O czasopiśmie

Cel i zakres tematyczny

Geneza czasopisma Acta Universitatis Lodziensis, Folia Litteraria Romanica sięga końca lat 70. XX wieku. W 1982 roku w ramach publikacji Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria z inicjatywy prof. Kazimierza Kupisza ukazał się pierwszy zeszyt naukowy łódzkiej romanistyki. Miał on być miejscem publikacji prac naukowych lokalnego środowiska romanistów oraz materiałów z konferencji naukowych organizowanych przez Katedrę Filologii Romańskiej UŁ. W przeciągu kilkunastu lat opublikowano dziewięć, zazwyczaj tematycznych tomów.

W roku 2000, za sprawą prof. Zbigniewa Naliwajka FLR stały się spadkobiercą tej serii. Od piętnastu lat FLR specjalizuje się w publikacjach z zakresu literaturoznawstwa romańskiego, stopniowo rozszerzając swoje spektrum na językoznawstwo. Podstawowym językiem publikacji jest język francuski, chociaż niekiedy ukazują się wydawnictwa w innym języku romańskim lub w języku polskim. W czasopiśmie drukują swoje prace naukowcy zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Studia literaturoznawcze dotyczą już to wybranych twórców, gatunków literackich, już to szczególnych problemów poznawczych, wpisując się wtedy w historię idei. Prace językoznawcze skupiają się wokół zagadnień należących do różnych działów lingwistyki, między innymi leksykologii, paremiologii, semantyki, diasystemowego zróżnicowania językowego czy komparatystyki językowej.
Od kilku lat czasopismo ukazuje z częstotliwością jednego zeszytu rocznie. 

Od kilku lat czasopismo ukazuje z częstotliwością jednego zeszytu rocznie. Od roku 2015 tomy FLR są bezpłatnie udostępniane w Repozytorium UŁ.

Celem czasopisma, oprócz publikowania i rozpowszechniania wiedzy z zakresu literaturoznawstwa, a także i językoznawstwa romańskiego, jest nie tylko dokumentowanie rozwoju polskiej romanistyki, zwłaszcza działalności akademickiej, wydawniczej i kulturowej, ale także ważnych wydarzeń naukowych. Służą temu między innymi publikowane na łamach czasopisma recenzje książek i monografii czy sprawozdania z konferencji naukowych.

Ponadto czasopismo stanowi platformę wymiany intelektualnej pomiędzy środowiskiem naukowym a społeczeństwem obywatelskim, przyczyniając się do pogłębienia tej relacji i powstawania twórczych projektów, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Dzięki upowszechnianiu wiedzy, inspirowaniu dyskusji czy swobodnej i niezależnej wymianie poglądów, czasopismo dąży do wzmocnienia współpracy międzynarodowej oraz integracji środowiska naukowego, a tym samym – do zapewnienia czytelnikom dostępu do najnowszych wyników badań wybitnych znawców wymienionych wyżej dyscyplin naukowych.

Wszystkie cele czasopisma są realizowane poprzez publikację oryginalnych i wysokiej jakości artykułów naukowych uwzględniających najnowszą literaturę krytyczną, promocję czasopisma w środowisku naukowym w kraju i za granicą, organizację interdyscyplinarnych konferencji naukowych oraz nawiązywanie i pielęgnowanie współpracy z prestiżowymi międzynarodowymi ośrodkami naukowymi.

Punktacja MEiN: 70 punktów (lipiec 2023)

Polityka OA

Wszystkie artykuły dostępne są w Otwartym Dostępie (Open Access) na licencji CC BY-NC-ND (Attribution – Non-Commercial – No Derivative Works).

Polityka prywatności

Nazwy i adresy e-mail będą wykorzystywane przez czasopismo wyłącznie do realizacji jego celów i nie będą udostępniane do innych celów lub komukolwiek innemu.