Przesyłanie tekstów

Przejdź do logowania lub Zarejestruj aby zgłosić tekst.

Sprawdzenie tekstu przed wysłaniem

Autorzy proszeni są o sprawdzenie czy tekst spełnia poniższe kryteria. Teksty, które nie spełniają wymagań redakcyjnych mogą zostać odrzucone.
  • Autor/ka oświadcza, że utwór stanowi dzieło oryginalne i że przysługują mu/jej doń prawa autorskie, zarówno osobiste, jak i majątkowe. Jeśli zgłaszający/a nie jest jedynym/ą Autorem/ką, zobowiązuje się wskazać procentowy udział wszystkich współautorów w przygotowaniu tekstu. Informację należy wpisać w polu "Prawa – procentowy udział autorów".
  • Autor/ka oświadcza, że podczas przygotowania tekstu autor/ka nie posługiwał/a się narzędziami generatywnej sztucznej inteligencji. Jeśli jest inaczej, autor/ka zobowiązuje się wskazać nazwę narzędzia, cel i dokładny powód użycia i potwierdza, że dokonał/a dokładnej, krytycznej weryfikacji tekstu, zwłaszcza pod kątem możliwości wygenerowania nieprawdziwych, niekompletnych czy stronniczych informacji, wystąpienia plagiatu lub braku/nieprawidłowego przypisania autorstwa, i zredagował/a go odpowiednio. Informację należy wpisać w polu "Wiadomość dla redaktora".
  • Autor/ka zapewnia o braku naruszeń etyki publikacyjnej i ponosi pełną odpowiedzialność za treść publikacji. Autor/ka przyjmuje do wiadomości, że w razie złożenie nieprawdziwych oświadczeń, poniesie odpowiedzialność z tytułu szkód poniesionych przez Uniwersytet Łódzki.
  • Autor/ka zobowiązuje się poinformować o wszelkich możliwych konfliktach interesów. Informację należy wpisać w polu "Wiadomość dla redaktora".
  • Przesłany tekst musi być tekstem oryginalnym, który nie został wcześniej opublikowany. Nie powinien być również złożony do redakcji innego czasopisma z prośbą o jego recenzję i ewentualną publikację.
  • Przesłany tekst powinien uwzględniać wymienione wyżej wytyczne dotyczące reguł edycji tekstu.
  • Przesłane teksty po zaakceptowaniu przez Redakcję będą przesłane do recenzentów (double-blind review).

Wytyczne dla autorów

Czasopisma Uniwersytetu Łódzkiego wydają tylko zrecenznowane artykuły naukowe o najwyższym poziome językowym i edytorskim. Nie wydajemy artykułów w ramach prepublikacji.

Edycja tekstu

Preferowana objętość artykułu to między 32 tysiące a 40 tysięcy znaków ze spacjami wraz z rysunkami czy/i tabelami oraz bibliografią. 

Prosimy o pisanie artykułu czcionką Times New Roman , wielkość czcionki: 12, interlinia w tekście 1,5.

Marginesy : prawy i lewy 2,5 cm. Dolny i górny 2 cm.

Przywołania źródeł w tekście: w nawiasach proszę podać źródła według schematu: nazwisko autora, rok wydania: numer strony.

Przykłady:

(Mazur 2002:78)

(Dahrendorf 1999, za Judt 2011:108)

Adnotacje autorskie mogą mieć formę przypisów.

Bibliografia: bibliografię prosimy przygotować według wzoru:

nazwisko autora, inicjał imienia, rok wydania (w nawiasie), tytuł (kursywą), wydawnictwo, miejsce wydania

Przykłady:

Bauman Z. (1993), Postmodern ethics, Blackwell publishing, Oxford

Clarke, Peter B. (red.) (2009), The Oxford Handbook of Sociology of Religion, Oxford University Press, Oxford/New York

Jonston R.J. (1976), Residential Area Characteristics [w:] Herbert D.T., Jonston R.J. (red.), Social Areas in Cities, vol. 1, Wiley, New York

Grant D.S., Wallace M. (1991), Why Do Stokes Turn Violent?, „American Journal of Sociology”, vol. 96, No.5

Ilustracje, grafiki, ryciny itp.: Proszę je nazwać i ponumerować w sposób ciągły (nad ilustracją, grafiką), a poniżej podać odnośniki źródłowe.

