W kwestii sprawiedliwości diachronicznej

Autor

  • Jürgen Habermas Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt am Main

DOI:

https://doi.org/10.18778/0208-6107.29.02

Słowa kluczowe:

Pamięć, osąd moralny na temat przeszłości, przypisywanie odpowiedzialności, sprawiedliwość diachroniczna

Abstrakt

Tekst ten jest częścią zapisków autobiograficznych i niniejszym publikowany jest po raz pierwszy. Traktuje on o złożonej kwestii: jak mają pokolenia później urodzonych, którzy występują w roli współobywateli, zachować się wobec winy moralnej i politycznej (zatem nie tej, do której odnoszą się regulacje zawarte w prawie karnym), jaką obarczone są ostałe przy życiu postacie ze świata publicznego z okresu najnowszych dziejów, w sytuacji, gdy ciąży na tych postaciach odpowiedzialność za udzielanie przez nie niegdyś szczególnego – z uwagi na wysoką pozycję i zakres ich społecznego oddziaływania – wsparcia pokonanemu tymczasem zbrodniczemu reżimowi. W szczególności chodzi w tym wypadku o kwestię, jaką rolę przy osądzaniu budzącego zastrzeżenia postępowania odgrywa czasowy dystans. W poniższym tekście przyjmuje się w punkcie wyjścia, że retrospektywny osąd minionych zachowań – przy niezmiennych standardach moralnych – może ostatecznie wypaść inaczej, to znaczy, może być bardziej powściągliwy, aniżeli osąd, jaki na temat ekskulpacji ostałych przy życiu postaci ze świata publicznego wypowiadany będzie przez ich rówieśników w sytuacji obecnego ich ze sobą kontaktu face to face. Trzeba bowiem w wypadku asynchronicznego aplikowania tych samych zasad moralnych baczyć na okoliczności historyczne, którym onegdaj przypisywano inną wagę niźli waga, jaka jest przypisywana im obecnie. Ma to miejsce wówczas, kiedy w czasie, który od tamtej pory upłynął, miały miejsce procesy uczenia się, które zmieniły standardy kultury politycznej oraz rozumienie politycznej i moralnej odpowiedzialności obywateli.

Bibliografia

Habermas Jürgen, Antworten auf Fragen einer Enquete-Kommission des Bundestages, w: Jürgen Habermas, Die Normalität einer Berliner Republik, Suhrkamp, Frankfurt am Main 1995.
Google Scholar

Habermas Jürgen, Martin Heidegger – Werk und Weltanschauung. Vorwort zu einem Buch von V. Farias, w: Jürgen Habermas, Texte und Kontexte, Suhrkamp, Frankfurt am Main 1991.
Google Scholar

Habermas Jürgen, Philosophisch-politische Profile, Suhrkamp, Frankfurt am Main 1981.
Google Scholar

Habermas Jürgen, Über den öffentlichen Gebrauch der Historie, w: Jürgen Habermas, Die postnationale Konstellation, Suhrkamp, Frankfurt am Main 1999.
Google Scholar

Pobrania

Opublikowane

2017-06-30

Jak cytować

Habermas, J. (2017). W kwestii sprawiedliwości diachronicznej. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Philosophica. Ethica-Aesthetica-Practica, (29), 11–20. https://doi.org/10.18778/0208-6107.29.02