Na granicy. Profesor Ewa Nowina-Sroczyńska jako Mistrzyni
DOI:
https://doi.org/10.18778/1506-6541.S2024.09Słowa kluczowe:
Ewa Nowina-Sroczyńska, wspomnienia, promotorkaAbstrakt
Nauczyciel nie musi, ale może być mistrzem. Wtedy ma on wielki wpływ na twórczość swojego ucznia. Między innymi o tym jest nasz tekst. Profesorka Bożena Ewa Nowina-Sroczyńska była i jest, bez wątpienia, mistrzynią dla wielu osób, których biografie zrosły się z łódzką etnografią, etnologią i antropologią kulturową. W niniejszym artykule szkicujemy portret Jubilatki przez pryzmat prac dyplomowych, których była promotorką i opiekunką na przestrzeni ponad trzech dekad. Analizujemy ich tytuły, identyfikując ścieżki transmisji „antropologicznej szkoły Ewy Nowina-Sroczyńskiej”. Prezentujemy wspomnienia na Jej temat, którymi podzieliły się z nami osoby studiujące etnologię i antropologię kulturową w Łodzi, które miały okazję – jako ostatnie – spotkać się z Nią na zajęciach. W roku akademickim 2021/2022 Profesorka Ewa Nowina-Sroczyńska miała ostatnie w swojej karierze zajęcia, co tłumaczy pierwszy człon tytułu naszego tekstu – na granicy.
Pobrania
Bibliografia
Boice R., Advice for New Faculty Members: Nihil Nimus, London 2000.
Google Scholar
Booth W.C., Colomb G.G., Williams J.M., The Craft of Research, Chicago 2008.
Google Scholar
Creswell J.W., Research Design: Qualitative, Quantitative, and Mixed Methods Approaches, Thousand Oaks 2014.
Google Scholar
Delamont S., Supervising the Doctorate: A Guide to Success, New York 2003.
Google Scholar
Flick U., Designing Qualitative Research, Boston 2018.
Google Scholar
Golde C.M., Walker G.E., Envisioning the Future of Doctoral Education: Preparing Stewards of the Discipline – Carnegie Essays on the Doctorate, Hoboken 2006.
Google Scholar
Gumport P.J., Academic Restructuring: Organizational Change and Institutional Imperatives, „Higher Education” 2000, nr 39(1).
Google Scholar
Latocha S., Najlepsze wyjście wiedzie zawsze na wskroś. Metaksy-antropologia Ewy Nowina-Sroczyńskiej, „Zeszyty Wiejskie” 2024, nr specjalny.
Google Scholar
Lee A., How Are Doctoral Students Supervised? Concepts of Doctoral Research Support, „Studies in Higher Education” 2008, nr 33(3).
Google Scholar
Muszkieta R., Nauczyciel w reformującej się szkole, Poznań 2001.
Google Scholar
Ordon U., Nauczyciel-wychowawca w świetle oczekiwań dzieci w wieku przedszkolnym, [w:] Przyzywanie głębi do kręgu słów, myśli, idei i działań, red. S. Podobiński i B. Snoch, Częstochowa 2002.
Google Scholar
Phillips E.M., Pugh D.S., How to Get a PhD: A Handbook for Students and Their Supervisors, New York 2016.
Google Scholar
Shulman L.S., Signature Pedagogies in the Professions, „Daedalus” 2005, nr 134(3).
Google Scholar
Walliman N., Your Research Project: Designing and Planning Your Work, Thousand Oaks 2011.
Google Scholar
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.