Analiza porównawcza inicjatyw działań adaptacyjnych do zmian klimatu podejmowanych w Polsce i w państwach Europy Zachodniej

Autor

  • Dorota Michalak University of Lodz, Faculty of Economics and Sociology, Department of Development Economics

DOI:

https://doi.org/10.1515/cer-2016-0032

Słowa kluczowe:

zmiany klimatu, prognozy i koszty zmian klimatu, działania adaptacyjne do zmian klimatu

Abstrakt

Zmiany klimatu to jedno z największych współczesnych zagrożeń dla naszej planety w wymiarze środowiskowym, społecznym i gospodarczym. Następują wielkie zmiany w systemach podtrzymujących życie na Ziemi, których dalekosiężne skutki odczuwalne będą w nadchodzących dziesięcioleciach. Klimat Ziemi gwałtownie się ociepla w wyniku emisji gazów cieplarnianych spowodowanej działalnością człowieka, taką jak spalanie paliw kopalnych oraz wylesianie.
Raport Sterna przewiduje, że w dłuższej perspektywie zmiany klimatu mogą zmniejszyć globalny produkt krajowy brutto (PKB) o 5 do 20% lub więcej każdego roku, jeśli nie zostaną one poddane kontroli poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Celem niniejszego artykułu jest porównanie stopnia wpływu zmian klimatu na gospodarkę krajów Europy Zachodniej i porównanie krajowych strategii adaptacji do zmian klimatu w wybranych państwach Europy Zachodniej i w Polsce.
Z przeprowadzonej analizy głównych programów adaptacyjnych do zmian klimatu w wybranych Państwach Europy Zachodniej i Polsce wynika, że dotyczą one kwestii kluczowych wymienianych w dokumentach strategicznych Komisji Europejskiej. Jedynie Wielka Brytania główny nacisk kładzie na obniżenie gazów cieplarnianych, czyli prowadzenie działań zapobiegawczych a nie przystosowawczych do zmian klimatu. We wszystkich strategiach podkreśla się istotność podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat negatywnych skutków zmian klimatu i istotności prowadzenia działań adaptacyjnych oraz podkreśla się konieczność wsparcia kluczowych i najbardziej wrażliwych sektorów gospodarki europejskiej –leśnictwa, rolnictwa i rybołówstwa. Polska strategia działań adaptacyjnych do zmian klimatu swym poziomem nie odbiega od strategii wymienionych państw Europy Zachodniej, jednak należy podkreślić, że jest to tylko i wyłącznie dokument wymieniający zalecenia co do zakresu prowadzonych działań adaptacyjnych do zmian klimatu, jego realizacja to już odrębna kwestia.

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.

Bibliografia

Bogan E., English J. (2010), Benchmarking as a key best practice, Publishing house Helion, Gliwice.
Google Scholar

Ciscar J. and others. (February 2011), Physical and economic consequences of climate change in Europe [in:] PNAS no 7.
Google Scholar

EC (2008/1), EU action against climate change the EU at the forefront of global action to 2020 and beyond, The Office for Official Publications of the European Communities, Luxemburg.
Google Scholar

EC (2009/1), Regions 2020 the climate change challenge for European regions, Bruksela, Data using from ECHAM4/RCA3 climate mode.
Google Scholar

EC (2008/2), EU action against climate change adaptation to climate change, The Office for Official Publications of the European Communities, Luksemburg.
Google Scholar

http://cherry.cse.msu.edu/index.html, 01.10.2015.
Google Scholar

http://chronmyklimat.pl/wiadomosci/jak_hiszpanie_adaptuja_sie_do_zmian_klimatu_, 09.10.2015.
Google Scholar

http://climate-adapt.eea.europa.eu/countries/france, 9.10.2015.
Google Scholar

http://climate-adapt.eea.europa.eu/countries/germany, 9.10.2015.
Google Scholar

http://klimada.mos.gov.pl/zmiany-klimatu-w-polsce/projekty-badawcze/, 9.10.2015.
Google Scholar

http://lagoons.web.ua.pt/, 1.10.2015.
Google Scholar

http://www.imgw.pl/internet/zz/zz_xpages/hydrografia/zasoby_wodne_pliki/poster_03.html, 26.02.2012.
Google Scholar

http://www.isrl.poznan.pl/florist/, 1.10.2015.
Google Scholar

https://www.gov.uk/government/policies/climate-change-adaptation, 9.10.2015.
Google Scholar

Łozowski M., Obstawski Z. (2009), Basics of building the Common Agricultural Insurance System in the European Union [in:] Scientific Papers Agricultural University, European Policy, Finance and Marketing No. 2(51).
Google Scholar

Ministry of the Environment (2013) Strategic plan for adaptation to sectors and areas vulnerable to climate change by 2020 with a view to 2030, Institute of Environmental Protection, Warsaw.
Google Scholar

Norwegian Meteorological Institute (October 2013), Extreme Weather Events in Europe: preparing for climate change adaptation, EASAE.
Google Scholar

PESETA Report, http://peseta.jrc.es, 1.10.2015.
Google Scholar

Opublikowane

2016-11-30

Jak cytować

Michalak, D. (2016). Analiza porównawcza inicjatyw działań adaptacyjnych do zmian klimatu podejmowanych w Polsce i w państwach Europy Zachodniej. Comparative Economic Research. Central and Eastern Europe, 19(4), 107–122. https://doi.org/10.1515/cer-2016-0032

Numer

Dział

Artykuły