Jakość wody pitnej w Polsce
DOI:
https://doi.org/10.18778/0208-6018.313.13Słowa kluczowe:
jakośc wody, zwodociągowanie, skanalizowanieAbstrakt
Wprowadzenie: Pytanie, czy w Polsce wszyscy obywatele mają zapewniony dostęp do bezpiecznej i czystej wody, nie jest retoryczne. Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP[1] w 2009 r. wynika, że ponad 60% Polaków nie ma do niej zaufania i boi się ją pić bez przegotowania. Woda płynąca z kranów, chociaż powszechnie dostępna, oceniana jest jako zbyt zanieczyszczona, nadmiernie nasycona fluorem lub nie posiadająca odpowiednich walorów konsumpcyjnych (kolor, zapach i smak).
Obecne systemy uzdatniania wody potrafią je wyeliminować, jednakże samo uzdatnianie, dokonywane w Polsce przede wszystkim za pomocą procesu chlorowania wody, zdecydowanie pogarsza jej jakość w stosunku do wody naturalnie czystej. W efekcie coraz mniej Polaków pije wodę surową, bezpośrednio z kranu, coraz częściej też nawet do gotowania potraw używana jest kupowana w sklepach woda butelkowana, ponieważ społeczeństwo nie ma zaufania do bezpieczeństwa wody dostarczanej im przez wodociągi miejskie. Pytanie brzmi: Czy słusznie?
Metody badań i wyniki: Artykuł przedstawia analizę stanu w zakresie jakości wody pitnej oraz stopnia dostępu do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w Polsce. W tym celu wykorzystano metodę analizy wtórnej danych statystycznych dostępnych w materiałach Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie, danych źródłowych Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie w Bydgoszczy oraz Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Otrzymane wyniki pozwolą na ocenę stopnia zwodociągowania i skanalizowania kraju oraz sformułowanie wniosków w zakresie jakości dostępnej wody dla mieszkańców.
Słowa kluczowe: jakość wody, zwodociągowanie, skanalizowanie.
[1] Agencja badawcza zajmująca się badaniem opinii publicznej.