Instrukcja redakcyjna
Czasopismo Konwersatorium Wiedzy o Mieście publikuje artykuły o objętości nie większej niż 8000 słów, notatki badawcze do 2500 słów oraz raporty i recenzje książek nieprzekraczające 1000 słów. W uzasadnionych przypadkach (na prośbę Autora) redakcja może jednak zaakceptować obszerniejsze prace.
Artykuły należy składać w języku polskim. Tekst pracy powinien zawierać podpisane i umieszczone w odpowiednich miejscach rysunki, tabele i ew. fotografie. Materiał ilustracyjny powinien być dodatkowo zapisany także w oddzielnych, oryginalnych dokumentach (ale nie w PDF). Artykuł musi posiadać streszczenie/abstrakt, wskazujące zwięźle cel, metody i wyniki badań (do 200 słów), a także słowa kluczowe (max 6 słów)
Na pierwszej stronie autorzy powinni umieścić swoje imię i nazwisko, nr ORCID, miejsce pracy wraz z adresem oraz adres e-mail, ew. w celu przyspieszenia kontaktu numer telefonu komórkowego (nieobligatoryjnie).
Przypisy bibliograficzne zapisywane są w stylu APA.
Szczegółowe wytyczne redakcyjne dla Autorów: PDF
Prace należy zgłaszać za pomocą platformy Open Journal System (OJS) lub mailowo na adres: konwersatorium@geo.uni.lodz.pl
Zapraszamy do współpracy!
Dostępność cyfrowa -teksty alternatywne
Prosimy o dołączanie do wszystkich ilustracji w czasopismach opisów alternatywnych.
Tekst alternatywny to tekstowa informacja dotycząca tego, co widać na elemencie graficznym, a co jest ważne dla tekstu czy tematu, który ten element ilustruje. Teksty alternatywne są odczytywane przez czytnik ekranu i pozwalają osobom niewidomym i niedowidzącym zorientować się, co jest np. na grafice, zdjęciu, tabeli oraz wykresie. Elementy graficzne nieposiadające opisu alternatywnego zostaną odczytane przez oprogramowanie wspomagające osoby z niepełnosprawnością wzroku jako słowo „grafika”, zatem nie uzyskają one żadnych innych informacji, które ta „grafika” ma przekazać.
Jak powinien wyglądać tekst alternatywny?
- Przede wszystkim opis powinien być zwięzły i treściwy – powinien jak najdokładniej opisać grafikę, jednocześnie robiąc to w jak najkrótszy sposób (optymalna długość tekstu alternatywnego nie powinna przekraczać 250 znaków)
- Powinien opisywać znaczenie i zawartość danego elementu graficznego
- Powinien zawierać kluczowe dla odbiorcy informacje (np. powtórzenie treści zapisanej na grafice, lub w przypadku zdjęć, opis najważniejszych elementów budujących przekaz: „Pani Rektor wręczająca dyplom habilitacyjny Doktor Annie Kowalskiej”)
- W wypadku tworzenia tekstów alternatywnych dla wykresów oraz infografik warto pamiętać o zawarciu w nim, oprócz tytułu, streszczenia i opisu trendów płynących z grafiki. Często, ze względu na długość i poziom skomplikowania opisywanych danych, warto umieścić opis wykresu w treści właściwej, pod samą grafiką
- Opisów alternatywnych nie trzeba stosować w wypadku grafik, które mają rolę wyłącznie dekoracyjną (wówczas oznacza się je, wybierając opcję „Oznacz jako dekoracyjne”).
Funkcja dodawania opisów alternatywnych w programie Microsoft Word
Aby dodać tekst alternatywny dla grafik/wykresów zamieszczanych w dokumencie programu Microsoft Word kliknij prawym przyciskiem myszy na obiekt i wybierz polecenie „Format obraz” -> „Ułatwienia dostępu -> Tekst alternatywny” lub Recenzja –> Sprawdź ułatwienia dostępu -> Tekst alternatywny.
Dla elementów graficznych, które mają w dokumencie jedynie znaczenie ozdobne, również wypełnij pole tekstu alternatywnego - zamiast treści w polu „Tekst alternatywny”, zaznacz opcję „Oznacz jako dekoracyjne”.
Innym możliwym rozwiązaniem może być przekazanie kompletu opisów dla całego zeszytu w tabeli Excel.