Kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grodzisku w dekanacie uniejowskim
DOI:
https://doi.org/10.18778/2299-8403.05.03Słowa kluczowe:
Grodzisko, kościół, parafiaAbstrakt
Kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grodzisku to ciekawy przykład wzniesionego na początku XVII wieku z fundacji szlacheckiej obiektu sakralnego wyróżniającego się na tle krajobrazu architektonicznego regionu szczególnymi okolicznościami powstania. Obiekt wzniesiony został staraniem Jana Rudnickiego, kasztelana sieradzkiego, który zdecydował się na budowę świątyni pod koniec swojego życia, w podeszłym wieku, wiedząc, że oprócz pięciu córek nie doczeka się już żadnego potomka. Początkowo kościół posiadał skromniejszą formę – dzisiejszy wygląd zyskał w wyniku kilku kolejnych przebudów, które zostały przeprowadzone w XIX wieku. W XVII wieku świątynia ograniczała się jedynie do prostokątnej nawy, półkoliście zamkniętego prezbiterium oraz zakrystii. Stanowi ona przykład udanego połączenia form architektonicznych zakorzenionych w średniowieczu, nadal niezwykle popularnych na terenie dekanatu uniejowskiego, z elementami renesansowego wnętrza. Omawiany obiekt świadczy o pozycji i zamożności fundatora oraz jego trosce, by nawet po śmierci ostatniego Rudnickiego pamięć o tej rodzinie nie uległa zatarciu.Bibliografia
Archiwum Diecezji Włocławskiej:
Google Scholar
Archiwum Arcybiskupów Gnieźnieńskich, Wizytacja 5, Wizytacja 8, Wizytacja 9, Wizytacja 13, Wizytacja 48, Wizytacja 72, Wizytacja 88, Wizytacja 137.
Google Scholar
Akta par. Grodzisko 4.
Google Scholar
Akta par. Grodzisko 5.
Google Scholar
Akta par. Grodzisko 6.
Google Scholar
Gryglewski P., De Sacra Antiquitate. Odwołania do przeszłości w polskiej architekturze sakralnej XVI wieku, Warszawa 2012.
Google Scholar
Gryglewski P., Vetusta monumenta. Szlacheckie mauzoleum od poł. XV w. do XVII w., Łódź 2002.
Google Scholar
Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, red. J. Z. Łoziński, t. 5, z. 26, Warszawa 1957.
Google Scholar
Librowski S., Repertorium akt wizytacji kanonicznych dawnej archidiecezji gnieźnieńskiej, Akta, Biblioteki i Muzea Kościelne, t. 37, 1978.
Google Scholar
Maluśkiewicz P., Województwo konińskie, Warszawa 1983.
Google Scholar
Niesiecki K., Korona Polska, t. 3, Lwów 1740.
Google Scholar
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, red. F. Sulimierski, B. Chlebowski, W. Walewski, Warszawa 1881, t. 2.
Google Scholar
Urzędnicy województwa łęczyckiego i sieradzkiego XVI–XVIII wieku. Spisy, red. A. Gąsiorowski, Kórnik 1993.
Google Scholar
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.