Dialog pomiędzy Freire, Wallonem i Wygotskim: miejsce i znaczenie emocjonalności w procesie edukacyjnym

Autor

DOI:

https://doi.org/10.18778/2450-4491.19.06

Słowa kluczowe:

emocjonalność, kształcenie nauczycieli, podejście społeczno-kulturowe

Abstrakt

Artykuł wpisuje się w ramy rozprawy doktorskiej pierwszego z autorów, która powstaje pod kierunkiem dwojga pozostałych. Przedmiotem artykułu jest refleksja nad propozycją bycia w świecie, z punktu widzenia trzech autorów P. Freire, H. Wallona i L. Wygotskiego, a także nad implikacjami emocjonalnymi i kulturowymi aktu nauczania. Dla Freire (1996) akt edukacyjny jest procesem dekonstrukcji degradacji, wytworzonej przez neoliberalizm współczesnych społeczeństw. Jest to nieustanna i świadoma walka, uświadomienie przez klasy uciśnione mechanizmów dehumanizacji Człowieka. W tym kontekście rola i miejsce nauczyciela są nieustannie konfrontowane ze światem społeczno-emocjonalnym, mającym wpływ na sposób, w jaki uczący się angażują się w konstruowanie sensu w procesie kształcenia. Model edukacji, zwany przez P. Freire (1981) edukacją bankową, który jest nadal modelem przeważającym w strukturach współczesnego nauczania, nie jest już wystarczający by sprostać wymogom społeczeństwa cybernetycznego. Dlatego też w dobie obecnej niezbędne jest przygotowanie profesjonalistów posiadających umiejętności interpersonalne. W celu lepszego zrozumienia psychicznych procesów konstruowania znaczeń o znacznym ładunku emocjonalnym artykuł odwołuje się do teorii L. Wygotskiego i H. Wallona.
H. Wallon (1968) udowadnia, że emocjonalność stanowi pierwszy mechanizm, za pomocą którego istota ludzka ustosunkowuje się do świata. L. Wygotski (1998) natomiast twierdzi, że jest ona nieodłączną częścią kultury, ta zaś ma wpływ na rozwój wyższych funkcji psychicznych, bez których oddziaływanie genetyki nie mogłoby się wypełnić. Poprzez swoje badania, obaj autorzy udowodnili, że emocjonalność i kultura są bardzo ważne w konstruowaniu znaczeń w strukturach relacji, przepełnionych emocjami. Pomaga nam to zrozumieć, iż kształcenie nauczycieli jest silnie przesiąknięte modus operandi kartezjanizmu, który nie jest już dziś w stanie odpowiedzieć na współczesne wymagania społeczeństwa; sprzyjając powiększaniu dystansu w procesie edukacyjnym doprowadza do jego dehumanizacji. Aby nauczanie było skuteczne, niezbędne jest uwzględnianie zmiennych społeczno-kulturowych oraz reprezentatywnego, symbolicznego języka tego « drugiego » i rozpoczynając od tego dążenie do semantycznego i emocjonalnego powiązania z otaczającą rzeczywistością, a następnie, z kulturą historyczno-naukową kumulowaną przez społeczeństwo. Akt nawiązania relacji jest sam w sobie, a priori, aktem edukacyjnym, gdyż według P. Freire: Nikt nikogo nie kształci, nikt się nie kształci, Ludzie kształcą się nawzajem za pośrednictwem świata. (Freire 1981: 79).

