Czy chcemy legalnych narkotyków?
DOI:
https://doi.org/10.18778/0208-6069.76.02Słowa kluczowe:
narkotyki, narkoman, marihuana, uzależnienie, legalizacjaAbstrakt
Poszukując odpowiedzi na pytanie, czy chcemy legalnych narkotyków, należy najpierw zgłębić wiedzę dotyczącą tego, co to jest narkotyk, jakie jest jego działanie i jaki wywiera wpływ na człowieka. Autor chcąc udzielić odpowiedzi na tytułowe pytanie, podzielił artykuł na cztery rozdziały. W pierwszym rozdziale dokonał próby zdefiniowania narkotyku i wskazał jego pochodzenie. W drugim omówił uwarunkowania narkomanii, przedstawił podstawowe definicje i rodzaje uzależnienia. Rozdział trzeci to obowiązujący stan prawny i próby legalizacji „miękkich” narkotyków, poruszony został także problem bagatelizowania szkodliwości marihuany. Ostatni, czwarty rozdział to zagadnienia dotyczące profilaktyki i modeli właściwych zachowań pozwalających odrzucić pokusę, jaką są narkotyki. Każdy narkotyk, bez względu na jego umowny podział: miękki czy twardy, pozostawia ślad w naszym organizmie, powodując zmiany w psychice i zachowaniu człowieka.
Pobrania
Bibliografia
Cekiera, Czesław. 1985. Toksykomania. Narkomania, alkoholizm, nikotynizm. Warszawa: PWN.
Google Scholar
Dimoff, Timothy, Steve Carper. 2000. Jak rozpoznać, czy dziecko sięga po narkotyki. Warszawa: ELMA Books.
Google Scholar
InforMed Informacja Medyczna. 2015. Miękkie narkotyki − twarde zagrożenie, http.www.informed.com.pl.[dostęp 8.04.2015].
Google Scholar
Jędrzejczak, Marian. 2000. Narkomania w wojsku: epidemiologia – program profilaktyki. Kielce: Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji.
Google Scholar
Juczyński, Zygfryd. 2008. Narkomania. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Google Scholar
Lewandowski, Mariusz. Posiadanie środków odurzających – uwagi na tle art. 62 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii. http. www.prawaczłowieka.edu.pl [dostęp 12.08.2009].
Google Scholar
Majewska, Monika. Marihuana i jej wpływ na zdrowie. Jak THC wpływa na mózg? http.www.m.poradnikzdrowie.pl [dostęp 09.04.2015].
Google Scholar
Makulec, Dariusz. 2015a. Posiadanie narkotyków jako przestępstwo. http.www.infor.pl [dostęp 6.04.2015].
Google Scholar
Makulec, Dariusz. 2015b. Posiadanie narkotyków w znacznej ilości. http. www.infor.pl [dostęp 8.04.2015].
Google Scholar
Marciniak, Kazimierz. 2009. „Etymologia i charakterystyka narkotyków”135−194. W Narkotyki. Organizacja przestępczości i systemy przeciwdziałania, red. Konrad Raczkowski. Warszawa: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne.
Google Scholar
Markiewicz, Aleksander. 1992. Materiały pomocnicze do tematu Narkomania. Koszalin: Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii.
Google Scholar
Niewiadomska, Iwona, Piotr Stanisławczyk. 2004. Narkotyki. Lublin: KUL.
Google Scholar
Odpowiedź Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – z upoważnienia ministra na interpelację nr 1799 w sprawie stosowania znowelizowanych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przez organy prowadzące postępowanie przygotowawcze w sprawach o przestępstwa z art. 62 ust. 1 i 3 tej ustawy.
Google Scholar
Wanat, Wojciech. 2006. Narkotyki i narkomania – odlot donikąd. Warszawa: Iskry.
Google Scholar
Waśko, Piotr. Posiadanie nieznacznej ilości narkotyków na własny użytek a możliwość umorzenia postępowania karnego. http.www.kancelaria-wasko.pl [dostęp 26.05.2015].
Google Scholar
Zajączkowski, Krzysztof. 2003. Uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.
Google Scholar
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.