Rozwój zrównoważony osiedli blokowych na przykładzie osiedla Radogoszcz-Wschód w Łodzi

Autor

  • Karolina Rychta Spatial Economy College, Łódź University of Technology

DOI:

https://doi.org/10.18778/1508-1117.30.06

Słowa kluczowe:

rozwój zrównoważony, osiedla blokowe, blokowiska, audyt urbanistyczny, degradacja

Abstrakt

W świetle postępującej degradacji środowiska naturalnego, coraz większy nacisk kładzie się na działania mające na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Próbą odpowiedzi na problemy ekologiczne jest koncepcja zrównoważonego rozwoju, która zakłada zapewnienie trwałego rozwoju ludzkości, ale nie kosztem środowiska. W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym coraz bardziej powszechne są rozwiązania proekologiczne. Ogromnym wyzwaniem jest natomiast dostosowanie budynków już istniejących do dzisiejszych wymagań. Szczególnie trudnymi przypadkami są osiedla blokowe, masowo budowane w epoce socjalizmu, które zdominowały struktury polskich miast. Budowane były w czasach, gdy ochrona środowiska była zepchnięta na najdalszy możliwy plan. Zatem pytanie brzmi: czy osiedla blokowe mogą się rozwijać w sposób zrównoważony? Podmiotem badań zostało osiedle blokowe Radogoszcz- Wschód w Łodzi. W celu rozwiązania problemu badawczego przeprowadzono audyt urbanistyczny przestrzeni osiedla według metodologii opracowanej przez Beatę Komar. W pierwszym kroku wyznaczono wymagania jakościowe wobec osiedli blokowych w świetle zasad zrównoważonego rozwoju, z podziałem na czynniki ekologiczne, ekonomiczne i społeczno-kulturowe. Następnie zinwentaryzowano zasoby osiedla Radogoszcz- -Wschód i dokonano oceny poszczególnych kryteriów. W efekcie zostały wskazane mocne strony przestrzeni osiedla oraz obszary problemowe, które nie spełniają wymagań zrównoważonego rozwoju. Wyniki badań wskazują jednak, że pomimo złej sławy, osiedla blokowe po pewnych modyfikacjach mogą rozwijać się w sposób zrównoważony. Metodologia oparta na koncepcji zrównoważonego rozwoju jest uniwersalna i pomaga w sposób kompleksowy ocenić stan przestrzeni osiedlowych i wskazać wytyczne do strategii rewitalizacji blokowisk.

Bibliografia

Agenda 21, United Nations Conference on Environment and Development, Rio de Janeiro, 3–14 June 1992, based on: B. Komar (2014: 94).
Google Scholar

Constitution of the Republic of Poland from 2nd April 1997 (Dz.U., 1997, nr 78, poz. 483, art. 5).
Google Scholar

Environmental Protection Law from 27th April 2001 (Dz.U., 2017, poz. 519, art. 3).
Google Scholar

Komar B., 2014, Współczesna jakość spółdzielczej przestrzeni osiedlowej w świetle zasad rozwoju zrównoważonego na wybranych przykładach, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice.
Google Scholar

Report of the World Commission on Environment and Development: Our Common Future, „Sustainable development knowledge platform”, 1987, www.sustainabledevelopment.un.org/content/documents/5987our-common-future.pdf (accessed on: 02.06.2016).
Google Scholar

Szafrańska E., 2010, Wielkie osiedla mieszkaniowe w okresie transformacji – próba diagnozy i kierunki przemian na przykładzie Łodzi, [w]: Jażdżewska I. (ed.), Osiedla blokowe w strukturze przestrzennej miast, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź.
Google Scholar

Opublikowane

2017-12-30

Jak cytować

Rychta, K. (2017). Rozwój zrównoważony osiedli blokowych na przykładzie osiedla Radogoszcz-Wschód w Łodzi. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Geographica Socio-Oeconomica, (30), 87–94. https://doi.org/10.18778/1508-1117.30.06