Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce w świetle unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii
DOI:
https://doi.org/10.18778/1429-3730.43.01Słowa kluczowe:
pakiet klimatyczno-energetyczny, odnawialne źródła energii, energetyka, ustawa o OZE, energia słoneczna, energia wiatrowa, energia geotermalna, biogaz, biomasaAbstrakt
W artykule została podjęta próba oceny polskiego prawodawstwa związanego z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych, zwłaszcza tego, jak odnosi się ono do rozwoju OZE w świetle dokumentów narzuconych Polsce przez UE. Warto zauważyć, że Polska ma bardzo duży potencjał związany z rozwojem odnawialnych źródeł energii, jest on jednak w niewielkim stopniu wykorzystywany. Prognozy przeprowadzone przez liczne instytucje badawcze wskazują, że największy potencjał mają energia pochodząca z biomasy i biogazu, a także energetyka wiatrowa. Warto zauważyć, że Polska zobowiązała się wobec Unii Europejskiej do zwiększenia produkcji energii z OZE do 2020 roku, poprzez podpisanie pakietu ,,3x20%”. Zobowiązaliśmy się także do zmniejszenia szkodliwych emisji zanieczyszczeń i współpracy na rzecz ochrony środowiska. Wspierać owe działania ma ustawa o OZE, która weszła w życie w 2015 roku. Niestety dokument ten okazał się mało przyjazny dla inwestorów. Nakłada on wiele obowiązków, zaś ewentualne korzyści związane z produkcją energii z odnawialnych źródeł są niedoprecyzowane i opisane w zawiły sposób. Zapewnienie 15% udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto w 2020 roku jest możliwe, lecz pod warunkiem że rząd polski będzie wspierać przedsiębiorców i zapewni im wszystkie niezbędne instrumenty do tego, by mogli bezpiecznie inwestować i rozwijać swoją działalność gospodarczą.
Bibliografia
Energia odnawialna w Polsce 2012, Raport Gramwzielone.pl, Wrocław 2012.
Google Scholar
Energia ze źródeł odnawialnych w 2011 r., Informacje i Opracowania Statystyczne, Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2012.
Google Scholar
Gawlikowska-Fyk A., Nowy pakiet klimatyczno-energetyczny do 2030 r., „Biuletyn PISM” 2014, nr 8.
Google Scholar
Krawiec F. (red.), Odnawialne źródła energii w świetle globalnego kryzysu energetycznego. Wybrane problemy, Difin SA, Warszawa 2010.
Google Scholar
Ruszel M., Polska perspektywa pakietu energetyczno-klimatycznego, „Nowa Energia” 2009, nr 4.
Google Scholar
Sobierajski J., Starzomska M., Piotrowski J., Odnawialne źródła energii – wiadomości ogólne, Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, Kielce 2009.
Google Scholar
Sobolewski M., Perspektywy wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Polsce, „Studia BAS” 2010, nr 1.
Google Scholar
Turowski P., Ochrona klimatu czy gra interesów? Drugi pakiet klimatyczno-energetyczny UE, „Bezpieczeństwo Narodowe” 2014, z. 3.
Google Scholar
Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, Dz.U. 2015, poz. 478.
Google Scholar
Wiśniewski G. (red.), Określenie potencjału energetycznego regionów Polski w zakresie odnawialnych źródeł energii – wnioski dla Regionalnych Programów Operacyjnych na okres programowania 2014–2020, Instytut Energetyki Odnawialnej, Warszawa 2011.
Google Scholar
Zegar J.S., Współczesne wyzwania rolnictwa, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012.
Google Scholar