Zasady dotyczące numerów specjalnych

Acta Universitatis Lodziensis Folia Litteraria Polonica, będąc członkiem COPE od 2018 roku, przestrzega wytycznych redagowania spraw gościnnych zgodnie z zaleceniami COPE: https://doi.org/10.24318/7cKLAia0

  1. Zeszyty specjalne to numery skupiające się na określonej tematyce mieszczącej się w zakresie tematycznym Acta Universitatis Lodziensis Folia Litteraria Polonica.
  2. Wydaniami specjalnymi zajmują się redaktorzy gościnni, będący specjalistami w danej dziedzinie.
  3. Manuskrypty do numerów specjalnych należy przygotować według ogólnych zasad zgłaszania (patrz tutaj) i przesłać za pośrednictwem platformy redakcyjnej.
  4. Każdym zgłoszeniem do wydania specjalnego zarządzają redaktorzy gościnni.
  5. Redaktorzy gościnni koordynują proces redakcyjny artykułów nadesłanych do numeru specjalnego i odpowiadają za przydzielanie zewnętrznych recenzentów.
  6. Wszystkie artykuły publikowane w Acta Universitatis Lodziensis Folia Litteraria Polonica, także te, które ukażą się w numerze specjalnym, są recenzowane przez co najmniej dwóch recenzentów zewnętrznych.
  7. Redaktorzy gościnni odpowiadają za wysyłanie próśb o recenzję, zbieranie otrzymanych recenzji, a także informowanie redaktora naczelnego i zespołu redakcyjnego o bieżącym przebiegu procesu recenzowania artykułów zgłoszonych do numerów specjalnych.
  8. Po zakończeniu procesu recenzyjnego i uwzględnieniu rekomendacji recenzentów przez autorów i redaktora gościnnego, artykuły wraz z wypełnionymi formularzami recenzyjnymi przekazywane są do zespołu redakcyjnego.
  9. Redaktor naczelny i redakcja sprawdzają zgodność treści artykułów z zakresem tematycznym czasopisma oraz prawidłowość przeprowadzenia procesu recenzyjnego.
  10. Ostateczną decyzję o publikacji artykułów wybranych do numeru specjalnego podejmuje redaktor naczelny czasopisma w porozumieniu z redaktorem gościnnym. Jednakże redaktor naczelny i zespół redakcyjny zastrzegają sobie prawo do wycofania artykułu, jeżeli artykuł ten przekracza zakres tematyczny czasopisma, nie spełnia definicji artykułu naukowego, zawiera nieprawdziwe informacje lub jeśli autor naruszył zasadami etycznymi przyjętymi w czasopiśmie.
  11. W pozostałych sprawach obowiązują zasady etyki publikacyjnej przyjęte przez zespół redakcyjny (patrz: Etyka publikacyjna).
  12. Za przesłanie wszystkich artykułów do wydawcy odpowiadają redaktorzy wykonawczy.
  13. Zeszyty specjalne ukazują się w ramach harmonogramu wydawniczego czasopisma.
  14. Nabory artykułów do numerów specjalnych ogłaszane są z wyprzedzeniem na stronie internetowej czasopisma.