Małe miasta w dużych, duże miasta w małych - wspólnoty lokalne czy alienacja w przestrzeni publicznej

Autor

  • Adam Górka Uniwersytet Jagielloński, Instytut Geografii i Gospodarki PrzestrzennejJagiellonian University image/svg+xml

DOI:

https://doi.org/10.18778/1508-1117.15.18

Słowa kluczowe:

małe miasta, przestrzeń publiczna

Abstrakt

Co odróżnia duże miasto od małego? Czy jest to jedynie kryterium liczby miesz-kańców? Czy może obecność odpowiedniej rangi funkcje wg teorii ośrodków centralnych Christallera? Poza wymienionymi wskaźnikami należy zwrócić uwagę na samą przestrzeń miejską, a w szczególności na przestrzeń publiczną. O jej istotności w postrzeganiu miasta świadczy częstotliwość pojawiania się w opisach określeń typu „wielkomiejski”, „małomiasteczkowy”, „prowincjonalny”. Współczesne teorie opisujące procesy rozwojowe miast (koncepcja miasta ponowoczesnego) mówią o postępującej mobilności mieszkańców, która prowadzi do rozluźniania się więzi lokalnych i alienacji. Z założenia cechy te przypisuje się dużym miastom (postmetropolis), podczas gdy małe traktowane są jako „ostoje swojskości”. W tym wypadku chodzi tu o tradycyjne układy społeczne, których przejawem jest wspólnota lokalna. Okazuje się jednak, że wspólnoty lokalne zachowały się w dużych miastach, podczas gdy w małych widoczne są postę-pujące procesy alienacji. Zarówno w dużych, jak i małych miastach pojawiają się osiedla grodzone, monitoring, przestrzeń publiczna zastępowana jest przez półpubliczną. Równocześnie w wielu miejscach zachowały się tradycyjne struktury społeczne, przestrzeń publiczna jest traktowana niemal jako własność wspólnoty, zamiast moni-toringu dominuje kontrola społeczna. Co ciekawe, poza małymi miastami zjawiska takie można zaobserwować również w większych, gdzie obszarem identyfikacji są nie całe miasta, a konkretne dzielnice. Oba zjawiska wiążą się ze specyficznymi formami przestrzeni publicznej i zjawiskami w niej zachodzącymi. W artykule autor zajął się obecnością tych procesów w przestrzeni publicznej. Rozważania teoretyczne zostały poparte wynikami badań i obserwacji przeprowadzonych w ostatnich latach w mało-polskich miastach – zarówno tych dużych, jak i małych.

Bibliografia

Bourdieu P., 2001, Zaproszenie do socjologii refleksyjnej, przeł. Anna Sawisz, Oficyna Naukowa, Warszawa
Google Scholar

Fukuyama F., 1997, Zaufanie: kapitał społeczny a droga do dobrobytu, przeł. Anna i Leszek Śliwa, PWN, Warszawa
Google Scholar

Jałowiecki B., Szczepański M.S., 2006, Miasto i przestrzeń w perspektywie socjologicznej, Scholar, Warszawa.
Google Scholar

Karwińska A., 2008, Gospodarka przestrzenna. Uwarunkowania społeczno-kulturowe, PWN, Warszawa
Google Scholar

Majer A. 1999, Miasta Ameryki, kryzys i polityka odnowy, „Studia KPZK PAN”, nr 57.
Google Scholar

Pawłowska K., 1996, Idea swojskości w urbanistyce i architekturze miejskiej, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Kraków.
Google Scholar

Rewers E., 2005, Post-polis. Wstęp do filozofii ponowoczesnego miasta, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, Kraków.
Google Scholar

Rykiel Z., 1999, Przemiany struktury społeczno-przestrzennej miasta polskiego a świadomość terytorialna jego mieszkańców, „Prace Geograficzne IG i PZ PAN”, nr 170.
Google Scholar

Rykiel Z., 2005, Miasto jako miejsce a przemiany jego architektury symbolicznej (w:) Jałowiecki B., Majer A., Szczepański M.S. (red.), Przemiany miasta – wokół socjologii Aleksandra Wallisa, Scholar, Warszawa, s. 68‒82.
Google Scholar

Sadowski A., 2005, Kapitał społeczny i kulturowy heterogenicznej „metropolli” wschodniego pogranicza (w:) Jałowiecki B., Majer A., Szczepański M.S. (red.), Przemiany miasta – wokół socjologii Aleksandra Wallisa, Scholar, Warszawa, s. 252‒266.
Google Scholar

Soja E.W., 2000, Postmetropolis: Critical Studies of Cities and Regions, Oxford.
Google Scholar

Wallis A., 1977, Informacja i gwar: o miejskim centrum, PWN, Warszawa.
Google Scholar

Pobrania

Opublikowane

2013-01-01

Jak cytować

Górka, A. (2013). Małe miasta w dużych, duże miasta w małych - wspólnoty lokalne czy alienacja w przestrzeni publicznej. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Geographica Socio-Oeconomica, (15), 294–304. https://doi.org/10.18778/1508-1117.15.18