Traktat architektoniczny Bohdana Lacherta: summa mitów awangardy czy zapis doświadczeń?
DOI:
https://doi.org/10.18778/0208-6107.35.06Słowa kluczowe:
Bohdan Lachert, architektura nowoczesna, traktat architektoniczny, awangardowy modernizm, teoria architekturyAbstrakt
Traktat architektoniczny Bohdana Lacherta jest podsumowaniem postaw przejawianych w środowisku architektów nurtu awangardowego modernizmu w Polsce. Architekt należał w okresie przedwojennym do grupy najwybitniejszych inicjatorów nowoczesnej architektury i znawców teorii sztuki nowoczesnej. Swoją twórczość uprawiał, przejawiając silne zaangażowanie emocjonalne, które uważał za decydujący czynnik dzieła architektonicznego. W okresie powojennym napotkał ograniczenia w swej działalności wynikające z doktryny socrealizmu. W końcu lat pięćdziesiątych XX wieku postanowił spisać swoje przekonania, uwzględniając ówczesną historiografię i filozofię. Sporządzony traktat nie odegrał dużej roli w dziejach polskiej architektury ze względu na małą rolę niezależnych postaw architektonicznych w systemie politycznym realnego socjalizmu. Obecna publikacja traktatu pozwala dostrzec w nim nie tylko dokument dwóch minionych epok, lecz także dzieło, które zawiera elementy zbieżne ze współczesnymi trendami intelektualnymi.
Bibliografia
Goldberg Maksymilian, Uwagi o teorii i praktyce architektury. Z pozostawionych rękopisów wybrał i przygotował do druku Jan Białostocki, „Architektura” 1956, nr 8, s. 244–247, 277.
Google Scholar
Lachert Bohdan, Rozważania o niektórych cechach twórczości architektonicznej, w: Katarzyna Uchowicz, Ariergarda modernizmu. Katalog projektów i realizacji Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2017, s. 819–837.
Google Scholar
Syrkus Szymon, Preliminarz architektury, „Praesens” 1926, nr 1, s. 6–16.
Google Scholar
Uchowicz Katarzyna, Ariergarda modernizmu. Katalog projektów i realizacji Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2017.
Google Scholar
Uchowicz Katarzyna, Awers/rewers. Architekt Bohdan Lachert, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Wrocław 2018.
Google Scholar
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.