Przekazane przez autorów teksty do publikacji są wstępnie oceniane pod względem formalnym i merytorycznym przez redakcję naukową czasopisma. Zespół redakcyjny decyduje, do którego numeru zostanie włączony nadesłany artykuł/recenzja/sprawozdanie z konferencji. Artykuły naukowe powinny mieścić się w profilu filologiczno-humanistycznym czasopisma; ponadto powinny być samodzielne i twórcze, poszerzać stan badań. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania nadsyłanych materiałów. Ponadto w przypadku negatywnej lub niejednoznacznej opinii wydawniczej tekst przesyłany jest do kolejnej oceny. Artykuły, które otrzymają dwie negatywne recenzje nie będą włączane do danego numeru. Autorzy nieprzyjętych do druku tekstów zostaną o tym poinformowani niezwłocznie po wpłynięciu recenzji do redakcji.
Podstawowe zasady:- Do oceny każdej publikacji Redakcja powołuje dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki autora.
- W przypadku tekstów powstałych w języku obcym, co najmniej jeden z recenzentów jest afiliowany w instytucji zagranicznej innej niż narodowość autora pracy.
- Autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości (obowiązuje tzw. „double-blind review process”).
- Recenzenci dobierani są tak, aby między nimi i autorem tekstu nie występował konflikt interesów (za konflikt interesów uznaje się zachodzące między recenzentem a autorem: bezpośrednie relacje osobiste, np. pokrewieństwo, związki prawne, konflikt; relacje podległości zawodowej; bezpośrednia współpraca naukowa w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających przygotowanie recenzji).
- Recenzja musi mieć formę pisemną i kończyć się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia.
- Zasady kwalifikowania lub odrzucenia publikacji podane są do publicznej wiadomości na stronie internetowej czasopisma.
- Nazwiska recenzentów poszczególnych publikacji nie są ujawniane; raz w roku w wersji papierowej czasopisma podana jest do publicznej wiadomości lista recenzentów danego numeru.
Proces recenzyjny danych badawczych (data articles)
W przypadku danych badawczych (data articles) recenzenci oceniają przede wszystkich ich zgodność z zasadą FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable):
- jakość artykułu i metadanych
- jakość, kompletność i przydatność do ponownego użycia danych
- ważności zbioru danych i jego potencjalnej wartości dla postępu nauki
Ponadto zgodność z zasadami etycznymi czasopisma, np. odpowiednie zabezpieczenie danych osobowych i wizerunku.
Recenzji nie podlega sam zbiór danych, za których poprawność odpowiada autor.
Procedura recenzowania jest zgodna z zaleceniami broszury Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce (MNiSzW, Warszawa 2011) oraz standardami COPE.
https://publicationethics.org/guidance
https://publicationethics.org/core-practices