Maria Huelle – pierwsza studentka na Politechnice Lwowskiej
DOI:
https://doi.org/10.18778/2080-8313.20.10Słowa kluczowe:
Politechnika Lwowska, dwudziestolecie międzywojenne, historia oświaty, kobiety na uczelniach technicznych, kobiety na Politechnice LwowskiejAbstrakt
W polskiej literaturze przedmiotu dotyczącej historii oświaty niewiele jest źródeł, na podstawie których w pełni możemy odtworzyć okoliczności, w jakich kobiety zaczęły studiować na uczelniach technicznych. Źródła znajdujące się poza granicami Polski dodatkowo utrudniają kompletne opracowanie tego zagadnienia. W poniższym artykule autorka przybliża postać oraz biografię Marii Huelle jednej z pierwszych kobiet na Politechnice Lwowskiej. Wpisała się ona w historię tej uczelni jako jedna z pierwszych studentek i asystentek.
Bibliografia
Archiwum domowe Zygmunta Szymanowskiego, Zdjęcia Marii Huelle.
Google Scholar
Archiwum domowe Zygmunta Szymanowskiego, Wywiady z Barbarą Bułdys, Zofią i Zygmuntem Szymanowskimi.
Google Scholar
Archiwum osobowe Zakładu Grupy Azoty w Tarnowie, Teczka Marii Huelle.
Google Scholar
Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Ankieta Karola Huelle, sygn. Mat/9094, nr inw. 158791.
Google Scholar
Krzysztoforski A., W moich Zakładach Azotowych, Tarnów 2017.
Google Scholar
Krzysztoforski A., Zakłady Azotowe w Mościcach i Politechnika Śląska w Gliwicach, [ http://www.chemia.polsl.pl/stowarzyszenie/images/stories/kroniki/2011-12-cz5.pdf ].
Google Scholar
Poczet energetyków polskich. Prof. inż. Tadeusz Fiedler. Profesor honorowy i doktor honoris causa Politechniki Lwowskiej. Członek rzeczywisty Akademii Nauk Technicznych w Warszawie (1858–1933), s. 7–9 [http://elektroenergetyka.pl/upload/file/2005/1/elektroenergetyka_nr_05_01_2.pdf].
Google Scholar
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.