Popyt inwestycyjny na rynku złota i srebra
DOI:
https://doi.org/10.18778/0208-6018.323.09Słowa kluczowe:
rynek złota i srebra, cena złota i srebra, popyt na wyroby jubilerskie, popyt przemysłowy, popyt inwestycyjny, monety, sztabkiAbstrakt
Złoto i srebro to metale szlachetne związane od dawna z kulturą ludzkiej cywilizacji. Popyt na nie występuje na więcej niż jednym rynku, a szczególne miejsce zajmuje popyt inwestycyjny. Celem artykułu jest scharakteryzowanie popytu inwestycyjnego na rynku złota i srebra oraz identyfikacja i ocena przyczyn jego rozwoju i zmian struktury. Znajomość tej problematyki ma istotne znaczenie dla wyboru kierunku inwestycji strategicznych. Po ogólnej charakterystyce rynku złota i srebra przeprowadzono analizę struktury i determinant popytu światowego. Szczególnej analizie został poddany popyt na dwa podstawowe produkty popytu inwestycyjnego, tj. sztabki i monety. W analizie wykorzystano, w zależności od charakteru danego czynnika i dostępności danych empirycznych, podstawowe statystyki opisowe, wykresy graficzne oraz analizę opisową. Zaobserwowano istotne różnice między wielkością i strukturą popytu na złoto i srebro oraz, że charakter zależności między popytem i ceną obu metali szlachetnych nie zawsze odzwierciedlał znane z literatury prawidłowości.
Pobrania
Bibliografia
Bergold U., Eller R. (2006), Segmentierung der Assetklasse: Rohstoffe, [in:] Bergold U., Eller R., Investmentstrategien mit Rohstoffen, WILEY-VCH Verlag, Weinheim.
Google Scholar
Gold Survey (2014), Thomson Reuters GFMS, London.
Google Scholar
Green T. (1993), The world of gold, Rosendale Press, London.
Google Scholar
Morgan D. (2007), Insiderwissen: Silber. Investieren Sie in die Zukunft, FinanzBuch Verlag, München.
Google Scholar
Nauckhoff M. (2011), Strategische Metalle und seltene Erden, FinanzBuch Verlag, München.
Google Scholar
Ostrowska E. (2011), Portfel inwestycyjny, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa.
Google Scholar
Schwarze N. (2010), Investieren in Gold, FinanzBuch Verlag, München.
Google Scholar
Sieper H. (1991), Geldanlage professionell, Gabler Verlag, Wiesbaden.
Google Scholar
Starr M., Tran K. (2008), Determinants of the Physical Demand for Gold: Evidence from Panel Data (July 1, 2007), “World Economy”, vol. 31, no. 3, p. 416–436.
Google Scholar
World Silver Survey (2014), Thomson Reuters GFMS, London.
Google Scholar