O czasopiśmie

Cel i zakres tematyczny czasopisma

„Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica” to czasopismo o ponad 40-letniej tradycji. Folia Iuridica powstały w 1980 r. jako seria wydawnicza w ramach zeszytów naukowych Uniwersytetu Łódzkiego, zawierająca artykuły naukowe z zakresu prawa. Pomysłodawcą zeszytów był Profesor Jerzy Wróblewski, znany i ceniony w Polsce i na świecie teoretyk prawa. Początkowo zeszyty były miejscem publikacji artykułów naukowych pracowników Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W wyniku działań redakcji na rzecz popularyzacji czasopisma w ramach współpracy z innymi jednostkami badawczo-naukowymi Uniwersytetu Łódzkiego oraz innych polskich uczelni wyższych, a także z jednostkami zagranicznymi (m.in. z ośrodkami naukowymi w Czechach, Holandii, Niemczech, Słowacji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Litwie) "Folia Iuridica" stały się nośnikiem dorobku naukowego wielu znamienitych naukowców, teoretyków i dogmatyków prawa nie tylko z kraju, ale i z zagranicy.

Celem „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica” jest publikowanie oryginalnych i aktualnych wyników badań, tworzenie forum debaty naukowej oraz upowszechnianie nauki z poszanowaniem zasad etyki redakcyjnej i autorskiej.

Zakres tematyczny „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica” obejmuje zagadnienia mieszczące się w dyscyplinie „nauki prawne”. Publikowane są w nich artykuły naukowe i inne formy ogólnej refleksji nad prawem i jego instytucjami. Poszczególne tomy Folia Iuridica mają najczęściej charakter tematyczny: wszystkie lub większość publikowanych artykułów skoncentrowana jest wokół jednego lub grupy powiązanych problemów badawczych, lub gdy upowszechniane są wyniki badań wykorzystujące tę samą metodologię. Publikowane teksty naukowe obejmują nie tylko zagadnienia z dziedziny prawoznawstwa lub teorii prawa analizowane z perspektywy prawników, ale również filozofów, logików, socjologów, psychologów i ekonomistów. Czasopismo przyjmuje tym samym charakter interdyscyplinarny i staje się forum debaty naukowej mającej na celu upowszechnianie nauki w duchu jej społecznej odpowiedzialności.

„Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica” ma profil na Facebooku, gdzie zamieszczane są informacje dotyczące poszczególnych numerów i ich zawartości. Prezentowane i udostępniane są również artykuły zasługujące, zdaniem redakcji, na szczególną uwagę. Autorzy publikujący w Folia Iuridica podejmują współpracę z Serwisem Samorządowym PAP i przygotowują teksty eksperckie na podstawie materiałów ogłoszonych drukiem.


„Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica” wydawane są jako kwartalnik.

Języki publikacyjne „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica” to angielski i polski. Redakcja może postanowić o publikacji tomu w innym języku.

Decyzją Ministra Edukacji i Nauki czasopismo "Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica" znajduje się w wykazie czasopism punktowanych z liczbą 70 punktów (lipiec 2023).
 

Proces recenzyjny 

Standardy dla recenzentów i proces recenzji (plik do pobrania)

Formularz recenzji (plik do pobrania)

Polityka OA

Podstawową licencją publikowania artykułów w czasopiśmie jest CC-BY-NC-ND 4.0 (Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych). Na prośbę Autora istnieje jednak możliwość publikacji na zasadach licencji CC-BY (Uznanie autorstwa).

Polityka prywatności

Nazwy i adresy e-mail będą wykorzystywane przez czasopismo wyłącznie do realizacji jego celów i nie będą udostępniane do innych celów lub komukolwiek innemu.

Czasopismo dostosowane jest do najwyższych standardów publikacyjnych:

  • do artykułów przypisywany jest unikalny cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego DOI;
  • czasopismo stosuje zasady etyki publikacyjnej COPE (Committee on Publication Ethics) i jest członkiem COPE od 2018 roku;
  • wszystkie artykuły są publikowane online, zgodnie z polityką Open Access, bez opłat i abonamentu (czasopismo dostępne w Open Access od 2013 r.);
  • redakcja korzysta z systemu operacyjnego Open Journal System OJS (pierwszy numer opublikowany w 2017 r.);
  • czasopismo wchodzi w skład PKP Preservation Network (PKP PN), która zapewnia tworzenie elektronicznej kopii zapasowej i bezpieczeństwo dostępu do treści czasopisma; do ochrony zasobów cyfrowych PKP PN wykorzystuje oprogramowanie LOCKSS oraz dark archive ze zdecentralizowaną i rozproszoną ochroną,  gwarantujące najwyższe standardy ochrony danych cyfrowych;
  • czasopismo współpracuje z Elsevier i Digital Commons w zakresie międzynarodowej widoczności.