Instrukcja redakcyjna
W Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum drukowane są materiały oryginalne i tylko takie, których Autor nie zamierza opublikować w innych czasopismach.
Redakcja przyjmuje wszystkie propozycje artykułów, które zgodne są z profilem czasopisma.
Materiały należy nadsyłać pocztą elektroniczną w plikach o formacie .doc, .docx lub .rtf na jeden z adresów mailowych:
magdalena.przybysz-stawska@uni.lodz.pl
agata.walczak-niewiadomska@uni.lodz.pl
Redakcja przyjmuje teksty w dwóch terminach: do 31 marca oraz do 31 października danego roku kalendarzowego.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian i skrótów w artykułach, nie mających wpływu na ich merytoryczną zawartość. Przyjęte do druku artykuły podlegają korekcie redakcyjnej i autorskiej oraz adjustacji, czyli skracaniu, uzupełnianiu śródtytułami, przeformatowaniu itp.
Publikowanie w Folia Librorum jest dobrowolne i wiąże się z nieodpłatnym udostępnieniem utworu w wersji drukowanej oraz wyrażeniem zgody na opublikowanie pliku z artykułem na stronie internetowej Repozytorium UŁ.
Po pozytywnej recenzji artykułu, Autorzy zobligowani są do zawarcia umowy wydawniczej oraz wypełnienia, podpisania i przesłania jej w 2 wydrukowanych egzemplarzach na adres Redakcji.
Redakcja nie płaci honorariów autorskich.
Wymagania dotyczące definiowania pojęcia autorstwa i/lub współautorstwa publikacji
Ponieważ dowodem etycznej postawy pracownika naukowego powinna być jawność informacji o podmiotach przyczyniających się do powstania publikacji (w tym na przykład udział w badaniach, przygotowanie bibliografii, znacząca pomoc redakcyjna, pomoc finansowa), Redakcja zwraca się z prośba o ujawnianie wkładu poszczególnych osób i instytucji w powstanie publikacji z podaniem ich afiliacji oraz informacji, kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, protokołu itp. wykorzystywanych przy przygotowaniu publikacji.
Podpisując umowę wydawniczą Autor oświadcza, że jego utwór jest całkowicie oryginalny, napisany samodzielnie i nie zawiera żadnych zapożyczeń z innego dzieła, które mogłyby spowodować odpowiedzialność Redakcji lub Wydawcy, nie narusza żadnych praw osób trzecich oraz że jego osobiste i majątkowe prawa autorskie do tego utworu nie są ograniczone. Redakcja zastrzega, że wszelkie wykryte przypadki nierzetelności naukowej (ghostwriting i guestauthorship) będą demaskowane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów (instytucje zatrudniające autorów, towarzystwa naukowe, stowarzyszenia edytorów naukowych itp.).
Informacje o autorze
Autorzy powinni na początku artykułu podać następujące informacje: imię i nazwisko, tytuł i stopień naukowy, afiliację – nazwa instytucji, a także adres poczty elektronicznej.
Uwagi ogólne
Objętość artykułu nie powinna przekraczać 15–20 stron maszynopisu (wraz ze streszczeniami i bibliografią), zaś recenzji – 5
Artykuły powinny posiadać:
- krótkie (ok. 1.000 znaków) streszczenia w języku angielskim,
- 3–5 słów kluczowych w języku angielskim,
- bibliografię składającą się z wykorzystanych w tekście źródeł.
Wymagania techniczne
Format tekstu: czcionka – Times New Roman 12 pkt, odstęp między wierszami wielkości 1,5 wiersza, format A4, marginesy 2,5 cm, akapity zaznaczone wcięciem 1,5 cm
Tytuł: Pogrubiony, wyśrodkowany, 12 pkt
Śródtytuły (jeżeli istnieją): pogrubione, nienumerowane, justowane do lewej.
Tabele i wykresy:
- wykresy i tabele zamieszczane w artykułach powinny zostać wklejone do pliku tekstowego w miejscu, w którym mają znajdować się w publikacji,
- numer i tytuł tabeli należy umieścić nad nią, źródło – pod, zapisane czcionką Times New Roman o rozmiarze 10 pkt,
- numer i tytuł wykresu należy umieścić nad nim, żródło – pod, zapisane czcionką Times New Roman o rozmiarze 10 pkt,
- rysunki, zdjęcia, fotokopie i mapy powinny być dostarczone w formie plików graficznych (TIFF, JPG o rozdzielczości min. 300 dpi), w tekście należy zamieścić dokładną informację o tym, gdzie mają się one znajdować,
- przy wszystkich ilustracjach należy podać nazwisko autora, źródło, z którego pochodzą, nazwę instytucji, która je udostępniła. Jeżeli ilustracje chronione są prawami autorskimi, należy dostarczyć pisemną zgodę autora lub właściciela na ich reprodukcję,
W treści artykułów tytuły druków zwartych prosimy pisać kursywą. Tytuły prasowe powinny być ujęte w cudzysłów, np. Media a czytelnicy…, „Przegląd Biblioteczny”.
