Determinanty lokalizacji przestrzennej aptek
DOI:
https://doi.org/10.2478/v10103-012-0028-4Abstrakt
Tematyka refundacji leków to istotne zagadnienie przy podejmowaniu wszelkich decyzji dotyczących kształtu reform dla sektora opieki zdrowotnej. Każdorazowa zmiana wykazu leków refundowanych kończy się gorącą debatą w mediach i w codziennym życiu. Niezrozumiałe strategie cenowe, stosowane przez apteki, zmuszają pacjentów do poszukiwania tych miejsc, które oferują niezbędny lek w jak najniższej cenie. Dostrzegając możliwości dobrego biznesu ekonomicznego, na przestrzeni ostatnich lat, obserwuje się znaczący wzrost liczby aptek, a w związku z tym, liczebność tych podmiotów uniemożliwia pełną kontrolę w procesach sprzedaży leków, zwłaszcza tych z list refundowanych. Celem artykułu jest wykazanie przestrzennych zależności obserwowanych na rynku farmaceutycznym na przykładzie liczby aptek w powiatach Polski. Podjęta została próba oceny występowania przestrzennych zależności pomiędzy liczebnością aptek a liczbą lekarzy, liczbą zakładów opieki zdrowotnej, jak również innych determinant wskazujących na proces starzenia się społeczeństwa i stanu zdrowia Polaków. Podsumowaniem badań jest próba budowy modelu przestrzennego i jego diagnoza dla liczby aptek w zależności od różnych czynników społeczno-gospodarczych.
Pobrania
Bibliografia
Anselin L., (1988), Spatial Econometrics: Methods and Models, Kluwer Academic Publishers, Dordrecht
Google Scholar
Anselin L., (1995), Local Indicators of Spatial Association – LISA, Geographical Analysis 27(2)
Google Scholar
Arbia G., (2006), Spatial Econometrics: Statistical Foundations and Applications to Regional Convergence, Springer–Verlag, Berlin
Google Scholar
Cliff A.D., Ord J.K., (1973), Spatial Autocorrelation, Pion, London
Google Scholar
Suchecki B. (ed.), (2010), Ekonometria przestrzenna. Metody i modele analizy danych przestrzennych, C.H.Beck, Warszawa
Google Scholar
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.