Przywrócenie terminu w postępowaniu administracyjnym

Autor

  • Karolina Muzyczka Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku

DOI:

https://doi.org/10.18778/0208-6069.75.05

Słowa kluczowe:

terminy, zasada obliczania terminów, uchybienie terminu, wniosek o przywrócenie terminu, właściwość organu

Abstrakt

W postępowaniu administracyjnym obowiązują dwa podstawowe rodzaje terminów. Pierwszy rodzaj terminów to te, które wynikają bezpośrednio z ustawy (terminy ustawowe z kolei dzieli się na zawite i instrukcyjne), drugi rodzaj terminów to terminy dodatkowe wyznaczone przez organ administracyjny prowadzący daną sprawę. Zasadnicza różnica pomiędzy terminami zawitymi i instrukcyjnymi sprowadza się do konsekwencji prawnych, które występują po ich przekroczeniu. W przypadku przekroczenia terminu zawitego przez stronę dochodzi do nieskuteczności podjętych czynności, natomiast przekroczenie terminu zawitego przez organ powoduje z kolei utratę przez niego kompetencji do rozpatrzenia danej sprawy. W przypadku przekroczenia terminu instrukcyjnego nie dochodzi do powstania tak doniosłych konsekwencji prawnych. Terminy instrukcyjne mogą być zarówno wydłużane, jak i skracane. Oznacza to, że strona nie traci definitywnie prawa do występowania z określonymi żądaniami. Warto zaznaczyć jednak że, jeżeli dojdzie do przekroczenia terminu zawitego, to istnieje jeszcze możliwość jego przywrócenia. Przywrócenie terminu następuje zawsze na wniosek strony. W myśl obowiązujących przepisów strona ma siedem dni na złożenie stosownego wniosku. Termin ten liczy się od momentu (od dnia) ustania przyczyny powstania uchybienia.

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.

Bibliografia

Adamiak Barbara, Borkowski Janusz. 1996. Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, Warszawa: Lexis Nexis.
Google Scholar

Adamiak Barbara, Borkowski Janusz. 1996. Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne. Warszawa: Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis.
Google Scholar

Borkowski J., Jendrośka J., Orzechowski R., Zieliński A. 1985. Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, Warszawa.
Google Scholar

Iserzon Emanuel. 1968. Prawo administracyjne podstawowe instytucje. Warszawa: Wydawnictwo Prawnicze.
Google Scholar

Iserzon Emanuel, Starościak Jerzy. 1970. Kodeks postępowania administracyjnego: komentarz, teksty, wzory i formularze. Warszawa: Wydawnictwo Prawnicze.
Google Scholar

Krajewski Jan. 1989. W Kodeks postępowania cywilnego z komentarzem. Red. Jodłowski Jerzy, Kazimierz Piasecki. Warszawa: Wydawnictwo Prawnicze.
Google Scholar

Pokrzywnicki Jerzy. 1948. Postępowanie administracyjne. Komentarz – podręcznik. Warszawa: Nakł. Gospodarczego Zrzeszenia Samorządu Terytorialnego.
Google Scholar

Wolter Aleksander. 1967. Prawo cywilne: zarys części ogólnej. Warszawa: PWN.
Google Scholar

Wróbel Andrzej, Jaśkowska Małgorzata. 2013. Kodeks postępowania administracyjnego: komentarz Lex. Warszawa: Lex a Wolters Kluwer business.
Google Scholar

Pobrania

Opublikowane

2015-01-01

Jak cytować

Muzyczka, K. (2015). Przywrócenie terminu w postępowaniu administracyjnym. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica, 75, 51–72. https://doi.org/10.18778/0208-6069.75.05

Numer

Dział

Articles