Biogramy autorów

Ricardo Francelino - São Paulo State University (UNESP), Assis, Brazil

Ricardo Francelino – doktorat z obszaru edukacji uzyskany na Uniwersytecie w São Paulo „Júlio de Mesquita Filho” UNESP w Brazylii oraz doktorat w zakresie nauk o wychowaniu i kształcenia uzyskany na Uniwersytecie Lumière Lyon 2 we Francji, w ramach międzynarodowej umowy cotutelle. Na Uniwersytecie Stanowym São Paulo „Júlio de Mesquita Filho” UNESP w Brazylii uzyskał dyplomy: magisterski z psychologii (2017), licencjackie z historii (2008) oraz z pedagogiki (2013). Jest specjalistą w zakresie planowania, wdrażania i zarządzania nauczaniem na odległość na Uniwersytecie Federalnym Fluminense – UFF, Niterói, w Brazylii (2013). Jest członkiem zespołu GEPEDEME – Zespół studiów i badań nad rozwojem moralnym i edukacją (Groupe d’étude et de recherche sur le développement moral et l’éducation) oraz GEPEES – Zespół studiów i badań nad edukacją, etyką i społeczeństwem (Groupe d’étude et de recherche sur l’éducation, l’éthique et la société). Posiada doświadczenie z zakresu nauczania historii, filozofii i socjologii w szkołach średnich oraz technicznych a także jako wykładowca psychologii na studiach uniwersyteckich pierwszego stopnia. Prowadzi badania na temat wpływu emocji na proces nauczania i uczenia się, kształcenia nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem relacji interpersonalnych w środowisku edukacyjnym.

Nadja Acioly-Régnier - Université Claude Bernard Lyon1, France

Nadja Acioly-Régnier – uzyskała dyplom licencjacki i magisterski z psychologii na Uniwersytecie Federalnym w Pernambuco w Brazylii. Dyplom trzeciego stopnia (DEA) oraz dyplom doktorski z psychologii uzyskała w Paryżu, na Uniwersytecie René Descartes Paris V, Sorbonne. Uzyskała habilitację dającą uprawnienia do prowadzenia badań na Uniwersytecie Lumière Lyon 2. Aktualnie jest profesorem na Uniwersytecie Claude Bernard Lyon 1, w Instytucie Kształcenia Nauczycieli oraz prowadzi badania w Equipe d’Accueil (EA 4571) – Laboratoire Education Cultures Politiques – https://ecp.univ-lyon2.fr/enseignant-es-chercheur-es/acioly-regnier-nadja-2. Zawodowo realizuje się w obszarze psychologii i nauk o wychowaniu, w szczególności interesuje się: kulturą, poznaniem i emocjonalnością, psychologią interkulturową, dydaktyką nauczania zawodu, rozwojem pojęć naukowych i matematycznych w odniesieniu do nauczania formalnego i nieformalnego.

Alonso Bezerra de Carvalho - São Paulo State University (UNESP)

Alonso Bezerra de Carvalho – posiada licencjat z filozofii (1986), nauk społecznych (1992) oraz dyplom magisterski w zakresie edukacji (1997), uzyskany na Wydziale Filozofii i Nauk Uniwersytetu Stanowego São Paulo „Júlio de Mesquita Filho” UNESP w Brazylii. Uzyskał doktorat z filozofii wychowania (2002) na Wydziale Edukacji Uniwersytetu São Paulo (USP) oraz tytuł profesora (2013) Uniwersytetu Stanowego São Paulo (UNESP), odbył staż post-doc z zakresu nauk o wychowaniu na Uniwersytecie Charles de Gaulle w ­Lille, we Francji. Obecnie jest nauczycielem akademickim na Wydziale Dydaktyki oraz na studiach trzeciego cyklu z zakresu wychowania UNESP, campus Marília. Był profesorem wizytującym na Uniwersytecie Santiago (Chile – 2015), na Uniwersytecie Cergy-Pontoise (Francja – 2015) oraz na Uniwersytecie Buenos Aires (Argentyna – 2017). Kieruje zespołem studiów i badań nad wychowaniem, etyką i społeczeństwem (GEPEES). Był nauczycielem w szkole podstawowej w Stanie São Paulo w latach: 1987–1997. Posiada doświadczenie w dziedzinie wychowania, szczególnie w zakresie filozofii wychowania i dydaktyki, pracuje przede wszystkim nad zagadnieniami z dziedziny: etyki, wychowania, przyjaźni, racjonalizacji, problematyki postkolonialnej, dydaktyki, kształcenia ­nauczycieli, filozofii i socjologii wychowania.

