Znaczenie należytego dokumentowania kosztów uzyskania przychodów dla kształtowania podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych. Glosa do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 września 2020 r., sygn. I SA/Po 334/20
DOI:
https://doi.org/10.18778/1509-877X.2022.03.06Słowa kluczowe:
podatek dochodowy od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodówAbstrakt
W praktyce stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe utrwaliło się przekonanie, że warunkiem zaliczenia wydatku w poczet kosztów uzyskania przychodów jest jego należyte udokumentowanie. W konsekwencji, jeżeli zaistnieje rozbieżność pomiędzy treścią faktury potwierdzającej zakup a rzeczywistością, to nawet wtedy, gdy nie ma wątpliwości co do tego, że nabywca faktycznie poniósł wydatek i pozostaje on w związku z jego przychodami, kwestionowane jest odliczenie kosztów uzyskania przychodów. W analizowanym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny przeciwstawił się temu zapatrywaniu, a autor glosy podzielił pogląd sądu. Jak wyartykułowano w glosie, brakuje podstaw do przenoszenia konstrukcji typowych dla podatku od towarów i usług na obszar podatku dochodowego jako daniny o charakterze bezpośrednim. Do celów podatku dochodowego powinność legitymowania się prawidłową fakturą jest bowiem przejawem spełnienia instrumentalnego obowiązku podatkowego. W związku z tym nie ma przeszkód, aby w razie zasygnalizowanych rozbieżności ustalać prawdę obiektywną i honorować odliczenie przez podatnika kosztu uzyskania przychodu.
Pobrania
Bibliografia
Brzeziński B., W poszukiwaniu granic formalizmu w prawie podatkowym. Analiza przypadku, „Przegląd Orzecznictwa Podatkowego” 2015, nr 6.
Google Scholar
Głąbiński S., Wykład nauki skarbowej, Lwów 1902.
Google Scholar
Mastalski R., Prawo podatkowe, Warszawa 2021.
Google Scholar
Nita A., Konsensualne kształtowanie powinności podatkowej w wyniku wyboru opcji podatkowej, „Kwartalnik Prawa Podatkowego” 2012, nr 1.
Google Scholar
Nita A., Stosunek prawnopodatkowy. Obowiązek i zobowiązanie podatkowe, Kraków 1999.
Google Scholar
Nita A., Teoretyczne i normatywne konstrukcje dochodu podatkowego, „Studenckie Zeszyty Prawnicze” 1995, nr 2.
Google Scholar
Ostrowski K., Prawo finansowe. Zarys ogólny, Kraków 1970.
Google Scholar
Prawo podatkowe, red. P. Smoleń, W. Wójtowicz, Warszawa 2019.
Google Scholar
Rybarski R., Nauka skarbowości, Warszawa 1935.
Google Scholar
Rybarski R., Wartość, kapitał, dochód, Warszawa 1922.
Google Scholar
Zdzitowiecki J., Pojęcie dochodu w polskim podatku dochodowym, Poznań 1939.
Google Scholar
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
PlumX metrics