Przesyłanie tekstów

Przejdź do logowania lub Zarejestruj aby zgłosić tekst.

Sprawdzenie tekstu przed wysłaniem

Autorzy proszeni są o sprawdzenie czy tekst spełnia poniższe kryteria. Teksty, które nie spełniają wymagań redakcyjnych mogą zostać odrzucone.
  • Decyzja o przyjęciu lub odmowie przyjęcia tekstu do procedury recenzyjnej podejmowana jest w ciągu 1 miesiąca.
  • Praca nie była poprzednio publikowana i nie została przedłożona do rozpatrzenia u wydawcy innego czasopisma (lub złożono stosowne wyjaśnienia w uwagach do redakcji).
  • Przesyłany plik jest w jednym z formatów: OpenOffice, Microsoft Word, RTF, lub WordPerfect
  • Podanie adresów URL odnośników, jeśli są dostępne
  • W tekście przestrzegane są wszystkie wymagania, o których mowa w Instrukcji redakcyjnej, przedstawionych w zakładce "Dla Autorów"
  • Zgłaszany tekst przestrzega zasad "ślepej recenzji"

Wytyczne dla autorów

Redakcja „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica” zaprasza wszystkich do nadsyłania propozycji artykułów i innych tekstów do publikacji. Preferowane są teksty w języku angielskim.

Teksty należy przesyłać za pośrednictwem platformy Open Journal Systems: https://czasopisma.uni.lodz.pl/Iuridica/index
Wiąże się to z koniecznością założenia konta i rejestracją na stronie: https://czasopisma.uni.lodz.pl/Iuridica/user/register

W Folia Iuridica mogą być publikowane następujące rodzaje tekstów:

Artykuły naukowe – powinny zawierać oryginalne i aktualne wyniki badań naukowych. Objętość artykułu nie powinna być krótsza niż 20.000 znaków (wraz ze spacjami i przypisami) oraz nie powinna przekraczać 45.000 znaków (wraz ze spacjami i przypisami).

Recenzje – powinny dotyczyć aktualnych publikacji książkowych, mieszczących się w zakresie tematycznym czasopisma. Objętość recenzji nie powinna przekraczać 15.000 znaków (wraz ze spacjami i przypisami).

Sprawozdania – powinny zawierać opis i ewentualną ocenę wydarzeń naukowych ważnych dla celów i zakresu czasopisma, takich jak konferencje lub kongresy naukowe, seminaria i sympozja, itp. Objętość sprawozdania nie powinna przekraczać 10.000 znaków (wraz ze spacjami i przypisami).

W uzasadnionych przypadkach Redakcja może odstąpić od wymogów dotyczących objętości poszczególnych rodzajów tekstów.

Wymogi i wskazówki redakcyjne dla Autorów:

Każdy  tekst  powinien  zawierać  tytuł,  oznaczenie  autora,  jego  afiliację,  numer ORCID i adres e-mail, a także informację o jego ewentualnych źródłach finansowania.

Jeżeli nadesłany jest artykuł w języku angielskim, niezbędne jest także podanie tytułu w języku polskim (i odwrotnie).

W każdym tekście musi znaleźć się streszczenie w języku polskim i jego odpowiednik w języku angielskim (objętość od 800 do 1200 znaków ze spacjami) oraz minimum pięć wyrażeń-kluczy (w językach polskim i angielskim).

Wszystkie teksty powinny być dostosowane do standardów redakcyjnych czasopisma.

Nadsyłane teksty powinny spełniać przypisane do rodzaju publikacji wymogi dotyczące objętości i następujące parametry: czcionka Times New Roman 12 pkt, interlinia 1,5.

Każdy tekst musi posiadać przypisy i bibliografię sformatowaną zgodnie ze stylem Chicago.

Przypis służy jedynie do wprowadzenia tzw. wtrąceń myślowych (nota bene).

Imiona i nazwiska piszemy zwykłym drukiem. Zasada ta odnosi się również do inicjałów.

Kursywą piszemy wszystkie zwroty obcojęzyczne oraz tytuły wszelkich powoływanych publikacji (książek, artykułów, itp.).

Używamy w języku polskim cudzysłowu apostrofowego: „...”, jedynie jako cudzysłów drugiego stopnia – tzn. cudzysłów w cudzysłowie: «...».

Autor tekstu używa nawiasu okrągłego (...), zaś nawias kwadratowy [...] zarezerwowany jest dla komentatora tekstu.

Niedopuszczalne są sytuacje zamykania bezpośrednio po sobie nawiasów: )), czy rozpoczynania po zamknięciu nawiasu nowego: )(.

Kropka znajduje się zawsze po nawiasie – kończy wypowiedź.

Instrukcja do moderowania bibliografii i przypisów znajduje się na stronie internetowej (The Chicago Manual of Style)

Wzorem mogą być zeszyty Folia Iuridica wydane od tomu 77.

