Instrumenty uszczelniające system podatkowy w praktyce orzeczniczej sądów administracyjnych

Autor

  • Jan Rudowski Izba Finansowa Naczelnego Sądu Administracyjnego

DOI:

https://doi.org/10.18778/1509-877X.2020.04.01

Słowa kluczowe:

podatki, prawo podatkowe, unikanie opodatkowania, uchylenie się od opodatkowania, klauzula ogólna, blokada rachunku bankowego, schematy podatkowe, sądy administracyjne

Abstrakt

Podejmowane przez podatników – w tym przedsiębiorców – działania mające na celu minimalizowanie obciążeń podatkowych to zjawisko powszechne i w pewnym sensie zrozumiałe. Z tych względów wprowadzane zmiany w prawie podatkowym powinny w większym stopniu uwzględniać pojawiające się zagrożenia związane z uchylaniem się od opodatkowania. Nie budzi wątpliwości, że unikanie ciężaru podatkowego stoi w sprzeczności z celami opodatkowania – ta forma unikania opodatkowania powinna i może być zwalczana. Na ile trudnym zadaniem jest proces uszczelniania systemu podatkowego tak, aby spełnione zostały wymogi konstytucyjne, zgodność z prawem unijnym oraz zasady techniki prawodawczej, dowiodły wprowadzane w ostatnim okresie zmiany prawodawcze w tym zakresie. Potwierdziły to również problemy dotyczące stosowania w praktyce orzeczniczej sądów administracyjnych najważniejszych i mających znaczenie dla całego systemy poboru podatków rozwiązań wprowadzonych do ustawy Ordynacja podatkowa, tj. klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania, systemu teleinformatycznego izby rozliczeniowej (STIR) oraz informacji o schematach podatkowych (MDR). Jak dowodzi analiza dotychczasowego orzecznictwa sądów administracyjnych na tle stosowania wybranych instrumentów uszczelniających pobór podatków w Polsce, przesłanki ich zastosowania powinny każdorazowo być rozpatrywane na gruncie konkretnych okoliczności faktycznych, nie tylko pod kątem zasad praworządności i powszechności opodatkowania (art. 83–84 Konstytucji RP), ale także z uwzględnieniem zasady zaufania (art. 2 Konstytucji RP, art. 121 § 1 o.p.), która w demokratycznym państwie prawnym oznacza m.in., że postępowanie powinno być prowadzone w zaufaniu do podatnika. W orzecznictwie podkreślono ponadto, że przy wprowadzaniu tego rodzaju dolegliwych dla podatników rozwiązań w sposób szczególny należy respektować zasadę proporcjonalności przy tworzeniu prawa.

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.

Biogram autora

Jan Rudowski - Izba Finansowa Naczelnego Sądu Administracyjnego

Prezes Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego

Bibliografia

Brzeziński B., Nykiel W., Zasady ogólne prawa podatkowego, [w:] Prawo podatkowe. Teoria. Instytucje. Funkcjonowanie, red. B. Brzeziński, W. Nykiel, Toruń 2009.
Google Scholar

Etel L., Nowa Ordynacja podatkowa – z prac Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego, Białystok 2017.
Google Scholar

Gajewski D., Wpływ wybranych instrumentów prawnopodatkowych na politykę optymalizacji opodatkowania holdingów międzynarodowych, Warszawa 2012.
Google Scholar

Litwińczuk H., Prawo podatkowe przedsiębiorców, Warszawa 2003.
Google Scholar

Mastalski R., Glosa do wyroku NSA z 1 grudnia 2011 r., I FSK 1565/11, „Orzecznictwo Sądów Polskich” 2012, nr 12, s. 119.
Google Scholar

Niezgódka-Medek M., Babiarz S. i in., Ordynacja podatkowa. Komentarz, wyd. 11, Warszawa 2019.
Google Scholar

Olesińska A., Klauzula ogólna przeciwko unikaniu opodatkowania, Toruń 2013.
Google Scholar

Podsiadło W., Przepisy dotyczące schematów podatkowych a możliwość wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, „Przegląd Podatkowy” 2020, nr 10.
Google Scholar

Słownik języka polskiego, oprac. L. Drabik, A. Kubiak-Sokół, E. Sobol, L. Wiśniakowska, Warszawa 1996.
Google Scholar

Szubiakowski M., Problemy proceduralne blokady rachunku bankowego w celu przeciwdziałania wyłudzeniom skarbowym, „Zeszyty Naukowe Sądownictwa Administracyjnego” 2018, nr 3(78).
Google Scholar

Pobrania

Opublikowane

2020-12-30

Jak cytować

Rudowski, J. (2020). Instrumenty uszczelniające system podatkowy w praktyce orzeczniczej sądów administracyjnych. Kwartalnik Prawa Podatkowego, (4), 9–38. https://doi.org/10.18778/1509-877X.2020.04.01

Numer

Dział

Articles

PlumX metrics