Proces recenzji

Proces recenzji

Recenzja tekstów prowadzona jest w formacie double blind review. Każdy artykuł sprawdzany jest przez przynajmniej dwóch recenzentów. Czasopisma Uniwersytetu Łódzkiego wydają tylko zrecenznowane artykuły naukowe o najwyższym poziome językowym i edytorskim. Nie wydajemy artykułów w ramach prepublikacji.

Zasady recenzowania prac w czasopiśmie Acta Universitatis Lodziensis. Kształcenie Polonistyczne Cudzoziemców

W KPC obowiązuje następująca procedura recenzowania prac naukowych:

1. Po otrzymaniu tekstu redaktorzy danego tomu dokonują jego wstępnej kwalifikacji ze względu na zgodność z tematyką i profilem czasopisma. Tekst przygotowany niezgodnie z zasadami redakcyjnymi stosowanymi w KPC jest zwracany Autorowi z prośbą o naniesienie poprawek i uzupełnień.

2. Redaktorzy tomu wyznaczają dwóch recenzentów zewnętrznych, niezwiązanych z UŁ, (afiliowanych w innej jednostce niż jednostka macierzysta Autora artykułu). Do prac publikowanych w każdym tomie powołuje się także recenzentów z zagranicy. W procedurze recenzowania mogą brać również udział krajowi i zagraniczni członkowie Rady Programowej KPC pod warunkiem, że drugim recenzentem jest osoba spoza Rady. Pomiędzy recenzentem a Autorem nie powinien występować konflikt interesów.

3. Podstawą zakwalifikowania artykułu do druku są dwie recenzje pozytywne. W wypadku ocen sprzecznych redakcja powołuje trzeciego recenzenta, którego opinia jest rozstrzygająca.

4. W procedurze recenzowania zachowujemy zasadę anonimowości autora i recenzenta (tzw. double-blind reviewinig). Lista wszystkich recenzentów jest zamieszczana na stronie internetowej KPC oraz na stronie redakcyjnej tomu zaraz po jego opublikowaniu.

5. Recenzja powinna być zgodna z zasadami etycznymi przyjętymi w świecie naukowym, a więc rzetelna, obiektywna i precyzyjna. Powinna zawierać ocenę kompozycji tekstu, dyskursu naukowego oraz jego zawartości merytorycznej.

6. Recenzja jest przygotowywana w formie pisemnej z użyciem ustandaryzowanego FORMULARZA RECENZJI i powinna zawierać jednoznaczną konkluzję, czy artykuł nadaje się do druku (ewentualnie wskazanie koniecznych, zdaniem recenzenta, poprawek). 

7. Redakcja informuje Autora o przyjęciu lub nieprzyjęciu tekstu i udostępnia Mu recenzje, prosząc Go o ustosunkowanie się do nich oraz, gdy jest to wymagane przez recenzentów, o wniesienie poprawek i uzupełnień. Na życzenie recenzentów poprawiona wersja artykułu zostaje im przedłożona do ponownej oceny. Decyzja o nieprzyjęciu tekstu jest ostateczna.