Dlaczego rynki pracy zareagowały na globalny kryzys w różny sposób?

Autor

  • Eugeniusz Kwiatkowski University of Lodz, Faculty of Economics and Sociology, Chair of Macroeconomics

DOI:

https://doi.org/10.1515/cer-2016-0027

Słowa kluczowe:

zatrudnienie, bezrobocie, kryzys globalny, UE

Abstrakt

Celem artykułu jest identyfikacja skutków globalnego kryzysu dla zatrudnienia i bezrobocia w krajach UE oraz wskazanie czynników, które mogą objaśnić zróżnicowaną reakcje rynków pracy na ten kryzys.
Analizy pokazują, że kryzys globalny wpłynął na stan rynków pracy w krajach UE, powodując spadki zatrudnienia i wzrosty bezrobocia. Największe spadki zatrudnienia zaobserwowano w Grecji, Estonii, Irlandii, Hiszpanii, Islandii i Portugalii, zaś najmniejsze w Austrii, Belgii, Holandii i Polsce. Największe przyrosty bezrobocia wystąpiły w krajach nadbałtyckich oraz Grecji, Hiszpanii i Portugalii.
Analizy wskazują, że skala zmian zatrudnienia i bezrobocia w okresie globalnego kryzysu zależy od takich czynników jak: głębokość szoku popytowego, skala dostosowań PKB, stopień otwartości gospodarki, rola alternatywnych przystosowań rynku pracy oraz niektóre instytucje rynku pracy, a w szczególności prawna ochrona zatrudnienia i udział umów o pracę na czas określony. Analizy wskazują, że najmniejsze spadki zatrudnienia (i wzrosty bezrobocia) w okresie kryzysu mogą być oczekiwane w krajach, w których indeksy EPL i udziały umów o pracę na czas określony w łącznym zatrudnieniu są umiarkowane.

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.

Bibliografia

Bednarski M. (2012), Zatrudnienie na czas określony. Perspektywa pracodawców, [in:] M. Bednarski, K.W. Frieske (ed.), Zatrudnienie na czas określony w polskiej gospodarce. Społeczne i ekonomiczne konsekwencje zjawiska, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Warsaw.
Google Scholar

Blanchard O., Summers L. (1986), Hysteresis and the European Unemployment Problem, NBER Macroeconomics Annual, No. 1, MIT Press, Cambridge, MA.
Google Scholar

Boeri T., van Ours J. (2011), Ekonomia niedoskonałych rynków pracy, Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o., Warsaw.
Google Scholar

Cahuc P., Zylberberg A. (2004), Labour Economics, The MIT Press, Cambridge, Massachusetts, London.
Google Scholar

Eurostat,: epp.eurostat.ec.europa.eu
Google Scholar

Greenwald B.C., Stiglitz J.E. (1995), Labour Market Adjustments and the Persistence of Unemployment, AEA Papers and Proceedings.
Google Scholar

Kwiatkowski E., Włodarczyk P. (2012), Wpływ prawnej ochrony zatrudnienia na rynek pracy w warunkach negatywnego szoku ekonomicznego, ‘Gospodarka Narodowa’, Vol. LXXX/XXI, No. 11–12.
Google Scholar

Kwiatkowski E., Włodarczyk P. (2015), Instytucje rynku pracy i polityka makroekonomiczna a zatrudnienie w krajach OECD w okresie globalnego kryzysu, [in:] E. Kwiatkowski, B. Liberda (ed.), Determinanty rozwoju Polski. Rynek pracy i demografia, PTE, Warsaw.
Google Scholar

Lazear E.P. (1990), Job security provisions and unemployment, ‘Quarterly Journal of Economics’, No. 3.
Google Scholar

OECD, strona internetowa OECD: http://www.oecd.org
Google Scholar

Ostoj I. (2012), Formalne i nieformalne instytucje rynku pracy, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Katowice.
Google Scholar

Smith S. (2003), Labour Economics, Routledge, London–New York.
Google Scholar

Strzelecki P., Wyszyński R., Saczuk K. (2009), Zjawisko chomikowania pracy w polskich przedsiębiorstwach po okresie transformacji, ‘Bank i Kredyt’, 40(6).
Google Scholar

Opublikowane

2016-11-30

Jak cytować

Kwiatkowski, E. (2016). Dlaczego rynki pracy zareagowały na globalny kryzys w różny sposób?. Comparative Economic Research. Central and Eastern Europe, 19(4), 5–26. https://doi.org/10.1515/cer-2016-0027

Numer

Dział

Artykuły