego
DOI:
https://doi.org/10.18778/2299-7458.04.07Słowa kluczowe:
światowość, poręczność, powierzchnia, upojenie, czasowość, świętowanieAbstrakt
Celem artykułu o „Kamieniu na kamieniu” była próba spojrzenia na filozoficzne aspekty powieści Myśliwskiego poprzez przykładowe opozycje powierzchnia/głębia, słabe/mocne, sytuując tęsknotę głównego bohatera powieści po stronie tego, co powierzchniowe i światowe, wskazując jednocześnie na jego religijną tęsknotę za aspektem głębokim swojej egzystencji, który również zdaniem interpretatora lokuje się w tym, co powierzchniowe. Artykuł chce przybliżyć „Kamień na kamieniu” jako powieść o dobrym „gospodarzeniu” w świecie poprzez ukazanie dialektyki występujących w powieści na zasadzie przeciwieństw, braci, Szymona Pietruszki oraz Michała.
Pobrania
Bibliografia
Baran B., Postnietzsche. Reaktywacja, Kraków 1997.
Google Scholar
Dziekanowski Cz., Proza „życia w śmierci”: psychoanaliza twórczości powie-ściowej Wiesława Myśliwskiego, Białystok 1990.
Google Scholar
Heidegger M., Bycie i czas, przeł. B. Baran, Warszawa 2007.
Google Scholar
Heidegger M., Nietzsche, t. 1, przeł. A. Gniazdowski, P. Graczyk, W. Rymkiewicz, M. Werner, C. Wodziński, Warszawa 1998.
Google Scholar
Kapusta A., Szaleństwo i metoda, Lublin 2010.
Google Scholar
Kierkegaard S., O pojęciu ironii, przeł. A. Djakowska, Warszawa 1999.
Google Scholar
Myśliwski W., Kamień na kamieniu, Kraków 2008.
Google Scholar
Zawadzki A., Literatura a myśl słaba, Kraków 2009.
Google Scholar
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2015 © Copyright by Michał Piętniewicz, Łódź 2015; © Copyright for this edition by Uniwersytet Łódzki, Łódź 2015
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.