O czasopiśmie

Convivium. Germanistisches Jahrbuch Polen zostało założone w 1993 roku i wydawane do 2018 roku przez DAAD – Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej. Po transformacji w byłej Europie środkowo wschodniej powstało kilka podobnych czasopism, mających na celu prezentację najnowszych badań germanistycznych. Z założenia pismo było interdyscyplinarne: językoznawcze, literaturoznawcze i kulturoznawcze. Autorami i autorkami byli badacze polscy, niemieccy i przedstawiciele germanistyk z innych krajów. Językiem czasopisma był niemiecki. Convivium od razu stało się w Polsce cenionym forum dyskusyjnym w środowisku germanistycznym, brakowało bowiem takiego czasopisma, które wykraczałoby poza lokalne uniwersytety i stanowiłoby platformę pomiędzy nauką polską i niemiecką. Ogromną rolę odgrywało finansowanie ze strony DAAD, pozwalające m.in. na coroczne spotkania redakcji, rady naukowej i redakcji językowej (tę rolę spełniali pracujący w Polsce lektorzy DAAD). Pierwszym redaktorami Convivium byli profesor Stefan Kaszyński, literaturoznawca oraz dr Martin Grimberg, lektor DAAD, obaj współpracownicy IFG Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stąd siedzibą Convivium był przez wiele lat UAM. W 2016 r. rada naukowa powierzyła redakcję prof. Beacie Mikołajczyk, językoznawczyni z UAM, prof. Joannie Jabłkowskiej, literaturoznawczyni z UŁ, oraz prof. Gudrun Heidemann, literaturoznawczyni z UŁ. Prof. Heidemann pełni jednocześnie rolę redaktorki prowadzącej. Za stronę techniczną odpowiedzialna jest dr Karolina Waliszewska z UAM. Convivium wydawane jest przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Pismo jest rocznikiem. Raz w roku rada naukowa, której spotkania nadal się odbywają – w Poznaniu lub w Łodzi, ustala temat przewodni a jeden lub dwoje członków rady formułuje cfp, zapraszające potencjalnych autorów i autorki do zajęcia się wybraną problematyką. Możliwa jest publikacja artykułów poza tematem przewodnim. Dla publikujących atrakcyjna jest interdyscyplinarność Convivium: przyjmujemy teksty z zakresu literaturoznawstwa, językoznawstwa, kulturoznawstwa, filmoznawstwa, teatrologii, badań nad komiksem, digital studies, gender studies, medioznawstwa, glottodydaktyki, translatoryki, nauk historycznych a także politologicznych. Ważny jest temat dotyczący krajów niemieckiego obszaru językowego lub problematyki komparatystycznej. Artykuły mogą dotyczyć zarówno zagadnień historycznych jak i współczesnych. Convivium posiada ponadto rubrykę recenzyjną, informuje też o wybranych ważnych wydarzeniach naukowych.

Publikacje są recenzowane w systemie double blind przez dwoje recenzentów, specjalistów w zakresie, jakiego dotyczy dana publikacja. Co roku na zebraniu redakcyjne aktualizowana i uzupełniana jest lista recenzentów.

Językiem czasopisma nadal jest niemiecki, chociaż dopuszczamy także publikacje w języku angielskim.

Punktacja MEiN: 20 punktów (styczeń 2024)

Polityka otwartego dostępu

Podstawową licencją publikowania artykułów w czasopiśmie jest CC-BY-NC-ND 4.0 (Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych). Na prośbę Autora istnieje jednak możliwość publikacji na zasadach licencji CC-BY (Uznanie autorstwa).

Polityka prywatności

Nazwy i adresy e-mail będą wykorzystywane przez czasopismo wyłącznie do realizacji jego celów i nie będą udostępniane do innych celów lub komukolwiek innemu.