Filozofia tzw. ochrony osób pracujących na zasadach cywilnoprawnych - głos w dyskusji podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu „Nietypowe stosunki zatrudnienia” pt. „Stosowanie umów cywilnoprawnych w świetle przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Łódzko-poznański początek dyskusji...”

Autor

  • Anna Musiała Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Prawa i Administracji, Katedra Prawa Pracy i Prawa Socjalnego

DOI:

https://doi.org/10.18778/0208-6069.88.08

Słowa kluczowe:

zatrudnienie, umowa cywilnoprawna

Abstrakt

Opracowanie dotyczy ciągle powszechnego niezrozumienia fundamentalnej dla dyscypliny prawa pracy kwestii, jaką stanowi problem prawnej podstawy zatrudnienia. Chodzi mianowicie o to, co tak naprawdę determinuje wybór owej podstawy, a dokładnie, czy w przedmiotowej kwestii przesądzająca jest ostatecznie owa „wolna” wola stron. Pytania są następujące: czy rzeczywiście obrany przez ustawodawcę kierunek zrównywania prawnych podstaw zatrudnienia w sferze prawa pracy i prawa cywilnego jest błędny, a jeśli tak, to jak powinno wyglądać pewne „rozplanowanie” prawnych podstaw świadczenia pracy i co determinuje decyzję ustawodawcy o tymże planowaniu, a może to po prostu owa „wolna” wola stron w tej mierze decyduje wyłącznie? Znalezienie odwiedzi na powyższe pytania jest zupełnie kluczowe, żeby odpierać falę krytyki na propozycje zawarte w projekcie kodeksu z zakresu indywidualnego prawa pracy, opracowanego przez Komisję Kodyfikacyjną z lat 2016–2018.

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.

Bibliografia

Chauvin, Tatiana. 2014. Homo iuridicus. Człowiek jako podmiot prawa publicznego. Warszawa: C.H. Beck.
Google Scholar

Machnikowski, Piotr. 2014. Prawo zobowiązań – część ogólna. Tom 6. W System prawa prywatnego. Red. Zbigniew Radwański. Warszawa: C.H. Beck.
Google Scholar

Musiała, Anna. 2011. Zatrudnienie niepracownicze. Warszawa: Difin.
Google Scholar

Sobczyk, Arkadiusz. 2018. Podmiotowość pracy, towarowość usług. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Google Scholar

Supiot, Alain. 2002. Critique du droit du travail. Paris: Quadrige/PUF.
Google Scholar

Święcicki, Maciej. 1966. Niektóre sporne zagadnienia prawa stosunku pracy. Warszawa: Instytut Pracy.
Google Scholar

Pobrania

Opublikowane

2019-09-30

Jak cytować

Musiała, A. (2019). Filozofia tzw. ochrony osób pracujących na zasadach cywilnoprawnych - głos w dyskusji podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu „Nietypowe stosunki zatrudnienia” pt. „Stosowanie umów cywilnoprawnych w świetle przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Łódzko-poznański początek dyskusji.”. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica, 88, 89–95. https://doi.org/10.18778/0208-6069.88.08