Prawo sędziowskie w sprawach o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego
DOI:
https://doi.org/10.18778/0208-6069.S.2023.12Słowa kluczowe:
niepełnosprawność, obowiązek alimentacyjny, prawo sędziowskie, rezygnacja z zatrudnienia, świadczenie pielęgnacyjneAbstrakt
Rodzajem świadczeń rodzinnych są w szczególności świadczenia opiekuńcze, a jednym z nich jest świadczenie pielęgnacyjne, które stało się w ostatnich latach bardzo atrakcyjne, m.in. z uwagi na jego wysokość. Regulacja prawna instytucji prawa do świadczenia pielęgnacyjnego budzi liczne wątpliwości interpretacyjne i dlatego stanowi doskonałe pole do tworzenia „prawa sędziowskiego”. Świadczenie pielęgnacyjne ma zastąpić dochód wynikający z zatrudnienia, którego osoba opiekująca się osobą niepełnosprawną nie może podjąć lub z którego jest zmuszona zrezygnować z uwagi na sprawowanie opieki. Świadczenie to nie jest jednak dedykowane każdemu faktycznemu opiekunowi osoby niepełnosprawnej, dlatego niezwykle ważne jest prawidłowe ustalenie kręgu jego potencjalnych beneficjentów. Wątpliwości interpretacyjne wywołuje również regulacja stanowiąca, że jedną z negatywnych przesłanek przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest posiadanie przez osobę sprawującą opiekę ustalonego prawa do emerytury. Prawotwórstwo sędziowskie w sprawach o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego odgrywa olbrzymią rolę, której nie sposób bagatelizować.
Pobrania
Bibliografia
Chludziński, Bartłomiej. 2021. W Świadczenia rodzinne. Komentarz. Red. Piotr Rączka. Warszawa: LEXel.
Google Scholar
Dąbek, Dorota. 2010. Prawo sędziowskie w polskim prawie administracyjnym. Warszawa: Wolters Kluwer Polska.
Google Scholar
Małysa-Sulińska, Katarzyna. 2015. W Ustawa o świadczeniach rodzinnych. Komentarz. Red. Katarzyna Małysa-Sulińska. Warszawa: LEX/el.
Google Scholar
Rogacka-Łukasik, Anna. 2022. „Wybrane instrumenty wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w świetle najnowszych zmian”. Studia Prawnicze KUL 2(90): 71–96.
Google Scholar
Opublikowane
Wersje
- 2024-02-26 - (2)
- 2023-12-14 - (1)
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.