Spór mieszczan w Uniejowie o fajkę z tytoniem w 1763 roku
DOI:
https://doi.org/10.18778/2299-8403.04.04Słowa kluczowe:
zwyczaj palenia tytoniu, spór mieszczan, Uniejów, XVIII wiekAbstrakt
W XVIII w. nałóg palenia tytoniu był powszechny we wszystkich kręgach społeczeństwa. Zwyczaj palenia tytoniu w towarzystwie był również notowany na kartach ksiąg miejskich z okresu staropolskiego. Kilka zapisów z księgi miejskiej Uniejowa z 1763 r. dotyczy sporu o fajkę z tytoniem. W domu jednego z mieszczan zebrało się wówczas grono znajomych z lokalnej elity. Znajdujący się w nim burmistrz Uniejowa wypalił pożyczoną od kupca ze Zdun fajkę z tytoniem. Kupiec zażądał zwrotu tytoniu, a na ofertę zapłaty za tytoń pieniędzmi zareagował lekceważąco. W efekcie poirytowany burmistrz uderzył kupca w twarz. Doszło do rękoczynów, burmistrz i kupiec odnieśli szereg ran oraz potłuczeń na ciele. Impulsywny burmistrz zastał skazany za zainicjowanie bójki na okres tygodnia pozbawienia wolności. Swego rodzaju scenka rodzajowa zapisana na kartach księgi wójtowsko-ławniczej wiele mówi o ówczesnej mentalności, tj. popędliwości krewkich mieszczan w sposobie rozwiązywania nawet takich drobnych nieporozumień.
Bibliografia
Archiwum Główne Akt Dawnych, Księgi miejskie Uniejowa, sygn. 10.
Google Scholar
Baranowski B., Życie codzienne małego miasteczka w XVII i XVIII w., Warszawa 1975.
Google Scholar
Bartoszewicz A., Czas w małych miastach. Studium z dziejów kultury umysłowej późnośredniowiecznej Polski, Warszawa–Pułtusk 2003.
Google Scholar
Bartoszewicz A., Późnośredniowieczny Szadek i jego mieszkańcy w świetle zapisek z najstarszej księgi miejskiej, „Biuletyn Szadkowski”, t. 6, 2006.
Google Scholar
DOI: https://doi.org/10.18778/1643-0700.06.04
Dziubiński A., Z dziejów nałogu tytoniowego i produkcji wyrobów nikotynowych w Rzeczypospolitej w XVII i XVIII wieku, „Kwartalnik Historyczny”, R. 105, z. 2,1998.
Google Scholar
Ihnatowicz I., Biernat A., Vademecum do badań nad historią XIX i XX wieku, Warszawa 2003.
Google Scholar
Kulecki M., Księgi miejskie Uniejów, [w:] D. Lewandowska (red.), Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie. Informator o zasobie archiwalnym, Warszawa 2008.
Google Scholar
Kulecki M., Staropolskie księgi miejskie – wprowadzenie ogólne, [w:] D. Lewandowska (red.), Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie. Informator o zasobie archiwalnym, Warszawa 2008.
Google Scholar
Linde S.B., Słownik języka polskiego, t. I, cz. 1, A–F, Warszawa 1807; t. 6. U–Z, Warszawa 1814.
Google Scholar
Łosowski J., Kancelarie miast szlacheckich województwa lubelskiego od XV do XVIII wieku, Lublin 1997.
Google Scholar
Prinke R.T., Poradnik genealoga amatora, Warszawa 1992.
Google Scholar
Różański M., Duchowieństwo parafialne archidiakonatu uniejowskiego w XVIII wieku. Studium prozopograficzne, Łódź 2010.
Google Scholar
Sędek M., Księgi miejskie, [w:] T. Zielińska (red.), Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie. Informator o zasobie, Warszawa 1992.
Google Scholar
Szkutnik P., Kostrzewska E.M., Sumariusz metryk parafii Wielenin 1594–1694, Uniejów 2014.
Google Scholar
Walawender A., Księgi miejskie, [w:] Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie. Przewodnik po zespołach. I, Archiwa dawnej Rzeczypospolitej, t. I, Warszawa 1975.
Google Scholar
Wolff A., Akta partykularne przedrozbiorowe Archiwum Głównego 1381–1835, [w:] A. Stebelski (red.), Straty archiwów i bibliotek warszawskich w zakresie rękopiśmiennych źródeł historycznych, t. 1, Archiwum Główne Akt Dawnych, Warszawa 1957.
Google Scholar
Żerek-Kleszcz H., Dzieje miasta w XVII i XVIII w., [w:] J. Szymczak (red.), Uniejów. Dzieje miasta, Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa, Polskie Towarzystwo Historyczne, Łódź–Uniejów 1995.
Google Scholar
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.