O czasopiśmie

Cel i zakres tematyczny czasopisma:

Przemiany polityczno-prawne, społeczno-gospodarcze, językowo-kulturowe dokonujące się na Białorusi, w Mołdawii, w Rosji i na Ukrainie pomimo przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nie przestają budzić zainteresowania polskiej opinii publicznej, środowisk akademickich i studenckich, polityków oraz samorządowców. Wspomniane przemiany cechują się znaczną dynamiką i mają wpływ na działalność polskich instytucji państwowych oraz samorządowych, struktur biznesowych i organizacji pozarządowych.

Eastern Review to czasopismo naukowe, którego głównym celem jest integrowanie wysiłków badawczych naukowców Uniwersytetu Łódzkiego zajmujących się tematyką wschodnioeuropejską oraz popularyzacja wyników ich badań. Zakres tematyczny periodyku obejmuje zagadnienia związane z państwami regionu Europy Wschodniej, rozumianymi w kategoriach geopolitycznych i społeczno-kulturowych, a nie jedynie geograficznych. W centrum uwagi znajdują się takie państwa jak Białoruś, Mołdawia, Rosja, Ukraina, a także inne kraje obszaru poradzieckiego.

Czasopismo porusza szeroki wachlarz tematów, w tym kwestie polityczno-prawne, społeczno-gospodarcze oraz językowo-kulturowe. Publikowane artykuły obejmują opracowania z zakresu politologii, prawa, socjologii, ekonomii, kulturoznawstwa, co czyni Eastern Review forum interdyscyplinarnej wymiany wiedzy i doświadczeń naukowych.

Periodyk ma międzynarodowy charakter, a w jego działanie zaangażowane są takie instytucje jak: Białoruski Uniwersytet Państwowy w Mińsku (Białoruś), Chmielnicki Uniwersytet Państwowy (Ukraina), Czerniowiecki Uniwersytet Państwowy im. Jurija Fedkowycza (Ukraina), Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. Michaiła Łomonosowa (Rosja), Państwowy Uniwersytet w Tule (Rosja), Uniwersytet Ekonomiczno-Administracyjny w Pradze (Czechy), Uniwersytet Lineusza w Växjö (Szwecja), Centrum Badań Wschodnioeuropejskich w Giessen (Niemcy), Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg (Niemcy), co umożliwia czytelnikom dostęp do unikalnych i najwyższej jakości informacji, danych, opinii i komentarzy autorów z państw regionu będących przedmiotem zainteresowania periodyku.

 

Rys historyczny czasopisma

Eastern Review to czasopismo o długoletniej tradycji, redagowane przez Międzynarodowe Centrum Badań Wschodnioeuropejskich Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Komisją Badań nad Integracją Europy Polskiej Akademii Nauk Oddział w Łodzi. Periodyk nawiązuje bezpośrednio do wydawnictwa o tej samej nazwie, które ukazywało się w latach 1997-2001 z inicjatywy prof. dr hab. Jerzego Kmiecińskiego, założyciela i wieloletniego redaktora.

W latach 90. Easter Review było publikowane w ramach działalności Ośrodka Badań i Studiów Wschodu Uniwersytetu Łódzkiego. Obecnie Międzynarodowe Centrum Badań Wschodnioeuropejskich kontynuuje misję Ośrodka, integrując naukowców Uniwersytetu Łódzkiego wokół badań nad problematyką wschodnioeuropejską i podejmując działania na rzecz rozwijania współpracy interdyscyplinarnej w tym obszarze.

 

Punktacja MEiN: 40 punktów (styczeń 2024)