Rozwój i struktura usług na terenach przemysłowych w wybranych małych miastach województwa dolnośląskiego

Autor

  • Dominik Sikorski Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska, Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego, Zakład Analiz Regionalnych i Lokalnych image/svg+xml

DOI:

https://doi.org/10.18778/1508-1117.15.05

Słowa kluczowe:

małe miasta w województwie dolnośląskim, rozwój usług na terenach poprzemysłowych

Abstrakt

Struktura przestrzenna miast w Polsce w okresie ostatnich kilkunastu lat uległa poważnym przeobrażeniom. Transformacja ustrojowa, która dokonała się w naszym kraju po 1989 r. istotnie wpłynęła na przebieg procesów i zjawisk zachodzących wewnątrz tkanki miejskiej. Ważnym aspektem tych przeobrażeń były i są przebiegające na terenie miast przemiany funkcjonalne terenów przemysłowych. Jednym z procesów zachodzącym na terenach przemysłowych w miastach polskich po 1989 r. jest proces sukcesji funkcjonalnej, który powodował pojawianie się na terenach przemysłowych nowych podmiotów gospodarczych o innej funkcji, najczęściej o funkcji usługowej. W artykule zaprezentowane zostały, na przykładzie wybranych kilku małych miast województwa dolnośląskiego, procesy sukcesji funkcjonalnej na terenach przemysłowych obejmujących swym zasięgiem podmioty z III sektora gospodarki narodowej.

Bibliografia

Kaczmarek S, 2004, Tereny poprzemysłowe w miastach – problem czy wyzwanie? [w:] Słodczyk J. (red.), Przemiany struktury przestrzennej miast w sferze funkcjonalnej i przestrzennej, Opole.
Google Scholar

Mazur-Belzyt K., 2008, Wybrane aspekty wykorzystania terenów poprzemysłowych w obszarach zurbanizowanych [w:] Słodczyk J., Śmigielska M. (red.), Współczesne kierunki i wymiary procesów urbanizacji, Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Opole, s. 237‒248.
Google Scholar

Niezabitowska E., 1997, Architektura i przemysł. Nowe spojrzenie, Wydawnictwo Śląsk, Katowice.
Google Scholar

Sikorski D., 2008, Proces sukcesji funkcjonalnej na wybranych terenach przemysłowych we Wrocławiu [w:] Słodczyk J., Śmigielska M. (red.), Współczesne kierunki i wymiary procesów urbanizacji, Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Opole, s. 285‒296.
Google Scholar

Sikorski D., 2009, Przeobrażenia terenów przemysłowych w małym mieście na przykładzie Góry [w:] Marszał T. (red.), Funkcja przemysłowa małych miast, Wydawnictwo UŁ, Łódź, s. 99‒112.
Google Scholar

Sikorski D., 2009, Wpływ przeobrażeń terenów przemysłowych na fizjonomię i morfologię miasta na przykładzie Wrocławia [w:] Bródka S., Markuszewska I., Problemy środowiska przyrodniczego terenów poprzemysłowych, Polska Asocjacja Ekologii Krajobrazu, t. XXIV, Bogucki Wydawnictwo Naukowe, Poznań, s. 189‒198.
Google Scholar

Slenczek M., Sikorski D., 2009, Kowary – od przemysłu do turystyki [w:] Jażdżewska I. (red.), Strefa podmiejska i małe miasta w okresie transformacji, Wydawnictwo UŁ, Łódź, s. 103‒114
Google Scholar

Słodczyk J., 2001, Przestrzeń miasta i jej przeobrażenia, Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego, Opole.
Google Scholar

Pobrania

Opublikowane

2013-01-01

Jak cytować

Sikorski, D. (2013). Rozwój i struktura usług na terenach przemysłowych w wybranych małych miastach województwa dolnośląskiego. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Geographica Socio-Oeconomica, (15), 77–95. https://doi.org/10.18778/1508-1117.15.05