O czasopiśmie
„Turyzm” jest najstarszym polskim czasopismem naukowym o tematyce turystycznej. Wydawany jest przez Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji nieprzerwanie od 1985 r. W latach 1985-1990 publikowany był raz w roku w ramach serii wydawniczej „Acta Universitatis Lodziensis” (7 zeszytów). Od 1991 r. „Turyzm” jest czasopismem ukazującym się dwa razy w roku (w latach 1991-2000 wydano 20 zeszytów w 10 tomach). W latach 1991-2000 artykuły zawierały streszczenia w języku francuskim i angielskim.
W latach 2001-2022 czasopismo o nazwie „Turyzm/Tourism” było dwujęzyczne (język polski i angielski). Od 2023 r. publikowane są tylko artykuły w języku angielskim.
„Turyzm/Tourism” to czasopismo naukowe o charakterze interdyscyplinarnym. Jest jednym z niewielu tytułów w Polsce skierowanych do naukowców reprezentujących różne dyscypliny i zajmujących się problematyką turystyczną, w tym przede wszystkim do geografów, ekonomistów, socjologów oraz przedstawicieli innych nauk społecznych. Czasopismo prezentuje w głównej mierze wyniki najnowszych empirycznych badań nad współczesnymi zjawiskami dotyczącymi szeroko pojmowanej turystyki, hotelarstwa i rekreacji, z uwzględnieniem ich lokalnej specyfiki i globalnego kontekstu. W czasopiśmie wydawane są wyłącznie prace nigdzie wcześniej niepublikowane: artykuły teoretyczne, badawcze, przeglądowe oraz notatki naukowe zawierające wyniki cząstkowe oryginalnych badań empirycznych, a także recenzje, sprawozdania i głosy w dyskusji.
Wersja online czasopisma „Turyzm/Tourism" jest od 2016 r. wersją pierwotną z numerem e-ISSN 2080-6922.
Wersja papierowa, z ISSN 0867-5856, to wersja wtórna wydawana w nakładzie pokrywającym potrzeby bibliotek naukowych w Polsce i prenumeratorów lub zgodnie z wcześniejszym, jednorazowym zamówieniem.
Wszystkie artykuły dostępne są w Otwartym Dostępie (Open Access) na licencji CC BY-NC-ND 4.0 (Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych).
Artykuły opublikowane w czasopiśmie „Turyzm/Tourism” dostępne są:
- na platformie OJS (od 2009 r.): Archiwum ,
- w repozytorium naukowym Biblioteki UŁ (od 1985 r.): Repozytorium UŁ.
Autor publikujący w czasopiśmie udziela Uniwersytetowi Łódzkiemu niewyłącznej licencji na korzystanie z utworu na wszystkich polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Także w otwartym dostępie, w tym na zasadach licencji Creative Commons CC BY-NC-ND. Licencja obejmuje również prawo do udzielania dalszych licencji na wskazanych polach eksploatacji. Zob. Prawa autorskie
W związku z realizacją polityki otwartego dostępu do publikacji naukowych Uniwersytet Łódzki korzysta z upoważnienia Autora do deponowania utworu w Repozytorium UŁ i innych platformach dystrybucyjnych, zaś Autor zobowiązuje się do niekorzystania z wypowiedzenia umowy licencyjnej przez cały okres jej trwania. Zob. Oświadczenie Autora
Prawa autorskie osobiste są niezbywalne. Udzielanie licencji nie odbiera twórcy praw majątkowych. Autor może w pełni dysponować swoim utworem.
Licencja pozwala na kopiowanie i rozpowszechnianie utworu w dowolnym medium i formacie, pod warunkiem uznania autorstwa – należy oznaczyć imię i nazwisko twórcy lub innych podmiotów, których autorstwo należy uznać, informację prawnoautorską, informację licencyjną, notę o wyłączeniu odpowiedzialności oraz odnośnik do utworu, podać link do licencji i wskazać, jeśli zostały dokonane w nim zmiany z zachowaniem opisów wcześniejszych modyfikacji.
Wolno rozpowszechniać, przedstawiać i wykonywać utwór jedynie w celach niekomercyjnych oraz pod warunkiem zachowania dzieła w oryginalnej formie. Nie należy rozpowszechniać zmodyfikowanej treści, przetworzonego lub stworzonego na podstawie pierwowzoru nowego utworu (utwór zależny).
Pełny tekst licencji: https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl
Punktacja
Artykułowi opublikowanemu w czasopiśmie „Turyzm/Tourism” przyznawane jest 40 pkt.
Wszystkie artykuły recenzowane są w formule podwójnej ślepej recenzji (double-blind peer-review). Czasopismo nie pobiera opłat od autorów. Redakcja korzysta z narzędzi Similarity Check System, tym samym zapewniając oryginalność publikowanego materiału. Similarity Check pozwala na kompleksowe sprawdzanie manuskryptów pod kątem wyeliminowania plagiatu oraz zapewnienia wysokiego standardu i jakości recenzji. Recenzja dokonywana jest na formularzu i musi kończyć się jednoznacznym orzeczeniem co do dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia.
Dane osobowe oraz adresy emailowe wprowadzone na stronę internetową czasopisma są wykorzystywane wyłącznie do celów statutowych czasopisma; nie są one wykorzystywane do żadnych innych celów oraz nie są przekazane stronom trzecim.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie: Polityka prywatności