Trzy generacje postępowania administracyjnego a Kodeks postępowania administracyjnego

Autor

  • Marta Ćwiklińska Uniwersytet Łódzki, Wydział Prawa i Administracji image/svg+xml

DOI:

https://doi.org/10.18778/0208-6069.75.04

Słowa kluczowe:

trzy generacje postępowania administracyjnego, Kodeks postępowania administracyjnego, generalny akt administracyjny, anglosaski język prawniczy

Abstrakt

Javier Barnes wyróżnił trzy generacje postępowania administracyjnego. Niniejszy esej będzie próbą analizy Kodeksu postępowania administracyjnego pod kątem trzech generacji postępowania administracyjnego. Pierwsza generacja jest najstarsza. Jest to postępowanie orzecznicze, czyli klasyczne postępowanie administracyjne. Organy administracji publicznej wydają formalne decyzje adresowane do indywidualnego adresata. Model ten w anglosaskiej literaturze określany jest jako command and control. Kodeks postępowania administracyjnego zawiera wyłącznie normy I generacji. Druga generacja postępowania administracyjnego, zwana rulemaking procedure, czyli postępowaniem w sprawach wydawania aktów administracyjnych generalnych nie doczekała się całościowego uregulowania w polskim systemie prawa. W tym zakresie istnieje cały szereg regulacji o charakterze szczegółowym w przepisach prima facie materialnego prawa administracyjnego. Inaczej niż w I generacji postępowania administracyjnego generalny akt administracyjny kierowany jest do adresata określonego w sposób generalny. Trzecia generacja postępowania administracyjnego, czyli postępowanie służące kształtowaniu i wdrażaniu polityki publicznej, nie została uregulowana w Kodeksie postępowania administracyjnego. W polskim systemie prawa administracyjnego normy zawierające cechy III generacji znajdują się w ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2013, poz. 1235 ze zm.).

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.

Bibliografia

Barnes Javier. 2012. Reform and innovations in administrative procedure. Seville: Global Law Press.
Google Scholar

Barnes Javier. „Transforming Administrative Procedure towards a third generation of administrative procedure”. www.law.yale.edu/documents/pdf/CompAdminLaw/Javier_Barnes_CompA-dLaw_paper_(rev).pdf (dostęp: 10.12.2014).
Google Scholar

Gruszecki Krzysztof. 2013. Komentarz do art. 4 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko. W Krzysztof Gruszecki. Komentarz do ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 08.199.1227). opubl. online Lex nr 144463.
Google Scholar

Kubiak Agnieszka. 2012. W Postępowanie administracyjne w Europie. Red. Kmieciak Zbigniew. 47. Warszawa: Oficyna a Wolters Kluwer business.
Google Scholar

Rose-Ackerman Susan, Lindseth Peter L. 2010. Comparative administrative law. Cheltenham: Edward Elgar. http://legal-dictionary.thefreedictionary.com/Administrative+Procedure+Act+of+1946 (dostęp: 10.12.2014).
Google Scholar

Shedd Daniel T., Garvey Todd. „Chevron Defence Court Treatment of Agency Interpretations of ambiguous statutes”. https://mspbwatcharchive.files.wordpress.com/2013/10/chevron-deference-court-treatment-of-agency-interpretations-of-ambiguous-statutes-aug-28-2013.pdf (dostęp: 14.12.2014).
Google Scholar

Stahl Małgorzata. 2013. Pojęcie administracji, jej cechy i funkcje. W Prawo administracyjne: pojęcia, instytucje, zasady w teorii i orzecznictwie. Red. Stahl Małgorzata. 29. Warszawa: Wolters Kluwer Polska.
Google Scholar

Szewczyk Ewa, Szewczyk Marek. 2014. Generalny akt administracyjny. Warszawa: Lex a Wolters Kluwer business.
Google Scholar

Wróbel Andrzej. 2013. Komentarz do art. 1 kodeksu postępowania administracyjnego. W Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz. Red. Jaśkowska Małgorzata, Wróbel Andrzej. opubl. online Lex nr 156984.
Google Scholar

Pobrania

Opublikowane

2015-01-01

Jak cytować

Ćwiklińska, M. (2015). Trzy generacje postępowania administracyjnego a Kodeks postępowania administracyjnego. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica, 75, 41–50. https://doi.org/10.18778/0208-6069.75.04

Numer

Dział

Articles