Dzieje i obraz majętności charłupskiej w rękach Walewskich herbu Kolumna w drugiej połowie XVII i XVIII wieku na podstawie inwentarzy dóbr
DOI:
https://doi.org/10.18778/1644-857X.18.02.04Słowa kluczowe:
inwentarze dóbr w XVIII wieku, szlachta sieradzka w XVIII wieku, własność szlacheckaAbstrakt
Wsie Charłupia Wielka, Rowy i Drzązny tworzyły majętność charłupską, która położona w województwie sieradzkim w Rzeczypospolitej Obojga Narodów należała do XVII w. do rodu Świnków, Malskich herbu Nałęcz i Zapolskich herbu Pobóg. Na skutek umów małżeńskich i procesów sądowych dobra te trafiły w ręce Jana Franciszka Walewskiego, stolnika sieradzkiego, i jego żony Konstancji Bogumiły z Zapolskich. W XVIII w. właścicielami dóbr byli kolejni przedstawiciele rodu Walewskich herbu Kolumna: kasztelanowie rozpierscy Jan i Franciszek oraz Jan Nepomucen, chorąży większy sieradzki. Na podstawie zachowanych inwentarzy z końca XVII i XVIII w. można śledzić losy Charłupi Wielkiej, Rowów i Drzązny. Dobra te, które przeżywały okres rozwoju za czasów stolnika sieradzkiego, podupadły na początku XVIII w. z powodu problemów z wierzycielami. Następni właściciele przejęli owe dobra w swoje ręce i podjęli się spłaty zobowiązań. Jednocześnie przez całe stulecie inwestowali w nie, podnosząc ich wartość. Opisy dworu i budynków towarzyszących wskazują, jak wiele zmieniało się na przestrzeni lat. Dwór stał się siedzibą tej gałęzi Walewskich, a różnorodność zabudowań świadczyła o tym, że właściciele oprócz dochodu z pracy na roli czerpali korzyści finansowe z hodowli owiec czy koni. Ważną kwestią było również zmienne zaludnienie dóbr. Od momentu przezwyciężenia kryzysu z początku XVIII w. liczba ludności zależnej wzrastała, a co za tym szło – rósł również dochód z produkcji rolnej. Losy majętności charłupskiej pokazują, w jaki sposób szlacheckie majątki położone na terenie województwa sieradzkiego starały się podnieść z okresu zniszczeń z czasów wojny północnej oraz jak radzono sobie z problemem ich zadłużenia i zarządzania w różnych okresach koniunktury gospodarczej.
Pobrania
Bibliografia
Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie [AGAD], Księgi sieradzkie grodzkie inskrypcje [SGInscr.] 184, 186, 188, 190, 191, 201–205, 207, 209, 217, 219, 225, 226, 228, 230, 234.
Google Scholar
Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie [AGAD], Księgi sieradzkie grodzkie relacje [SGRel.] 41, 45, 55 cz. 1, 61, 66, 92, 188.
Google Scholar
Archiwum Państwowe w Łodzi [APŁ], Archiwum Kazimierza Walewskiego z Tubądzina [Arch. K. Wal.], t. I–IV, VII, VIII, XXXIX, XLI, XLIII, XLV.
Google Scholar
Biblioteka Kórnicka PAN, rkps 11267 (S. Leitgeber, Walewscy herbu Kolumna, maszynopis).
Google Scholar
Kitowicz J., Opis obyczajów za Augusta III, Warszawa 1985.
Google Scholar
Niesiecki K., Herbarz Polski, t. IX, Lipsk 1842.
Google Scholar
Atlas historyczny Polski, t. V (Województwo sieradzkie i województwo łęczyckie w drugiej połowie XVI wieku), red. H. Rutkowski, Warszawa 1998.
Google Scholar
Baranowski B., Gospodarstwo chłopskie i folwarczne we wschodniej Wielkopolsce w XVIII wieku, Warszawa 1958.
