Eksperymentalne podejście do analizy pojęciowej czasowników angielskich oznaczających jedzenie i picie

Autor

  • Anna Gintowt-Dziwiłł

DOI:

https://doi.org/10.18778/0208-6077.30.05

Abstrakt

Praca przedstawia propozycję eksperymentalnej analizy konceptualnej czasowników angielskich wyrażających czynność jedzenia i picia. Tradycyjne słowniki nie zawsze podają różnice semantyczne pomiędzy czasownikami tego samego pola semantycznego, wskazując te same ekwiwalenty dla różnych czasowników, co powoduje trudności w dobraniu właściwego czasownika do określonego kontekstu. Dlatego narodził się pomysł stworzenia modelu takiej analizy konceptualnej, która wskazałaby możliwie najsubtelniejsze różnice semantyczne między czasownikami i mogłaby być pomocna w zrozumieniu istnienia i znaczenia tych różnic.

Analiza ma formę wykresu z oznaczeniem wartości cech znakami +/-/o wraz z opisem werbalnym. Należy pamiętać, że wiele czasowników wyrażających czynność jedzenia i picia należy również do innych pól semantycznych. Zdobycie wyczerpującej informacji na temat wybranego leksemu (należącego do różnych pól) wymagałoby analizy tych pól, nie jest to jednak przedmiotem tej pracy. Czy dany model analizy konceptualnej spełnia swoje zadanie? Czy może być wykorzystany w analizie innych kategorii czasowników i jakie modyfikacje byłyby niezbędne? Odpowiedzi kryją się w efektach dalszych eksperymentów. Czy rezultaty takiej analizy można uznać za obiektywne? Zdolności percepcyjne, ekspresyjne, oraz ocena doświadczeń jest wynikiem czynników charakteryzujących jednostkę, tj. inteligencji, nabytego doświadczenia etc. w związku z tym wstrzymam się od próby obiektywnej odpowiedzi na to pytanie.

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.

Opublikowane

1993-01-01

Jak cytować

Gintowt-Dziwiłł, A. (1993). Eksperymentalne podejście do analizy pojęciowej czasowników angielskich oznaczających jedzenie i picie. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Linguistica, 30, 65–82. https://doi.org/10.18778/0208-6077.30.05

Numer

Dział

Articles