Humanistyka w zarządzaniu na przykładzie koncepcji zarządzania wiekiem
DOI:
https://doi.org/10.18778/0208-6018.324.07Słowa kluczowe:
zarządzanie wiekiem, zarządzanie humanistyczneAbstrakt
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie merytorycznych i metodologicznych trudności wynikających z próby podziału nauk o zarządzaniu na perspektywę ekonomiczną i humanistyczną. Dodatkowo ambicją autora było udowodnienie, że problematyka zarządzania wiekiem może być interesująca także z perspektywy badacza – humanisty. W niniejszej pracy wykorzystano wiedzę naukową pochodzącą z dostępnej literatury traktującej na temat różnic między zarządzaniem w ujęciu ekonomicznym i humanistycznym i zestawiono ją z tematyką zarządzania wiekiem w organizacjach. Z przeprowadzonej analizy wynika, że powyższą problematyką mogą zajmować się zarówno badacze reprezentujący podejście humanistyczne, jak i ekonomiczne do zarządzania, a kwalifikacja prac naukowych powinna opierać się na analizie spójności przyjętych paradygmatów, założeń, metodologii i samej treści, z praktyką konkretnej dziedziny.Pobrania
Bibliografia
Barańska K. (2013), O relacjach humanistyki i zarządzania: mezalians to czy szczęśliwy związek? „Problemy Zarządzania”, nr 4 (44), s. 33–43.
Google Scholar
Bauman Z. (2006), Płynna nowoczesność, Wydawnictwo Literackie, Kraków.
Google Scholar
Budny M., Pogoda I., Szostakowska M. (2013), Diagnoza dobrych praktyk – metod aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+, Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki, Warszawa.
Google Scholar
Czarniawska B. (2010), Trochę inna teoria organizacji. Organizowanie jako konstrukcja sieci działań, Poltext, Warszawa.
Google Scholar
Górski P. (2010), Zarządzanie i nauki o zarządzaniu w perspektywie humanistycznej, [w:] T. Wawak (red.) Komunikacja i jakość w zarządzaniu T1, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków.
Google Scholar
Kociatkiewicz J., Kostera M. (2013), Zarządzanie humanistyczne – zarys programu, „Problemy Zarządzania”, nr 4 (44), s. 9–19.
Google Scholar
Kostera M. (2010), Organizacja i archetypy, Wolters Kluwer, Warszawa.
Google Scholar
Kwiatkiewicz A. (2010), Analiza dobrych praktyk dotyczących zarządzania wiekiem w polskich przedsiębiorstwach – studium przypadku, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa.
Google Scholar
Kożuch B. (2010), Współczesny humanizm organizacyjny. Zarys problematyki, [w:] T. Wawak (red.) Komunikacja i jakość w zarządzaniu T1, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków.
Google Scholar
Latour B (2010), Splatając na nowo to, co społeczne, Wydawnictwo Prac Naukowych Universitas, Kraków.
Google Scholar
Liwiński J. (2010), Opis dobrych praktyk dotyczących zarządzania wiekiem w przedsiębiorstwach polskich oraz innych krajów UE, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa.
Google Scholar
Liwiński J., Sztanderska U. (2010), Zarządzanie wiekiem w przedsiębiorstwie, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa.
Google Scholar
Łuczyński J. (2009), Zarządzanie humanistyczne jako źródło rozwoju indywidualnego, [w:] P. Górski (red.), Humanistyka i Zarządzanie. W poszukiwaniu problemów badawczych i inspiracji metodologicznych, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków.
Google Scholar
Maffesoli M. (2008), Czas plemion, Wyd. Nauk. PWN, Warszawa.
Google Scholar
Mendel T. (2004), Humanizacja procesów zarządzania w XXI wieku, „Zeszyty Naukowe Akademii Ekonomicznej w Poznaniu”, nr 48, s. 27–36.
Google Scholar
Morgan G. (2001), Wyobraźnia organizacyjna, Wyd. Nauk. PWN, Warszawa.
Google Scholar
Obłój K. (2007), Strategia organizacji, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa.
Google Scholar
Prawelska-Skrzypek G., Lenartowicz M. (2013), Badanie organizacji i zarządzania na gruncie humanistyki, „Problemy Zarządzania”, nr 4 (44), s. 45–57.
Google Scholar
Prigogine I., Stengers I. (1990), Z chaosu ku porządkowi, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa.
Google Scholar
Quinn R., Faerman S., Thompson M., McGrath M. (2007), „Profesjonalne Zarządzanie”. Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa.
Google Scholar
Sułkowski Ł. (2012), Epistemologia i metodologia zarządzania, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa.
Google Scholar
Wilsz J., Rozwój człowieka dorosłego i zmiany dokonujące się w jego osobowości, http://www.jolantawilsz.pl/attachment/id/24. [Dostęp: 12.04.2015].
Google Scholar
Witkowski, L. (2009) Jak pokonać homo oeconomicus? problem specyfiki zarządzania humanistycznego), [w:] Górski P. (red.), Humanistyka i Zarządzanie. W poszukiwaniu problemów badawczych i inspiracji metodologicznych, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków.
Google Scholar
Zięba M., Szufarzyński A. (2008), 50 + zarządzanie wiekiem, Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, Gdańsk.
Google Scholar