Bibliografia

Arantes V. A. (éd.) (2003) Afetividade na escola: alternativas teóricas e práticas, São Paulo, Summus.
Google Scholar

Cannon W. (1927) The James-Lange theory of emotions: A critical examination and an alternative theory, “The American Journal of Psychology”, n° 39(1/4), pp. 106–124, https://doi.org/10.2307/1415404
Google Scholar DOI: https://doi.org/10.2307/1415404

Carvalho A. B. de (2016) A relação professor e aluno: paixão, ética e amizade na sala de aula, 1ère èd, Curitiba, Appris.
Google Scholar

Ferreira A. L., Acioly-Régnier N. (2010) Contribuições de Henri Wallon à relação cognição e afetividade na educação, “Educar em Revista”, n° 36, pp. 21–38, https://doi.org/10.1590/S0104-40602010000100003
Google Scholar DOI: https://doi.org/10.1590/S0104-40602010000100003

Francelino R. (2022) Emoções e sentimentos no processo de ensino e aprendizagem: contribuições da teoria de Henri Wallon, São Paulo, Editora Dialética, https://doi.org/10.48021/978-65-252-3322-2
Google Scholar DOI: https://doi.org/10.48021/978-65-252-3322-2

Freire P. (1981) Pedagogia do Oprimido, 9ème édition, Rio de Janeiro, Paz & Terra.
Google Scholar

Freire P. (1996) Pedagogia da Autonomia: Saberes necessários à prática educativa, Rio de ¬Janeiro, Paz & Terra.
Google Scholar

Gratiot-Alfandéry H. (2010) Henri Wallon, trad. et élaboration P. Junqueira, Recife, Fondation Joaquim Nabuco, Édition Massangana, Coll. Educadores.
Google Scholar

Leite S. A. da S. (2018) (éd.) Afetividade: as marcas do professor inesquecível, Campinas, SP, Édition Mercado das Letras.
Google Scholar

Mahoney A. A., Almeida L. R. (2005) Afetividade e processo ensino-aprendizagem: contribuições de Henri Wallon, “Psicologia da Educação”, nº 20(1), pp. 11–30.
Google Scholar

Tourette C., Guidetti M. (2018) Introduction à la psychologie du développement: Du bébé à l’adolescent, 4ème édition. Paris, Éditions Dunod.
Google Scholar

Tran-Thong (1983) Stades et concept de stade de développement de l’enfant dans la psychologie contemporaine, Paris, Librairie Philosophique J. Vrin.
Google Scholar

Vygotsky L. (1998) Théorie des Émotions: Étude historico-psychologique, trad. N. Zavialoff, C. Saunier, Paris, L’Harmattan.
Google Scholar

Vygotski L. (2003) Conscience, inconscient, émotions, Préface Y. Clot, textes choisis et commentés par Y. Clot, trad. G. F. Sève, Paris, La Dispute.
Google Scholar

Wallon H. (1968) A evolução psicológica da criança, trad. A. M. Bessa, Lisboa, Edições 70.
Google Scholar

Wallon H. (1971) As Origens do Caráter na Criança, trad. P. da Silva Dantas, São Paulo, Difusão Europeia do Livro.
Google Scholar

Wilson S. A. (1924) Some Problems in Neurology. No. 11 – Pathological Laughing and Crying, “Journal of Neurology and Psychopathology”, nº 4(16), pp. 299–333, https://doi.org/10.1136/jnnp.s1-4.16.299
Google Scholar DOI: https://doi.org/10.1136/jnnp.s1-4.16.299

Acioly-Regnier N. (2010) Culture et cognition : Domaine de recherche, Champ conceptuel, Cadre d’intelligibilité et Objet d’étude fournissant des instruments pour conduire des analyses conceptuelles et méthodologiques en psychologie et en sciences de l’éducation, Education, Université Lumière Lyon 2, https://hal.science/tel-01982260v1 (consulté: 12.08.24).
Google Scholar

Gadotti M. (1999) Lições de Freire, “Revista da Faculdade de Educação”, n° 1–2(23), https://doi.org/10.1590/S0102-25551997000100002
Google Scholar DOI: https://doi.org/10.1590/S0102-25551997000100002

Opublikowane

2024-10-10

Jak cytować

Francelino, R., Acioly-Régnier, N., & Bezerra de Carvalho, A. (2024). Dialog pomiędzy Freire, Wallonem i Wygotskim: miejsce i znaczenie emocjonalności w procesie edukacyjnym. Nauki O Wychowaniu. Studia Interdyscyplinarne, 19(2), 73–91. https://doi.org/10.18778/2450-4491.19.06