2021: Literatura w perspektywie intermedialnej

2020-11-20

Literatura w perspektywie intermedialnej

Zaproszenie do numeru „Czytania Literatury. Łódzkich Studiów Literaturoznawczych”

Żyjemy w epoce intermedialności i heterogeniczności pola praktyk artystycznych, w obszarze, w którym dawno już przestały obowiązywać sztywne granice pomiędzy poszczególnymi dziedzinami sztuk. Dziś „w sztuce wszystko może wejść w relacje ze wszystkim”. Jeśli chcemy zatem spojrzeć na literaturę jako na fenomen wykraczający poza granice języka, składający się z wielości mediów, musimy uruchomić perspektywę wydobywającą skomplikowany, syntetyczny, a jednocześnie hybrydyczny charakter tekstu literackiego i porzucić postawę stritce literaturocentryczną, stojącą na straży estetyki „czystego dzieła sztuki”. W dobie kultury wizualnej wydaje się to oczywiste, bowiem każde medium ujawnia swój złożony, heterogeniczny status. Warto się jednak zastanowić, czy intermedialność nie cechowała realizacji artystycznych od dawna, czy uświadomienie sobie hybrydycznego charakteru medium, jakim jest tekst literacki (również w jego wcześniejszych niż współczesne wydaniach), nie odsłania jego dotąd niedostrzeganych, pomijanych, marginalizowanych aspektów i sensów.

Termin intermedialność, jak zauważył Andrzej Hejmej, ma wiele znaczeń: „dla jednych określa charakter dzisiejszej komunikacji kulturowej, bycie w społeczeństwie medialnym (…), dla innych odnosi się – jako pojęcie ściśle wyprofilowane – do nowej estetyki, nazywanej czasem czasami wprost estetyką intermedialności (…), dla jeszcze innych – oznacza wszelkie możliwe związki i fuzje sztuk, do których dochodzi od starożytności po wiek XXI”. Nie ograniczając zatem znaczenia tego terminu i pozostawiając powyższą klasyfikację otwartą na różnego typu dopowiedzenia i rewizje – zapraszamy do podjęcia refleksji na temat intermedialności literatury w świecie współczesnym, a także w epokach dawniejszych (w erze staropolskiej, wieku XVIII i XIX). Interesuje nas zwłaszcza praktyka interpretacyjna sytuująca się w obszarze (inter)mediallity studies, testująca możliwość aplikacji teoretycznych rozpoznań do czytania konkretnych tekstów literackich reprezentujących różne okresy, estetyki i style. Interesują nas także studia teoretyczne poświęcone fenomenowi intermedialności literatury, rozpatrywanemu w związku z różnymi dziedzinami sztuki.

Na wstępne deklaracje tematów oraz krótkie abstrakty czekamy do 31.01.2021 roku, na gotowe artykuły do 30.04.2021 roku. Zapraszamy również do nadsyłania propozycji do działów stałych pisma: artykułów, omówień, recenzji, wywiadów. Wszystkie zgłoszenia prosimy kierować na jeden z poniższych adresów:

Krystyna Pietrych pietrych@op.pl         

Anita Jarzyna anitajarzyna@gmail.com