Podstawowe zasady cytowania źródeł prawa, literatury i orzecznictwa

Opis bibliograficzny w przypadku aktów prawnych: pełen tytuł aktu oraz miejsce publikacji. Nazwy kodeksów, ustaw oraz ich skróty zapisujemy co do zasady małymi literami (np. kodeks cywilny – k.c.; stosowane są nieliczne wyjątki, np. Konstytucja RP). Stosowane skróty aktów prawnych powinny być wyjaśnione przy ich pierwszym użyciu i wskazane w nawiasie po miejscu publikacji - dalej: k.c.).

Przykłady:

  • 10 ustawy z 30.08.2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1095; dalej: p.p.s.a.)
  • 15 ustawy z 19.3.2004 r. – Prawo celne (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 329; dalej: pr.cel.)

Gdy cytowana jest ustawa bez numeru artykułu, zawsze należy podać cały tytuł, a nie skrót.

Przykłady opisu skróconego cytowanej literatury w tekście głównym:

  • Alexy 2017, 13–29
  • Mańko 2020a, 28
  • Mańko 2020b, 31–32
  • Wróblewski 1966, 60
  • Zirk-Sadowski 1998

Przykłady opisu pełnego (bibliografia):

  • Alexy, Robert. 2017. “Proportionality and rationality”. In New Frontiers. New Challenges. 13–29. Edited by Vicki C. Jackson, Mark Tushnet. Cambridge: Cambridge University Press. https://doi.org/10.1017/9781316691724.002.
  • Mańko, Rafał. 2020a. “Legal Form, Ideology and the Political.” In Legal Scholarship and the Political: In Search of a New Paradigm. 17–44. Edited by Adam Sulikowski, Rafał Mańko, Jakub Łakomy. Warszawa: C.H. Beck.
  • Mańko, Rafał. 2020b. “Dimensions of the Political in Adjudication: A Case Study”. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Iuridica 92: 5–16. https://doi.org/10.18778/0208-6069.92.01.
  • Wróblewski, Jerzy. 1966. „Postawa filozoficzna i afilozoficzna we współczesnej teorii prawa”. Studia Prawnicze 13: 60-
  • Zirk-Sadowski, Marek. 1998. Prawo a uczestniczenie w kulturze. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Bibliografię porządkujemy alfabetycznie według nazwisk autora (ewentualnie redaktora).

Prosimy o podawanie pełnych imion i nazwisk autorów, redaktorów, tłumaczy itd. Jeżeli tekst posiada numer DOI, prosimy o jego podanie. Jeśli w bibliografii mamy więcej niż jedną pozycję tego samego autora, wydaną w tym samym roku, to celem rozróżnienia dodajemy literę alfabetu, np.: 2005a, 2005b. W przypadku artykułów i rozdziałów w monografiach prosimy o podawanie w wykazie bibliografii zakresu stron, na których zamieszczony jest tekst.

W przypadku cytowania publikacji internetowych mających autora i tytuł należy stosować wymogi stylu Chicago, a w bibliografii podać adres strony internetowej wraz z datą dostępu do niej. Jeżeli powołujemy się na np. na opinie czy inne materiały internetowe dostępne na stronach różnych instytucji/organizacji, można w tekście głównym podać pełny tytuł wraz z datą, a w nawiasie adres www i datę dostępu.

Przykład:

  • Stanowisko Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie nocnych zmian w Kodeksie wyborczym z 28.03.2020 r. (https://www.hfhr.pl/stanowisko-helsinskiej-fundacji-praw-czlowieka-w-sprawie-nocnych-zmian-w-kodeksie-wyborczym/, [Dostęp: 15.01.2021]).
  • Strategy Paper for drafting a new Law on Administrative Disputes, https://sudovi.hr/hr/vusrh/o-sudovima/cards-2004 [Dostęp: 11.04.2021].

Jeśli przywoływana w bibliografii praca została opublikowana w alfabecie innym niż łaciński, to należy dokonać transkrypcji zapisu. W nawiasie kwadratowym można podać wersję oryginalną.

Opis bibliograficzny w przypadku orzeczeń: skrót rodzaju orzeczenia, skrót nazwy organu, który je wydał, data wydania, sygnatura akt oraz (jeśli orzeczenie było publikowane) wskazanie miejsca publikacji, pozycji lub numerów stron. Opis orzeczenia podajemy w tekście głównym wraz z opisem bibliograficznym w nawiasie. Orzeczenia zamieszczamy również w bibliografii załącznikowej (rozwijamy wówczas skrót nazwy orzeczenia).

Stosowane skróty:

  • uchw. 
  • uchw. SN (7)
  • orz.
  • post.
  • wyr.

Przykłady cytowania orzeczeń w tekście głównym:

  • SN z 15.2.1978 r. (III CZP 1/78, niepubl.)
  • (uchw. SN z 22.7.1994 r., III CZP 87/94, OSNC 1995, Nr 1, poz. 5)
  • NSA z 29.05.2020 r., I GSK 1514/19 (CBOSA)
  • ETPC z 14.12.2017 r., Orlandi i inni v. Włochy, 26431/12 (HUDOC)
  • TSUE z 29.07.2019 r., C-556/17 Torubarov (ECLI:EU:C:2019:626)