W poszukiwaniu sensu językowego
DOI:
https://doi.org/10.18778/1505-9057.58.02Słowa kluczowe:
sens, konfiguracja kognitywna, dyskurs, parafrazowanie, przekład językowyAbstrakt
Przedmiotem artykułu jest ustalenie związku między sensem zawartym w wypowiedzi a jej formalnym ukształtowaniem. Autor sytuuje swe rozważania na gruncie badań komunikacji naturalnej. Pojęcie sensu jest tu utożsamiane z tym, co w gramatyce komunikacyjnej nazywa się konfiguracją kognitywną. Konfiguracja kognitywna wyrażana jest za pomocą tekstów, ale teksty tylko w sposób umowny wskazują na sens, jaki zamierza przekazać nadawca. Autor zwraca uwagę na mechanikę przejawiania się sensu w procesie parafrazowania wypowiedzi i jej konsekwencje dla praktyki przekładu tekstu na języki obce. Przywołuje pojęcie sensu dyskursywnego, zakładając, że każdy dyskurs posiada określone własne reguły samoorganizacji, bez uwzględnienia których komunikowanie się w jego obrębie byłoby niemożliwe.
Pobrania
Bibliografia
Austin John L., Mówienie i poznawanie. Rozprawy i wykłady filozoficzne, trans. B. Chwedeńczuk, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warsaw 1993.
Google Scholar
Awdiejew Aleksy, Gramatyka interakcji werbalnej, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krakow 2004.
Google Scholar
Awdiejew Aleksy, Habrajska Grażyna, Wprowadzenie do gramatyki komunikacyjnej, Vol. 2, Oficyna Wydawnicza Leksem, Łask 2006.
Google Scholar
Chalmers David J., Świadomy umysł. W poszukiwaniu teorii fundamentalnej, trans. M. Miłkowski, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warsaw 2010.
Google Scholar
Davidson Donald, Eseje o prawdzie, języku i umyśle, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warsaw 1992.
Google Scholar
Malinowski Bronisław, “Etnograficzna teoria języka i pewne wnioski praktyczne”, [in:] Bronisław Malinowski, Ogrody koralowe i ich magia, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warsaw 1987.
Google Scholar
Pleszczyński Jan, Epistemologia komunikacji medialnej, Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2013.
Google Scholar
Ryle Gilbert, The concept of mind, Barnes and Noble, New York 1949.
Google Scholar
Schank Roger C., Explanation Patterns. Understanding Mechanically and Creatively, Lawrence Erlbaum Associates Inc., New Jersey 1986.
Google Scholar
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.