Przemiany struktury przestrzennej i dylematy rozwojowe Karpacza jako miasta turystycznego

Autor

DOI:

https://doi.org/10.18778/1508-1117.15.09

Słowa kluczowe:

Karpacz, miasto turystyczne, konflikty przestrzenne, struktura przestrzenna

Abstrakt

Położony w Karkonoszach Karpacz jest przykładem miejscowości, która miejski charakter i status miasta uzyskała dzięki rozwojowi funkcji turystycznej. Wraz z jej rozwojem zmieniała się struktura przestrzenna miasta. Zmiany te z jednej strony wyrażały się zagęszczaniem rozproszonej pierwotnie zabudowy, z drugiej strony zaś ekspansją na dawne tereny rolne lub leśne. Sprzeciwia się temu część mieszkańców (w tym właścicieli istniejących już obiektów turystycznych), argumentując, że Karpacz osiągnął już górny pułap pojemności turystycznej. W ostatnich latach przedmiotem sporu jest stosunkowo rozległy teren we wschodniej części miasta przeznaczony w planie zagospodarowania przestrzennego na tereny rekreacyjne, wyłączone z zabudowy. W 2009 r. podjęta została próba (na razie nieudana) zmiany planu, która umożliwiłaby wybudowanie na tym terenie zespołu apartamentowców. Wzbudziło to protesty części mieszkańców. Przeprowadzone w 2011 r. badania ankietowe wykazały jednak, że zdecydowana większość mieszkańców części miasta, na której znajduje się sporny teren opowiada się za pozostawieniem jego dotychczasowej funkcji bez możliwości wprowadzania zabudowy. Karpacz jest typowym przykładem miasta, w którym istnieją wprawdzie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, ale nie spełniają do końca swojej roli, ponieważ są zmieniane pod dyktando potencjalnych inwestorów.

Bibliografia

Kościk J., 1989, Przemiany sieci osadniczej w rejonie jeleniogórskim w latach 1840–1905, „Rocznik. Jeleniogórski”, XXV/XXVI, s. 143–155.
Google Scholar

Kozłowski S., 2003, Walory środowiska przyrodniczego w planach zagospodarowania przestrzennego województw warmińsko-mazurskiego i lubelskiego [w:] Horodelski R., Sadowska-Snarska C. (red.), Walory przyrodnicze jako czynnik rozwoju regionów wschodniej Polski, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku, Białystok, s. 15–29.
Google Scholar

Potocki J., 2009, Funkcje turystyki w kształtowaniu transgranicznego regionu górskiego Sudetów, Wydawnictwo Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, Wrocław.
Google Scholar

Staffa M., 1985, Rozwój osadnictwa [w:] Jahn A. (red.), Karkonosze polskie, Ossolineum, Wrocław, s. 453–470.
Google Scholar

Staffa M., Janczak J., Mazurski K.R., Czerwiński J., Zając C., 1993, Słownik geografii turystycznej Sudetów, t. 3 – Karkonosze, Wydawnictwo PTTK „Kraj”, Warszawa–Kraków.
Google Scholar

Pobrania

Opublikowane

2013-01-01

Jak cytować

Potocki, J., Kachniarz, M., Szutka, K., & Ziablicki, T. (2013). Przemiany struktury przestrzennej i dylematy rozwojowe Karpacza jako miasta turystycznego. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Geographica Socio-Oeconomica, (15), 139–150. https://doi.org/10.18778/1508-1117.15.09