Układ artykułu: proszę zwrócić uwagę na kolejność rozdziałów:

  1. Pełne imię i nazwisko autora
  2. Afiliacje
  3. e-mail
  4. nr ORCID
  5. Tytuł (wyrównany do środka)
  6. Streszczenie
  7. Słowa kluczowe
  8. Artykuł (ewentualnie podzielony na sekcje: wstęp, główne rozdziały i podrozdziały, wnioski itp.)
  9. Bibliografia
  10. Tytuł w języku angielskim
  11. Streszczenie w języku angielkim
  12. Słowa kluczowe w języku angielskim

Jeśli artykuł został napisany w języku angielskim prosimy, aby pozycje 10-12 były w języku polskim.

Prosimy o nadsyłanie plików manuskryptów w formacie Word (jako doc.), RTF lub ODT, ponieważ tylko te formaty mogą być wykorzystywane w procesie produkcyjnym.

Prosimy, aby po zarejestrowaniu się w systemie OJS w zgłoszeniu przesłać dwie wersje tekstu. Jeden plik powinien być wersją oryginalną artykułu. Drugi plik powinien zawierać zanonimizowaną wersję artykułu, która uniemożliwia identyfikację Autorki lub Autora i w tej postaci może zostać wysłany do recenzji.

Dostępność cyfrowa -teksty alternatywne

Prosimy o dołączanie do wszystkich ilustracji w czasopismach opisów alternatywnych.

Tekst alternatywny to tekstowa informacja dotycząca tego, co widać na elemencie graficznym, a co jest ważne dla tekstu czy tematu, który ten element ilustruje. Teksty alternatywne są odczytywane przez czytnik ekranu i pozwalają osobom niewidomym i niedowidzącym zorientować się, co jest np. na grafice, zdjęciu, tabeli oraz wykresie. Elementy graficzne nieposiadające opisu alternatywnego zostaną odczytane przez oprogramowanie wspomagające osoby z niepełnosprawnością wzroku jako słowo „grafika”, zatem nie uzyskają one żadnych innych informacji, które ta „grafika” ma przekazać.  

 Jak powinien wyglądać tekst alternatywny?  

  • Przede wszystkim opis powinien być zwięzły i treściwy – powinien jak najdokładniej opisać grafikę, jednocześnie robiąc to w jak najkrótszy sposób (optymalna długość tekstu alternatywnego nie powinna przekraczać 250 znaków)
  • Powinien opisywać znaczenie i zawartość danego elementu graficznego
  • Powinien zawierać kluczowe dla odbiorcy informacje (np. powtórzenie treści zapisanej na grafice, lub w przypadku zdjęć, opis najważniejszych elementów budujących przekaz: „Pani Rektor wręczająca dyplom habilitacyjny Doktor Annie Kowalskiej”)
  • W wypadku tworzenia tekstów alternatywnych dla wykresów oraz infografik warto pamiętać o zawarciu w nim, oprócz tytułu, streszczenia i opisu trendów płynących z grafiki. Często, ze względu na długość i poziom skomplikowania opisywanych danych, warto umieścić opis wykresu w treści właściwej, pod samą grafiką
  • Opisów alternatywnych nie trzeba stosować w wypadku grafik, które mają rolę wyłącznie dekoracyjną (wówczas oznacza się je, wybierając opcję „Oznacz jako dekoracyjne”).

Funkcja dodawania opisów alternatywnych w programie Microsoft Word 

Aby dodać tekst alternatywny dla grafik/wykresów zamieszczanych w dokumencie programu Microsoft Word kliknij prawym przyciskiem myszy na obiekt i wybierz polecenie „Format obraz” -> „Ułatwienia dostępu -> Tekst alternatywny” 

  • lub Recenzja –> Sprawdź ułatwienia dostępu -> Tekst alternatywny
  • Dla elementów graficznych, które mają w dokumencie jedynie znaczenie ozdobne, również wypełnij pole tekstu alternatywnego - zamiast treści w polu „Tekst alternatywny”, zaznacz opcję „Oznacz jako dekoracyjne”. 

 Innym możliwym rozwiązaniem może być przekazanie kompletu opisów dla całego zeszytu w tabeli Excel. 

Cytowania i odniesienia 

Sprawdzamy zawarte w pracy cytowania i odniesienia. Zależy nam by pochodziły one z rztelenych i renomowanych źródeł. Zachęcamy Autroki i Autorów do cytowania odpowiednich, wysokiej jakości badań, co zwiększa wiarygodność i rygor naukowy publikowanych prac. Nacisk na powoływanie się na rzetelną literaturę wzmacnia utrzymanie uczciwości akademickiej i odpowiedzialności intelektualnej w czasopiśmie Folia Sociologica.