Dłuższe cytaty wprowadzamy od nowego akapitu wyróżniając czcionką 10.
Przypisy i bibliografia
Wszelkie odwołania do literatury i bibliografię należy przygotować według stylu APA (American PsychologicalAssociation) – 6 edycji – http://www.apastyle.org/
Odsyłacze
Odsyłacze w tekście powinny być przygotowane według wzoru: (Autor, rok, s.), np. (Antczak, 2010, s. 11).
W przypadku więcej niż 1 autora nazwiska rozdziela się znakiem &, np. (Lewandowicz &Zybert, 2011, s. 25).
Gdy nazwisko cytowanego autora zostaje włączone do wywodu, nie powtarzamy go w nawiasie, np. (2006, s. 13-58)
Przy liczbie autorów większej niż 3 należy odsyłacz skrócić do postaci: (Autor 1 i in., rok, s.), np. (Antczak i in., 2013, s. 13-15).
W przypadku publikacji pod redakcją podaje się nazwisko redaktora i określenie jego funkcji, np. (Żmigrodzki, red., 2015).
Odsyłacz do pracy bez autora zawiera tytuł i rok, np. (Biblioteka w Otwocku, 2012). Gdy tytuł jest zbyt długi, należy zastosować jego skróconą wersję, np. (Wytyczne IFLA…, 2007), zamiast (Wytyczne IFLA dla bibliotek obsługujących niemowlęta i małe dzieci, 2007).
W tekście można stosować przypisy wyjaśniające, umieszczone na dole strony.
Bibliografia
Opisy bibliograficzne powinny być opracowane w oparciu o styl APA (American PsychologicalAssociation) – 6 edycji – http://www.apastyle.org/
Opisy bibliograficzne wykorzystanych w tekście źródeł należy umieścić na końcu tekstu (przed tytułem i abstraktem w języku angielskim) w układzie alfabetycznym autorów (redaktorów).
Wszystkie opisy bibliograficzne, bez względu na typ dokumentu (książki, rozdziały w książkach, artykuły, ustawy, strony www, dokumenty elektroniczne), należy umieścić w jednym ciągu.
Dostępność cyfrowa – teksty alternatywne
Prosimy o dołączanie do wszystkich ilustracji w czasopismach opisów alternatywnych.
Tekst alternatywny to tekstowa informacja dotycząca tego, co widać na elemencie graficznym, a co jest ważne dla tekstu czy tematu, który ten element ilustruje. Teksty alternatywne są odczytywane przez czytnik ekranu i pozwalają osobom niewidomym i niedowidzącym zorientować się, co jest np. na grafice, zdjęciu, wykresie. Elementy graficzne nieposiadające opisu alternatywnego zostaną odczytane przez oprogramowanie wspomagające osoby z niepełnosprawnością wzroku jako słowo „grafika”, zatem nie uzyskają one żadnych innych informacji, które ta „grafika” ma przekazać.
Jak powinien wyglądać tekst alternatywny?
- Przede wszystkim opis powinien być zwięzły i treściwy – powinien jak najdokładniej opisać grafikę, jednocześnie robiąc to w jak najkrótszy sposób (optymalna długość tekstu alternatywnego nie powinna przekraczać 250 znaków)
- Powinien opisywać znaczenie i zawartość danego elementu graficznego
- Powinien zawierać kluczowe dla odbiorcy informacje (np. powtórzenie treści zapisanej na grafice, lub w przypadku zdjęć, opis najważniejszych elementów budujących przekaz: „Pani Rektor wręczająca dyplom habilitacyjny Doktor Annie Kowalskiej”)
- W wypadku tworzenia tekstów alternatywnych dla wykresów oraz infografik warto pamiętać o zawarciu w nim, oprócz tytułu, streszczenia i opisu trendów płynących z grafiki. Często, ze względu na długość i poziom skomplikowania opisywanych danych, warto umieścić opis wykresu w treści właściwej, pod samą grafiką
- Opisów alternatywnych nie trzeba stosować w wypadku grafik, które mają rolę wyłącznie dekoracyjną (wówczas oznacza się je, wybierając opcję „Oznacz jako dekoracyjne”).
Funkcja dodawania opisów alternatywnych w programie Microsoft Word
Aby dodać tekst alternatywny dla grafik/wykresów zamieszczanych w dokumencie programu Microsoft Word kliknij prawym przyciskiem myszy na obiekt i wybierz polecenie „Format obraz” -> „Ułatwienia dostępu -> Tekst alternatywny”
- lub Recenzja –> Sprawdź ułatwienia dostępu -> Tekst alternatywny
- Dla elementów graficznych, które mają w dokumencie jedynie znaczenie ozdobne, również wypełnij pole tekstu alternatywnego - zamiast treści w polu „Tekst alternatywny”, zaznacz opcję „Oznacz jako dekoracyjne”.
Innym możliwym rozwiązaniem może być przekazanie kompletu opisów dla całego zeszytu w tabeli Excel.