Google Scholar
Ciesielski T., Armia koronna w czasach Augusta III, Warszawa 2009.
Google Scholar
Gloger Z., Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce, t. I–II, Warszawa 1907.
Google Scholar
Gloger Z., Encyklopedia staropolska ilustrowana, t. I, Warszawa 1900.
Google Scholar
Kajzer L., Z badań nad budownictwem rezydencjalno-obronnym ziemi łęczyckiej i sieradzkiej w XVI wieku, „Kwartalnik Architektury i Urbanistyki” 1979, t. XXIV, z. 4, s. 373–382.
Google Scholar
Klimek B., Zabytkowa stolarka okienna i drzwiowa drewnianych chałup i zabudowy gospodarskiej na Lubelszczyźnie – wybrane przykłady z Muzeum Wsi Lubelskiej, „Budownictwo i Architektura” 2015, t. XIV (III), s. 195–207.
Google Scholar
Kobierecki M., Walewscy herbu Kolumna w XVII–XVIII wieku. Genealogia. Majętność. Działalność publiczna, Łódź 2008.
Google Scholar
Łoziński W., Życie polskie w dawnych wiekach (wiek XVI–XVIII), Jerozolima 1946.
Google Scholar
Podraza A., Jakub Kazimierz Haur pisarz rolniczy z XVII wieku, Studium z dziejów polskiej literatury rolniczej, Wrocław–Warszawa–Kraków 1961.
Google Scholar
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. I, red. B. Chlebowski, Warszawa 1880.
Google Scholar
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. XV, red. B. Chlebowski, J. Krzywicki, Warszawa 1900.
Google Scholar
Słownik staropolski, red. S. Urbańczyk, t. VI, z. 2, Wrocław–Warszawa–Kraków 1970.
Google Scholar
Słownik staropolski, red. S. Urbańczyk, t. VIII, z. 2, Wrocław 1978.
Google Scholar
Szymczak A., Szlachta sieradzka w XV wieku. Magnifici et generosi, Łódź 1998.
Google Scholar
Trzyna E., Wtórne poddaństwo, [w:] Historia chłopów polskich, t. I (Do upadku Rzeczypospolitej szlacheckiej), red. S. Inglot, Warszawa 1970, s. 327–336.
Google Scholar
Wyczański A., Szlachta polska XVI wieku, Warszawa 2001.
Google Scholar
Wyczański A., Uwagi na temat dworu szlacheckiego w Wielkopolsce XVI w., „Kwartalnik Architektury i Urbanistyki” 1979, t. XXIV, z. 4, s. 347–355.
Google Scholar
Zajączkowski S., Uwagi nad osadnictwem dawnych ziem łęczyckiej i sieradzkiej (do przełomu XI i XII w.), „Rocznik Łódzki” 1964, t. IX (XII), s. 165–198.
Google Scholar
Zajączkowski S.M., Studia nad wielowioskową własnością szlachecką w Łęczyckiem i Sieradzkiem i jej rola w osadnictwie (od końca XIV do połowy XVI w.), „Kwartalnik Historii Kultury Materialnej” 1966, R. XIV, nr 2, s. 179–208.
Google Scholar
Zajączkowski S.M., Wielowioskowa własność szlachecka w dawnych ziemiach łęczyckiej i sieradzkiej w drugiej połowie XIII i w XIV w., „Rocznik Łódzki” 1964, t. IX (XII), s. 119–143.
Google Scholar
Zajączkowski S.M., Wielowioskowa własność szlachecka w województwie sieradzkim (XV i pierwsza połowa XVI w.), „Rocznik Łódzki” 1973, t. XVIII (XXI), s. 23–50.
Google Scholar
Zajączkowski S.M., Własność rycerska w dawnych ziemiach łęczyckiej i sieradzkiej do połowy XIII w., „Rocznik Łódzki” 1961, t. IV (VII), s. 139–169.
Google Scholar
Żychliński T., Złota księga szlachty polskiej, t. IV, Poznań 1882.
Google Scholar
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.